Stawka za badanie auta mocno w górę? Znamy propozycje diagnostów

Udostępnij
Wasza ocena
Stawka za badanie auta mocno w górę?
Nie jest wykluczone, że niebawem stawka za badanie auta pójdzie mocno w górę. Zresztą o podwyżkach cen badań technicznych mówi się od dawna. Co oczywiste, domagają się ich właściciele stacji kontroli pojazdów. Zmian nie wyklucza też Ministerstwo Infrastruktury. Znamy nawet stawki, jakie proponują diagności.

W artykule przeczytasz

Jaka stawka za badanie auta po zmianach?

Na wstępie przypomnijmy, że aktualna stawka za badanie auta jest niezmienna od 2004 roku. Co zrozumiałe, w tym czasie sytuacja gospodarcza zmieniła się znacząco. Nie ma nic dziwnego w tym, że rosną koszty stacji kontroli pojazdów. Mowa tutaj między innymi o wysokim opodatkowaniu, opłatach za media, czynszu, czy kosztach utrzymania parku maszynowego i zatrudniania diagnostów o odpowiednich kwalifikacjach. Oznacza to, że wydatki ponoszone przez stacje kontroli są zdecydowanie wyższe niż dawniej. Stąd bez podwyżek wiele takich firm czeka bankructwo.

Dlatego diagności głośno domagają się zmian. Ich deklaracje zbiera Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów (PISKP). Aktualnie jest to już blisko 500 podpisów i liczba ta szybko rośnie. Następnym etapem będzie zwrócenie się do rządu w celu podwyższenia opłat za obowiązkowe badania techniczne.

Przeczytaj też: “Badanie techniczne pojazdów – pytania i odpowiedzi

PISKP zauważa, że w momencie ustalenia wciąż obowiązującej stawki w 2004 r. za pensję minimalną można było wykonać tylko osiem badań technicznych. Dziś ta liczba jest już blisko 4-krotnie wyższa. W związku z podwyższeniem płacy minimalnej obecnie to aż 28 badań. Stąd Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów chce podwyżek dla opłat za badanie techniczne aut osobowych do 150 zł netto, czyli 184,50 zł brutto. Dziś jest to tylko 99 zł brutto, na co składa się 98 zł za badanie i 1 zł opłaty ewidencyjnej.

Kiedy wyższa stawka za badanie techniczne samochodu?

Nowa, wyższa opłata przegląd techniczny samochodu jest więc przesądzona. Natomiast nie wiemy jeszcze, kiedy to nastąpi. Najprawdopodobniej jesteśmy tego bliscy, zwłaszcza że rząd pracuje nad nowelizacją przepisów związanych z badaniem technicznym. Takie zmiany mają wejść w życie już od początku 2022 roku. Jest to również wskazane z uwagi na dostosowanie prawa do przepisów unijnych.

Przede wszystkim po zmianie kierowcy, którzy spóźnią się z badaniem o więcej niż 30 dni, zapłacą 150 proc. stawki podstawowej lub nawet podwójną opłatę. Jednak dodatkowe środki za badanie po terminie nie zasilą budżetu stacji kontroli pojazdów, ale trafią do Transportowego Dozoru Technicznego. Okresowe badania będą odbywać się też na innych zasadach. Między innymi diagności będą wykonywać zdjęcia. Stawkami za badanie pojazdów mogą zająć się w następnej kolejności.

Przeczytaj też: “Przegląd okresowy i badanie techniczne pojazdu. Co je różni?

Oprócz powyżej wymienionych stawek PISKP informuje, że optymalnym rozwiązaniem byłoby uzależnienie opłat za badanie techniczne od wskaźnika inflacji lub minimalnego wynagrodzenia. Z tym ostatnim powiązane są na przykład mandaty za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Niemal na pewno jesteśmy bliscy zmiany stawek za badanie techniczne. Już niebawem wszyscy na stacji kontroli pojazdów zostawimy o kilkadziesiąt procent więcej, niż ma to miejsce obecnie. Jednak nie wiemy finalnie, jak będzie wyglądać cennik badania technicznego auta, motocykla i innych pojazdów. W innym wypadku wiele takich podmiotów znajdzie się na progu bankructwa. Przypomnijmy więc, że w 2020 roku w Polsce było 3197 stacji kontroli pojazdów. W sumie wykonano na nich 18,9 mln badań technicznych, z czego 2,45 proc. zakończyło się wynikiem negatywnym. Bez usunięcia usterek takie pojazdy nie mogą być uczestnikami ruchu drogowego.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.