Policja kontroluje światła samochodowe

Udostępnij
Wasza ocena
światła samochodowe

W artykule przeczytasz

Blisko 100 proc. kierowców doświadcza oślepiania przez światła samochodowe aut prowadzonych przez innych kierowców. Przede wszystkim to wynik stosowania nielegalnych zamienników żarówek. Dlatego do 15 grudnia funkcjonariusze policji będą dokładnie sprawdzać światła w samochodach.

Światła samochodowe – co mówią statystyki?

Wygląda na to, że problem jest poważny. Aż 98 proc. kierowców przyznaje, że zostało oślepionych przez światła samochodowe innych aut. Jak podaje Instytut Transportu Samochodowego wszystko przez nielegalne zamienniki żarówek zakładane do reflektorów, co skutkuje oślepianiem nawet 7 na 10 kierowców. Zresztą ci ostatni nie tylko oślepiają się wzajemnie, ale również rowerzystów czy pieszych. Co więcej, aż 40 proc. kierowców uważa, że ma zbyt słabe światła samochodowe. Badania specjalistów dowodzą, że wadliwych i zmuszających do niezwłocznej wymiany może być nawet 20 proc. reflektorów.

Od 21 października aż do 15 grudnia trwa akcja Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. W ramach prowadzonej kampanii kierowcy mogą liczyć nie tylko na przywileje, o których później, ale muszą również liczyć się z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i ukaraniem mandatem. Stanie się tak, kiedy jakość oświetlenia ich samochodu będzie budzić wątpliwości. Wówczas zostaną oni skierowani na stacje diagnostyczne.

Co wpływa na jakość oświetlenia samochodu?

Za jakość oświetlenia odpowiadają trzy elementy, a mianowicie reflektor, źródło światła oraz prawidłowe ustawienie świateł. Jeżeli nawet jeden z nich nie funkcjonuje właściwie, to światła samochodowe oślepiają innych uczestników ruchu lub niedostatecznie oświetlają drogę.

Dlatego zorganizowano akcję Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo, za którą odpowiadają: Komenda Główna Policji, Instytut Transportu Samochodowego, Krajowa Rada BRD, komunikator dla kierowców Yanosik oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji we współpracy z Polską Izbą Stacji Kontroli Pojazdów. Jej celem jest uświadomienie polskim kierowcom, jak kluczowe dla bezpieczeństwa jest prawidłowe ustawienie oświetlenia oraz jakość i stan samych reflektorów.

Skala wypadków na źle oświetlonych drogach

Eksperci ITS podają, że szczególnie niebezpiecznie jest w okresie jesienno-zimowym, kiedy zmrok zapada szybko, noce są długie, a zła jakość i nieprawidłowe ustawienie świateł samochodowych aż 12-krotnie zwiększa ryzyko wypadku. Zwłaszcza poza terenem zabudowanym, na nieoświetlonych drogach.

Potwierdzają to dane policji, bo w 2018 roku, podobnie jak w poprzednich latach, na nieoświetlonych drogach jest najwyższy wskaźnik zabitych w wypadkach. Człowiek ginie, w co czwartym takim wypadku, podczas kiedy w ciągu dnia – w co czternastym. Poza tym blisko połowa wypadków ma miejsce na przejściach dla pieszych. To ważna informacja, która jasno wskazuje, że przed wtargnięciem na jezdnię piesi muszą upewnić się, iż zostali dostrzeżeni przez kierowcę.

Co grozi za niewłaściwe światła samochodowe?

Skoro dobre światła to podstawa, policja nie będzie pobłażliwa dla kierowców, którzy nie dopilnują tego obowiązku w swoim pojeździe. Jeżeli oświetlenie samochodu będzie w fatalnym stanie technicznym, nie dopuści auta do ruchu i ukarze kierowcę mandatem w wysokości 500 zł. Poza tym zatrzyma dowodów rejestracyjny, który będzie można odebrać dopiero po wizycie na stacji diagnostycznej. Ogólne koszty będą więc znacznie wyższe.

W tym miejscu warto odnieść się do przepisów. Tak więc minimalny zasięg oświetlanej drogi określony jednymi przepisami wynosi bowiem jedynie 20 m, a innymi natomiast tylko dwukrotnie więcej, czyli 40 metrów. O ile przy prędkości 40-50 km/h to nie problem, o tyle przy wyższej, która jest przecież standardem, już tak. Niestety, wielu kierowców nie ma świadomości, że uzyskawszy potwierdzenie badania technicznego, tak naprawdę mogą nie widzieć drogi, jadąc z maksymalną prędkością określoną przepisami.

Taryfikator mandatów – oświetlenie

 • niedopełnienie przez kierującego autobusem szkolnym obowiązku włączenia świateł awaryjnych podczas wsiadania lub wysiadania dzieci – 200 zł
 • niewłączenie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza – 200 zł
 • używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza – 100 zł
 • naruszenie przez kierującego warunków holowania poprzez niewłączenie w pojeździe holującym świateł mijania – 100 zł
 • jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu – 200 zł
 • jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu – 100 zł
 • korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami – 200 zł
 • jazda bez wymaganych świateł pojazdami niewyposażonymi w światła mijania, drogowe lub do jazdy dziennej – 100 zł
 • jazda bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory doby – 200 zł
 • naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych – 100 zł
 • zakrywanie świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych – 200 zł
 • umieszczenie na pojeździe ładunku w sposób zasłaniający światła lub urządzenia sygnalizacyjne – 200 zł

Bezpłatne sprawdzenie oświetlenia

Dużym plusem jest fakt, że trzykrotnie, w soboty: 26 października oraz 11 i 23 listopada, kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić oświetlenie w swoich pojazdach. Tyczy się to ok. 200 stacji kontroli biorących udział w akcji, a które zlokalizowane są w całej Polsce. Znaleźć je pomoże aplikacja Yanosik. Poza tym akcja będzie promowana poprzez emisję spotu na ekranach firmy Screen Network.

Nie ulega więc wątpliwości, że odpowiednie światła samochodowe i ich prawidłowe ustawienie są kluczowe dla bezpieczeństwa na drodze. Jako że mamy jesień, kiedy warunki nie sprzyjają podróży, warto wiedzieć, jak dodatkowo poprawić widoczność w kabinie. Szerzej opisuje to artykuł pt. Jak poprawić widoczność podczas jazdy jesienią?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 3.7]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.