Czym jest benzyna E10?
Paliwo E10 to benzyna mająca w swoim składzie większą domieszkę biokomponentów, tj.:
- benzyna E5 – poziom bioetanolu na poziomie do 5 proc.;
- benzyna E10 – poziom bioetanolu na poziomie do 10 proc.
Do zalet paliwa E10 należy zaliczyć niższą cenę oraz mniejszą emisję CO2 do atmosfery. Natomiast ten rodzaj paliwa ma też pewne wady. Jest to benzyna o mniejszej kaloryczności, co oznacza większe spalanie o około 3 proc. Oprócz tego specjaliści wskazują na około 5-procentowy spadek dynamiki. Paliwo E10 może także mieć negatywny wpływ na gumowe uszczelki i aluminiowe elementy układu zasilania.
Przeczytaj też: “Dziura w baku paliwa – jak załatać, czym zakleić?”
W Polsce benzyna E10 jest nowością, natomiast w poszczególnych krajach w Europie miała już swój debiut. Na przykład w Niemczech pojawiła się już w 2011 roku.
Które samochody są przystosowane do benzyny E10?
W momencie debiutu paliwa E10 na stacjach w Niemczech instytucja DAT (Deutsche Automobil Treuhand – Niemiecki Fundusz Samochodowy) zakładała, że na benzynie E10 poruszać się może nawet 9 na 10 ówczesnych aut. Jednocześnie zauważono, że samochody nieprzystosowane do paliwa E10 powinny być tankowane benzyną E5. W przeciwnym razie może skończyć się to uszkodzeniem uszczelek i elementów wykonanych z aluminium.
Obecnie właściciele aut mają kilka sposobów na sprawdzenie, czy auto jest kompatybilne z benzyną E10, tj.:
- Lista ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów) – aktualizowana lista aut przystosowanych do paliwa E10 znajduje się TUTAJ.
- Wyszukiwarka E10 – wyszukiwarkę przygotowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Narzędzie jest bezpłatne i pozwala sprawdzić, czy auto jest kompatybilne z paliwem E10. Wystarczy, że użytkownik poda markę, model oraz rok produkcji pojazdu. Jednocześnie uruchomiono również adres e-mail (drp@klimat.gov.pl) służący zgłaszaniu nieścisłości związanych z funkcjonowaniem wyszukiwarki.
Przeczytaj też: “Benzyna Pb 95 czy 98 – różnice, które paliwo wybrać?”
Czy paliwo E10 jest niebezpieczne dla silnika?
Bez żadnych przeciwwskazań z benzyny E10 mogą korzystać wszystkie auta sprzedawane na terenie Unii Europejskiej od 2010 roku. Natomiast na pewno nie wszystkie samochody poruszające się po polskich drogach, zwłaszcza że park motoryzacyjny w Polsce nie należy do najmłodszych, mogą korzystać z paliwa z 10-procentowym dodatkiem biokomponentów.
Przeczytaj też: “Paliwo syntetyczne – co to jest e-paliwo, ile kosztuje?”
Paliwo E10 nie powinno zepsuć silnika. Jednak lista aut kompatybilnych z benzyną E10 nie wzięła się znikąd. Zestawienia stworzono po to, aby chronić właścicieli przed wyciekami paliwa spowodowanymi rozszczelnieniem gumowych i aluminiowych elementów, do czego przyczynia się większa domieszka alkoholu. Jak wskazuje niemiecki automobilklub ADAC, wyższa zawartość bioetanolu może skutkować korozją aluminiowych elementów układu zasilania lub przyczyniać się do utraty sprężystości i spękania uszczelek elastomerowych w układzie paliwowym. Ewentualne nieszczelności zwiększają ryzyko pożaru i stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia.
FAQ
Co różni paliwo E5 i E10?
Różnica dotyczy zawartości biokomponentów, odpowiednio do 5 proc. w paliwie E5 i do 10 proc. w benzynie E10.
Czy benzyna E10 szkodzi silnikom?
Wyższa zawartość etanolu może skutkować korozją aluminiowych elementów układu zasilania, a także być przyczyną utraty sprężystości i spękania uszczelek elastomerowych w układzie paliwowym. W obu przypadkach grozi to wyciekiem paliwa i pożarem.
Jakie auta mogą korzystać z paliwa E10?
Dotyczy to wszystkich samochodów przeznaczonych do sprzedaży na rynku Unii Europejskiej po 2010 roku. W przypadku starszych aut należy zweryfikować, czy samochód może korzystać z benzyny E10. Najlepiej skorzystać z listy ACEA oraz wyszukiwarki paliwa E10 stworzonej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jeżeli samochód widnieje na liście z adnotacją, aby nie stosować paliwa E10, najbezpieczniej tankować benzynę 98-oktanową.
3 Responses
Trochu wprowadzacie w błąd ponieważ Citroen C5 z silnikiem 2.0 16v 136 i 140 nie może jeździć na e10. Tak jak większość mających aluminiowe części w silniku. Grupa PSA informuje, że auta po 2010 są przystosowane do tego paliwa. Wcześniejsze jednostki napędowe NIE!
Dziękujemy za informację. Dane są z raportu ACEA, która wskazuje, że samochody Grupy PSA przystosowane do benzyny E10 to wszystkie auta benzynowe produkowane od 1 stycznia 2000 roku.
https://www.acea.auto/files/E10_petrol_fuel-vehicle_compatibility_list-2021_update.pdf
Mam Forda fokusa rocznik 2014 ecco bost z silnikiem 1