Planujesz zakup samochodu elektrycznego wraz z dopłatą? Poznaj warunki programu Mój elektryk

Udostępnij
Wasza ocena
mój elektryk warunki programui
Program Mój elektryk umożliwia zakup samochodu elektrycznego o wartości do 225 000 złotych wraz z dopłatą obniżającą jego cenę wynoszącą 18 750 złotych lub 27 000 dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Nic więc w tym dziwnego, że tak wiele osób planuje z niego skorzystać przy zakupie swojego samochodu elektrycznego. Należy jednak pamiętać, że skorzystanie z programu to nie tylko same korzyści, ale także obowiązki, które musi dopełnić właściciel pojazdu elektrycznego.

W artykule przeczytasz

Czym jest i kto może skorzystać z programu Mój elektryk?

Rządowy program Mój elektryk powstał, aby za pomocą ułatwionego dostępu do samochodów zeroemisyjnych zmniejszyć emisję szkodliwych substancji generowanych przez auta spalinowe w naszym kraju. Dzięki temu wedle założeń ma zostać poprawiona między innymi jakość powietrza w Polsce. Osobami, które mogą skorzystać z dofinansowania na zakup samochodu elektrycznego w ramach tego programu, są natomiast osoby fizyczne, w tym także przedsiębiorcy oraz rolnicy indywidualni, a także instytucje, takie jak organizacje religijne.

O dofinansowanie na zakup samochodu elektrycznego można się ubiegać wyłącznie jeden raz, a otrzymana w ramach niego kwota wsparcie jest bezzwrotna, po spełnieniu wszelkich warunków programu, z czego najważniejszymi z nich są trzy opisane przez nas poniżej.

Samochodu elektrycznego zakupionego z dofinansowaniem nie sprzedaż przez 2 lata

Korzystając z programu Mój elektryk należy się przede wszystkim liczyć z tym, że zakupiony przy pomocy środków z dofinansowania samochód elektryczny mieszczący się w limicie ceny wynoszącej 225 000 złotych nie będzie mógł zostać sprzedany przez co najmniej 2 lat. Czyli przez czas trwałości przedsięwzięcia. Ponadto przez ten okres samochód musi być stale zarejestrowany na terenie naszego kraju, a jego właścicielem musi być beneficjent programu.

Samochód elektryczny musi posiadać ubezpieczenie OC i AC

Kolejnym warunkiem, jaki stawia przed swoimi beneficjentami program Mój elektryk jest dopełnienie obowiązku związanego z ubezpieczeniem pojazdu. Przy czym wykupione ubezpieczenie samochodu elektrycznego musi obejmować nie tylko obowiązkową polisę OC, ale także AC od uszkodzeń, zniszczeń, kolizji, zdarzeń losowych, a także kradzieży. Dlatego też wybierając je najlepiej posłużyć się porównywarką ubezpieczeń, jaką można znaleźć na stronie https://optimalenergy.pl dzięki której można znaleźć niedrogie ubezpieczenie OC i AC samochodu elektrycznego spełniające warunki programu.

Co więcej, obie te polisy powinny posiadać cesje praw z nich na Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez okres 2 lat w ramach zabezpieczenia zwrotu dotacji.

Samochód elektryczny musi być odpowiednio oznakowany

Brak możliwości sprzedania samochodu elektrycznego przez 2 lata obowiązkowe scedowane na NFOŚiGW ubezpieczenie OC i AC to jednak nie wszystko. Dodatkowo zakupiony przy pomocy środków z programu Mój elektryk pojazd musi być bowiem także odpowiednio oznakowany przez co najmniej 2 lata za pomocą naklejki zgodnej z odpowiednim wzorem, którą należy wydrukować i umieścić na aucie na własny koszt oraz dbać o jej czytelność.

Samochód elektryczny musi być odpowiednio oznakowany

Jeśli chodzi o samo umiejscowienie oznakowania pojazdu elektrycznego, kierowcy mają do wyboru takie miejsca jak:

  • tył pojazdu obok tablicy rejestracyjnej na jej wysokości,
  • tył pojazdu nad tablicą rejestracyjną,
  • górną część przednich bocznych drzwi z dowolnej strony,
  • przednie nadkole po dowolnej stronie w górnej jego części.

Czyli wszędzie tam, gdzie będzie ono dobrze widoczne i czytelne dla innych osób.

Podsumowując program Mój elektryk pozwala zaoszczędzić na zakupie samochodu elektrycznego kilkadziesiąt tysięcy złotych, nakłada on jednak także na jego beneficjentów pewne obowiązki, które w razie niedopełnienia choć jednego z nich mogą skutkować koniecznością zwrócenia otrzymanego dofinansowania. Zwrotu dofinansowania NFOŚiGW może także zażądać w przypadku trwałej utraty pojazdu lub jego uszkodzenia w stopniu, jaki sprawia, że jego naprawa staje się nieopłacalna.

Artykuł sponsorowany

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.