Polisy OC będą droższe po rekomendacjach KNF

Udostępnij
Wasza ocena
Polisy OC będą droższe po rekomendacjach KNF
Wiele wskazuje na to, że polisy OC będą droższe i to nie tylko w przypadku kierowców, którzy mają punkty karne. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) rekomenduje wyższe ceny ubezpieczeń w związku z rosnącymi kosztami szkód komunikacyjnych. W założeniach aż 25 rekomendacji KNF ma poprawić sytuację poszkodowanych w wypadkach drogowych. Wprawdzie podwyżki nie będą szczególnie wysokie, ale kilkuprocentowy wzrost cen ubezpieczeń samochodowych jest jak najbardziej możliwy.

W artykule przeczytasz

25 rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego

Fakt, że polisy OC będą droższe, wydaje się przesądzony. Rekomendacje mają wprowadzić nową jakość w likwidacji szkód i wycenach OC. Przede wszystkim KNF zauważa, że wielokrotnie towarzystwa ubezpieczeniowe zaniżają koszty naprawy, a nieświadomy właściciel pojazdu akceptuje propozycję, która jest dla niego krzywdząca.

Po rekomendacjach ubezpieczyciele przy kosztorysie likwidacji szkody mają kierować się stawkami rynkowymi. W tym celu towarzystwa ubezpieczeniowe mają wskazać konkretny warsztat, który za daną kwotę zajmie się naprawą pojazdu. Jednocześnie KNF sugeruje, żeby ubezpieczyciel skupiał się na lokalnych warsztatach, które znajdują się w pobliżu miejsca zamieszkania poszkodowanego. Komisja wskazuje na miasto właściciela pojazdu.

Przeczytaj też: “Od dziś droższe OC za punkty karne

Naprawa “door do door” z OC sprawcy jako standard

Obecnie tylko część towarzystw ubezpieczeniowych likwiduje szkody w systemie “door to door”, gdzie cała organizacja naprawy leży po stronie ubezpieczającego. Po rekomendacjach ma to być standard. Jeżeli tak się stanie, właściciel pojazdu otrzyma tylko kluczowe informacje na temat naprawy (m.in. warsztat, użyte części, czas naprawy).

Oczywiście w tym przypadku ubezpieczyciel nie wymaga naprawy auta na rynku lokalnym. Jednak transport pojazdu nie może obarczać kosztami właściciela naprawianego pojazdu.

Ugoda z ubezpieczycielem tylko w określonych sytuacjach

Oprócz tego firmy ubezpieczeniowe będą mogły zawierać z poszkodowanym ugodę tylko w wyjątkowych sytuacjach. Obecnie jest to często stosowane rozwiązanie, którym poszkodowani interesują się w związku z możliwą szybszą likwidacją szkody. Niestety, ma to również swoje złe strony. Otóż w takiej sytuacji poszkodowany ma problem, aby ubiegać się o dodatkowe roszczenia, jeżeli na przykład kwota przyznana z tytułu likwidacji szkody jest zbyt niska, żeby naprawić pojazd. Po zmianach ubezpieczyciel będzie mógł zawrzeć ugodę z klientem, ale powinna być ona stosowana wyłącznie w jednostkowych przypadkach.

Na razie nie wiemy, kiedy rekomendacje dla polisy OC wejdą w życie. Ubezpieczyciele mają trzy miesiące na ich wdrożenie. Z pewnością przełoży się to na jakość likwidacji szkód komunikacyjnych. Jednocześnie Komisja Nadzoru Finansowego wskazuje, że zmiany w skali roku mogą kosztować ubezpieczonych nawet ok. 500 mln złotych. Oczywiście oznacza to podwyżki polisy OC dla właścicieli pojazdów. Trudno prognozować, jak mocno ceny ubezpieczeń pójdą w drogę. Szacuje się, że ubezpieczenia komunikacyjne podrożeją o ok. 4 proc.

FAQ – najczęstsze pytania o rekomendacje KNF dla komunikacyjnych polis OC

W jakim celu KNF zaleca zmiany w ubezpieczeniach OC samochodów?

Aż 25 rekomendacji KNF ma wprowadzić nową jakość w likwidacji szkód komunikacyjnych. Standardem ma być też naprawa w systemie “door do door” i znacznie rzadsze stosowanie ugód z klientami.

O ile wzrosną składki polisy OC po rekomendacjach KNF?

Nie jest to nic pewnego, ale po wprowadzeniu rekomendacji KNF ceny polis OC mogą wzrosnąć o kilka procent.

Kiedy towarzystwa ubezpieczeniowe wdrożą rekomendacje KNF?

Komisja Nadzoru Finansowego dała ubezpieczycielom trzy miesiące na wdrożenie rekomendacji.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.