Protest diagnostów. Co z przeglądami samochodów w dniu 18 listopada?

Udostępnij
Wasza ocena
Protest diagnostów
W czwartek 18 listopada w Warszawie odbędzie się protest diagnostów. To wynik strasznie niskich stawek za badania techniczne. Od kilkunastu lat pozostają one na tym samym poziomie, podczas kiedy rośnie pensja minimalna. Co gorsza, w tym czasie znacząco wzrosły również koszty prowadzenia działalności przez diagnostów. Pewne jest, że podwyższenie stawek za badanie techniczne to kwestia niedalekiej przyszłości. Sprawdzamy też, czy 18 listopada będziemy mogli wykonać badanie, czy może zastaniemy zamknięte stacje kontroli pojazdów.

W artykule przeczytasz

Co oznacza dla kierowców ogólnopolski protest diagnostów 18 listopada w Warszawie?

Protest diagnostów nie dziwi, ponieważ branża od dawna domaga się podwyżek cen obowiązkowych przeglądów. Zrozumiałe są również zapytania kierowców, którzy zastanawiają się, czy będą mogli wykonać badanie 18 listopada 2021 r. Okazuje się, że te obawy są bezpodstawne, ponieważ stacje kontroli pojazdów będą działać normalnie.

Jak informuje prezes zarządu Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów (PISKP), Marcin Barankiewicz, w Hali Torwar w stolicy zbierze się do 300 diagnostów. Następnie przejdą oni pod kancelarię premiera i przekażą petycję z podpisami osób popierających podwyżkę stawek za badania techniczne. Ogólnopolski protest diagnostów odbędzie się tylko w Warszawie. Nie ma więc obaw, że tego dnia nie wykonamy badania na SKP.

Przeczytaj też: “Badanie techniczne pojazdów – pytania i odpowiedzi

Jak mocno wzrosną ceny badań technicznych samochodu?

Przypomnijmy, że obecne stawki badań technicznych zostały ustalone w 2004 roku, a więc 17 lat temu. Jak pisaliśmy w artykule “Stawka za badanie auta mocno w górę? Znamy propozycje diagnostów“, płaca minimalna była wówczas wielokrotnie niższa. Tymczasem stawki cały czas są identyczne. Na przykład badanie techniczne auta osobowego kosztuje 99 zł. Przez kilkanaście lat wzrosły natomiast znacząco koszty prowadzenia działalności, w tym czynsze, ceny maszyn czy wynagrodzenia dla pracowników. Stąd z tych powodów wielu stacjom grozi upadłość.

Jeżeli żądania diagnostów zostaną spełnione, badanie techniczne auta osobowego będzie niemal dwukrotnie droższe. Diagności chcą, aby po zmianach stawka za badanie wynosiła 150 złotych netto, a więc 184,50 złotych brutto. Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów chce, aby zmiany weszły w życie jak najszybciej, a nie dopiero wraz z planowaną zmianą przepisów. Wówczas za obowiązkowe przeglądy pojazdów więcej płacilibyśmy od początku 2023 roku. Jednak jak przekonuje PISKP, wiele stacji może nie przetrzymać całego 2022 roku przy tak niskich stawkach, a więc szybsze wprowadzenie podwyżek jest w pełni realne.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: