Twoje pierwsze OC? Jak na cenę polisy wpływa brak historii ubezpieczeń.

Udostępnij
Wasza ocena

W artykule przeczytasz

Przygodę z prowadzeniem auta często zaczyna się w wieku, w którym portfel młodego człowieka nie jest aż tak zasobny. Są również osoby, które później decydują się na dołączenie do grona kierowców. Niestety pierwszy zakup obowiązkowego ubezpieczenia samochodu wiąże się z dość wysokim kosztem, ze względu na brak posiadania historii ubezpieczenia. Mimo to są sposoby na obniżenie OC. Sprawdź, czy możesz je wykorzystać.

Kto ma szansę na tańsze OC?

Warto wiedzieć, że tak jak o zakresie polisy OC decyduje polskie prawo, tak jej cena uzależniona jest w 100% od decyzji towarzystwa ubezpieczeń. Dla ubezpieczyciela kluczowa w ustaleniu wysokości polisy jest bezszkodowa historia prowadzenia pojazdu. Oznacza to, że kierowca, który do tej pory jeździł bezpiecznie i stabilnie, jest jednocześnie pewnym i dobrym klientem. Takim osobom przyznaje się atrakcyjne zniżki, często proporcjonalne do stażu bezszkodowego prowadzenia auta. Przeciętnie wynoszą one około 10% za każdy rok bezpiecznej jazdy, co po sześciu latach daje maksymalne 60% zniżki. Są oczywiście odstępstwa od tej normy – niektóre towarzystwa przyznają maksymalną zniżkę już po 3 latach, a inne każą czekać do 10.

Wyższe ceny dla niedoświadczonych kierowców

W jaki sposób na cenę OC wpływa brak historii ubezpieczenia? Niestety, oferta OC dla młodych lub niedoświadczonych kierowców nie jest atrakcyjna cenowo. Według serwisu mubi.pl, we wrześniu 2019 średnie OC dla kierowców poniżej 25. roku życia wyniosło 1527 zł (w porównaniu ze średnią ogólną 779 zł).

Drogie OC ubezpieczyciele uzasadniają konkretnymi czynnikami ryzyka. Przede wszystkim, grupa młodych kierowców, według danych statystycznych to osoby, które powodują znaczny procent wypadków drogowych. Z informacji policji wynika, że w 2018 roku prawie 19% wszystkich wypadków z winy kierujących pojazdem, spowodowali młodzi kierowcy z przedziału wiekowego 18-24.  To skutek braku odpowiedniego doświadczenia na drodze, a także w niektórych przypadkach zuchwały i brawury. Niestety statystyki nie przemawiają za młodymi kierowcami, co stanowi argument dla ubezpieczycieli.

Jak obecnie kształtują się ceny OC dla młodych? Z danych darmowego kalkulatora OC Mubi, 23-letnia dziewczyna, poruszająca się rocznym Renault Clio o pojemności 898 cm3, może otrzymać cenę OC w przedziale od 865 zł do 1208 zł. Po roku bezszkodowej jazdy zakres ten wynosi już od 823 zł do 961 zł, a po 3 latach od 579 zł do 724 zł.

Podobnie sytuacja kształtuje się z osobami niedoświadczonymi, które później zaczynają przygodę z prowadzeniem samochodu i często mimo dojrzalszego wieku nie mogą pochwalić się odpowiednim stażem jazdy. Jednak starszy wiek skutkuje korzystniejszą ofertą OC. To samo auto, prowadzone przez 33-letnią kobietę bez historii ubezpieczenia, otrzyma OC w wysokości 412 zł – 672 zł. Po pierwszym roku będzie to 369 zł – 669 zł, aby po 3 latach spaść do przedziału 279 zł – 549 zł.

Sposoby na obniżenie OC

Przy braku historii ubezpieczenia trudno jest uzyskać korzystną ofertę od ubezpieczyciela. Są jednak sprytne sposoby, na obniżenie stawki. Jednym z nich jest znalezienie współwłaściciela dla samochodu. Może to być przykładowo członek rodziny z nieskazitelną historią ubezpieczeniową. Takie rozwiązanie pozwoli nawet na kilkusetzłotowy rabat. Jak podaje mubi.pl, młodzi kierowcy ubiegający się o OC ze współwłaścicielem otrzymują średnio 347 zł mniej niż pozostałe młode osoby. Wysokość polisy w tej sytuacji wynosi około 1230 zł.

Również doświadczenie w prowadzeniu samochodu służbowego może być czynnikiem obniżającym składkę OC. Jeśli kierowca jeździł bezszkodowo autem służbowym, u niektórych ubezpieczycieli może stanowić to plus przy szacowaniu ryzyka. W momencie ubiegania się o OC należy tylko złożyć odpowiednie zaświadczenie od firmy, która udostępniła auto do celów służbowych.

W przypadku ubezpieczenia auta za granicą i uzyskania tam odpowiednich zniżek, warto postarać się o uwzględnienie ich w polskim OC. W tej sytuacji należy złożyć, przetłumaczone na język polski, zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia.

Jak widać, mimo braku historii ubezpieczeniowej, są różne metody na obniżenie ceny OC. Wymagają one jednak dopełnienia dodatkowych formalności. Warto ocenić, czy nadprogramowe działania z tym związane i ewentualne koszty (np. tłumaczenia dokumentów) są warte obniżenia tej jednorazowej opłaty. Pamiętajmy, że najlepszym sposobem na obniżenie ceny OC jest bezszkodowa jazda, która już po roku zagwarantuje nam przynajmniej 10% zniżki.

Artykuł partnera.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Jedna odpowiedź

  1. Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: