Protest diagnostów. Co z przeglądami samochodów w dniu 18 listopada?

Udostępnij
Wasza ocena
Protest diagnostów
W czwartek 18 listopada w Warszawie odbędzie się protest diagnostów. To wynik strasznie niskich stawek za badania techniczne. Od kilkunastu lat pozostają one na tym samym poziomie, podczas kiedy rośnie pensja minimalna. Co gorsza, w tym czasie znacząco wzrosły również koszty prowadzenia działalności przez diagnostów. Pewne jest, że podwyższenie stawek za badanie techniczne to kwestia niedalekiej przyszłości. Sprawdzamy też, czy 18 listopada będziemy mogli wykonać badanie, czy może zastaniemy zamknięte stacje kontroli pojazdów.

W artykule przeczytasz

Co oznacza dla kierowców ogólnopolski protest diagnostów 18 listopada w Warszawie?

Protest diagnostów nie dziwi, ponieważ branża od dawna domaga się podwyżek cen obowiązkowych przeglądów. Zrozumiałe są również zapytania kierowców, którzy zastanawiają się, czy będą mogli wykonać badanie 18 listopada 2021 r. Okazuje się, że te obawy są bezpodstawne, ponieważ stacje kontroli pojazdów będą działać normalnie.

Jak informuje prezes zarządu Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów (PISKP), Marcin Barankiewicz, w Hali Torwar w stolicy zbierze się do 300 diagnostów. Następnie przejdą oni pod kancelarię premiera i przekażą petycję z podpisami osób popierających podwyżkę stawek za badania techniczne. Ogólnopolski protest diagnostów odbędzie się tylko w Warszawie. Nie ma więc obaw, że tego dnia nie wykonamy badania na SKP.

Przeczytaj też: “Badanie techniczne pojazdów – pytania i odpowiedzi

Jak mocno wzrosną ceny badań technicznych samochodu?

Przypomnijmy, że obecne stawki badań technicznych zostały ustalone w 2004 roku, a więc 17 lat temu. Jak pisaliśmy w artykule “Stawka za badanie auta mocno w górę? Znamy propozycje diagnostów“, płaca minimalna była wówczas wielokrotnie niższa. Tymczasem stawki cały czas są identyczne. Na przykład badanie techniczne auta osobowego kosztuje 99 zł. Przez kilkanaście lat wzrosły natomiast znacząco koszty prowadzenia działalności, w tym czynsze, ceny maszyn czy wynagrodzenia dla pracowników. Stąd z tych powodów wielu stacjom grozi upadłość.

Jeżeli żądania diagnostów zostaną spełnione, badanie techniczne auta osobowego będzie niemal dwukrotnie droższe. Diagności chcą, aby po zmianach stawka za badanie wynosiła 150 złotych netto, a więc 184,50 złotych brutto. Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów chce, aby zmiany weszły w życie jak najszybciej, a nie dopiero wraz z planowaną zmianą przepisów. Wówczas za obowiązkowe przeglądy pojazdów więcej płacilibyśmy od początku 2023 roku. Jednak jak przekonuje PISKP, wiele stacji może nie przetrzymać całego 2022 roku przy tak niskich stawkach, a więc szybsze wprowadzenie podwyżek jest w pełni realne.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.