Przejazd przez skrzyżowanie na żółtym w świetle przepisów
Na przejazd na żółtym świetle należy spojrzeć z punktu widzenia przepisów prawa. Dokładnie rzecz ujmując, należy odnieść się m.in. do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) z 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Określa ono, że żółte światło, podobnie jak czerwone, oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator.
Jest jednak pewien wyjątek. Tak więc kierowca nie ma obowiązku zatrzymywać się przed sygnalizatorem z palącym się żółtym światłem, jeżeli pojazd jest na tyle blisko, że nie może zatrzymać się bez gwałtownego hamowania. Taki manewr stwarza bowiem niebezpieczeństwo w ruchu i zwiększa ryzyko kolizji. To czy zatrzymać się przed sygnalizacją z zapalonym żółtym światłem, czy przejechać, zależy więc od kilku kwestii, tj.:
- odległości od sygnalizatora;
- prędkości pojazdu;
- panujących na drodze warunków atmosferycznych;
- szybkości reakcji kierowcy.
Ile wynosi mandat za przejazd przez skrzyżowanie na żółtym świetle?
Wjazd za sygnalizator, kiedy pali się żółte światło, jest mocno ryzykowny. Jeżeli nawet samochód jest zbyt blisko sygnalizatora, aby zatrzymać pojazd bez stwarzania ryzyka, powinien opuścić skrzyżowanie przed zmianą światła na czerwone. Jeżeli tak się nie stanie, kierowcy grozi wysoki mandat, a poza tym sporo punktów karnych. Obecnie to wykroczenie drogowe jest karane:
- mandatem w wysokości 500 złotych;
- 6 punktami karnymi.
O ile grzywnę, chociaż jest wysoka, można przeboleć, dopisanie aż 6 punktów karnych może mieć przykre konsekwencje. Przypomnijmy, że obecnie punkty karne za wykroczenia kasują się dopiero po 2 latach od opłacenia grzywny. Wcześniej były usuwane po roku od dnia popełnienia wykroczenia. O wiele łatwiej więc o uzyskanie liczby punktów karnych, która skutkuje utratą prawa jazdy: 20 punktów karnych (kierowcy z prawem jazdy do roku) lub 24 punkty karne (pozostali kierowcy).
Przeczytaj też: “Mandat za zieloną strzałkę. Od 17 września 2022 roku to aż 6 punktów!”
Planowane zmiany – żółte światło na wybranych drogach przez 4 sekundy
Nie jest wykluczone, że na wybranych drogach żółte światło będzie palić się dłużej. Obecnie jest ono emitowane przez 3 sekundy bez względu na rodzaj drogi. Jednak Forum organizacji ruchu i bezpieczeństwa ruchu drogowego, które zostało powołane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, proponuje zmiany.
Eksperci wskazują na wydłużenie nadawania żółtego światła do 4 sekund. Jednak dotyczy to tylko dróg z prędkościami powyżej 50 km/h. Na razie nie wiemy, czy i kiedy zmiany wejdą w życie, natomiast propozycja została przekazana do Ministerstwa Infrastruktury.
Przeczytaj też: “Będzie ograniczenie prędkości na mokrej drodze?”
FAQ – najczęstsze pytania o planowane zmiany w przejazdach przez skrzyżowanie na żółtym świetle
Czy przejazd na żółtym świetle to wykroczenie?
Tak, zgodnie z przepisami jest to wykroczenie, ale z pewnym wyjątkiem. Można to zrobić, jeżeli zatrzymanie przed sygnalizatorem z palącym się żółtym światłem wymagałoby awaryjnego hamowania.
Jaki mandat grozi za przejazd przez skrzyżowanie na żółtym świetle?
Jest to grzywna finansowa w wysokości 500 złotych i dodatkowo 6 punktów karnych.
Jak długo pali się żółte światło na sygnalizatorze?
Żółte światło sygnalizator nadaje przez 3 sekundy. Forum organizacji ruchu i bezpieczeństwa ruchu drogowego powołane przez GDDKiA rekomenduje, aby wydłużyć czas emisji do 4 sekund. Jednak ma to dotyczyć wyłącznie dróg z ograniczeniem prędkości powyżej 50 km/h.