Rynek zbytu kradzionych samochodów

Udostępnij
Wasza ocena
rynek zbytu kradzionych samochodów

W artykule przeczytasz

Mimo że w Polsce kradnie się coraz mniej samochodów, a wyniki pokazują, że z ich odzyskiwaniem jest lepiej, niż miało to miejsce dawniej, to problem w dalszym ciągu jest poważny. Trzeba pamiętać, że złodzieje wzięli sobie obecnie za cel coraz to nowsze i droższe samochody. Kradną je bez potrzeby użycia do tego łomów czy śrubokrętów. W zamian używają zaawansowanych urządzeń elektronicznych, które pozwalają ukraść auto bez konieczności mechanicznej ingerencji. Warto się również zastanowić, gdzie jest rynek zbytu kradzionych samochodów.

Gdzie trafiają skradzione samochody?

Jak się okazuje, wiele skradzionych w Polsce aut trafia na Litwę, gdzie funkcjonują naprawdę świetnie zorganizowane grupy paserów. Jako że taki rynek zbytu kradzionych samochodów dla wielu może być zaskakujący, warto przywołać kilka przykładów.

Tak więc kilka tygodni temu jedna z wypożyczalni z Mazowsza wypożyczyła Audi A4. Osoba, która pożyczyła samochód, posługiwała się sfałszowanymi dokumentami. Oczywiście auta nie zwróciła. Na szczęście było ono wyposażone w system lokalizacji. Sygnał GPS/GSM pozwolił ustalić, że pojazd znajduje się na Litwie. Wprawdzie zaraz po przekroczeniu granicy sygnał ten przestępom udało się zagłuszyć poprzez specjalistyczne zagłuszarki, to samochód miał też moduł radiowy, dzięki czemu szybko udało się odzyskać stracony egzemplarz.

Na Litwie odnalazło się też skradzione w województwie podlaskim BMW X6. Z kolei kilka miesięcy temu funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Rutce-Tartak, współpracując z mundurowymi ze Służby Celno-Skarbowej z Budziska zatrzymali do kontroli drogowej w Suwałkach litewską ciężarówkę. W jej naczepie znajdowały się trzy auta marki BMW. Bazy kradzieżowe, które zawiera w sobie między innymi raport VIN, ukazały, że są to pojazdy skradzione na terenie Niemiec o łącznej wartości ok. 720 tys. zł. Przykłady te potwierdzają, że litewski rynek zbytu kradzionych samochodów nie jest żadnym wymysłem. Wiele skradzionych w Polsce (i nie tylko) aut trafia właśnie na Litwę. Tam są one sprzedawane, choć częściej rozbierane na części, które następnie trafiają do krajów Unii Europejskiej i innych państw. Więcej pisaliśmy o tym w artykule pt. Co dzieje się ze skradzionymi samochodami?“.

Jak zabezpieczyć swoje samochody przed kradzieżą?

Oczywiście kierowcy mogą zrobić coś więcej, aniżeli tylko liczyć na szczęście, mając nadzieję, że przestępcy nie wzięli sobie za cel jego auta. Doskonałym rozwiązaniem jest wyposażenie pojazdów w odpowiedni moduł. Podstawą jest GPS/GSM. Problem w tym, że przestępcy są coraz bardziej świadomi możliwości, jakie dają takie systemy. W związku z tym decydują się na zagłuszanie sygnału przez specjalne zagłuszarki. Moduł taki nie zadziała również, jeśli samochód zostanie ukryty w podziemnym parkingu lub kontenerze. Skuteczniejsza jest radiowa technologia namierzania. O sposobach ochrony aut pisaliśmy w artykule Jak bronić się przed złodziejami samochodów?“.

Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony?

Litewski rynek zbytu kradzionych samochodów jest ogromny, ale takie auta trafiają też do innych krajów. Jednak problemy ma nie tylko ten kierowca, któremu skradziono pojazd. W poważne tarapaty wpaść może także ten, który zakupi takie auto. Nie dość, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie mu ono odebrane, to również może on zostać oskarżony o paserstwo. Jak zatem bronić się przed zakupem auta pochodzącego z kradzieży?

Niepokojące mogą być niskie ceny sprzedawanych aut. Te zaniżane są dlatego, że przestępcy chcą się ich pozbyć stosunkowo szybko. Samochód taki zawsze sprawdzić warto też w bazach kradzieżowych, w czym pomaga Historia Pojazdu. Zresztą raport ten jest bezcenny nie tylko w zakresie weryfikacji legalności auta. Zawiera on w sobie również dane techniczne, fabryczne wyposażenie, informacje o akcjach serwisowych, szkodach i kolizjach czy zdjęcia z archiwalnych aukcji. To wszystko jest bezcenną wiedzą i sporym wsparciem dla potencjalnego nabywcy, dając odpowiedź na wiele kluczowych pytań. Natomiast same auta, które statystycznie kradnie się stosunkowo często, znajdziecie w artykule Najczęściej kradzione samochody“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 8 Średnio: 3.4]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.