Opłaty na A4 Katowice-Kraków. Koniec zniżek dla osobówek!

Udostępnij
Wasza ocena
Opłaty na A4 Katowice-Kraków
Z dniem 16 stycznia 2024 roku wzrosły opłaty na A4 na odcinku Katowice-Kraków dla właścicieli samochodów osobowych korzystających z płatności automatycznych. Oznacza to, że niezależnie od sposobu uiszczania opłaty, stawka za przejazd całym 60-kilometrowym odcinkiem dla aut kategorii 1. (z wyłączeniem motocykli) wynosi 30 złotych. W związku ze zmianami przypominamy, jak wyglądają opłaty na autostradzie A4 Katowice-Kraków dla aut osobowych oraz pojazdów zaliczanych do innych kategorii pojazdów.

W artykule przeczytasz

Ile oszczędzali kierowcy przy płatnościach automatycznych?

Ostatnia podwyżka opłat na A4 Katowice-Kraków miała miejsce 3 kwietnia 2023 roku. Wówczas stawka dla aut osobowych wzrosła z 13 do 15 złotych na bramkach w Mysłowicach i Balicach. Natomiast nadal kierowcy osobówek mogli skorzystać z opłaty preferencyjnej, jeżeli za przejazd zapłacili z wykorzystaniem automatycznego systemu płatności. Mowa o metodach płatności A4Go, Telepass i videotolling. Dzięki temu kierowcy mogli oszczędzić aż 20 proc. opłaty (3 złote) i płacili 24 złote za przejazd w jedną stronę.

Stawki preferencyjne wprowadzono już 1 stycznia 2020 roku. W ten sposób koncesjonariusz chciał zmienić przyzwyczajenia kierowców samochodów osobowych. Korzystanie z płatności automatycznych przekładało się bowiem na płynniejszy ruch na bramkach i udrażniało autostradę. Rezygnacja z opłat preferencyjnych oznacza, że obecnie kierowcy powszechnie korzystają z opłat automatycznych.

Przeczytaj też: “Odcinkowy pomiar prędkości na A4

Ile kosztuje przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków

Płatnym odcinkiem autostrady A4 między Katowicami a Krakowem zarządza spółka Stalexport Autostrada Małopolska S.A. Kierowcy określają ją najdroższą autostradą w Polsce. Teraz za przejazd zaledwie 60-kilometrowym odcinkiem kierowcy aut osobowych zapłacą jeszcze więcej. Stawki są różne w zależności od kategorii pojazdu.

Przejazd A4 Katowice Kraków – stawki opłat

Kategoria pojazdu Opis kategorii pojazdu Stawka za przejazd
1. Motocykle 14 złotych (7 złotych na bramce, 28 złotych w dwie strony)
1. Samochody o dwóch osiach 30 złotych (15 złotych na bramce, 60 złotych w dwie strony)
2. Samochody o dwóch osiach, gdzie przynajmniej jedna jest wyposażona w koło bliźniacze + samochody o dwóch osiach z przyczepami 54 złote (27 złotych na bramce, 108 złotych w dwie strony)
3. Samochody o trzech osiach + samochody o dwóch osiach, gdzie przynajmniej jedna jest wyposażona w koło bliźniacze (z przyczepami) 54 złote (27 złotych na bramce, 108 złotych w dwie strony)
4. Samochody o więcej niż trzech osiach + samochody o trzech osiach z przyczepami + samochody o więcej niż trzech osiach z przyczepami 92 złote (46 złotych na bramce, 184 złote w dwie strony)
4. Pojazdy, które nie mieszczą się w kategoriach od 1. do 4. + pojazdy o wymiarach, nacisku na oś lub ciężarze przekraczającym normy określone w przepisach o ruchu drogowym 92 złote (46 złotych na bramce, 184 złote w dwie strony)

Opłaty na A4 – metody płatności

Kierowcy korzystający z odcinka A4 Katowice-Kraków mają do wyboru wiele metod uiszczenia opłaty za przejazd, tj.:

  • elektroniczny pobór opłat – A4Go i Telepass;
  • karta A4 (do wyczerpania ważnych impulsów);
  • videotolling (opłata na podstawie odczytu tablicy rejestracyjnej) – z wykorzystaniem aplikacji Autopay, SkyCash, IKO oraz mPay;
  • videotolling – z wykorzystaniem kart flotowych ORLEN typu “S”;
  • karty bankowe – VISA, Mastercard i Maestro;
  • karty flotowe i paliwowe – PKN ORLEN (Flota i Open Drive), karty ROUTEX (wyemitowane przez Aral, BP, Eni, Statoil), karty UTA, karty SHELL, karty DKV, karty Lotos Biznes, karty E100;
  • gotówka – PLN, EURO, USD (w przypadku walut EURO i USD tylko w banknotach i z resztą wydawaną w złotówkach).

 

Przeczytaj też: “Aplikacja Autopay – jak działa alternatywa dla e-TOLL PL?

Zniesienie preferencyjnych stawek za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków na pewno dotknie kierowców regularnie pokonujących ten odcinek. Zmiany odczują zwłaszcza kierowcy aut osobowych, którzy dotychczas korzystali z preferencyjnych stawek. Teraz niezależnie od sposobu uiszczenia opłaty za pokonanie 60-kilometrowego odcinka w dwie strony zapłacą bowiem aż 12 złotych więcej.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

FAQ

Od kiedy nie obowiązują zniżki za przejazd odcinkiem A4 Katowice-Kraków przy korzystaniu z automatycznych metod płatności?

Koncesjonariusz odstąpił od oferowania stawek preferencyjnych z dniem 16 stycznia 2024 roku. Wcześniej z niższych stawek przy płatnościach automatycznych korzystać mogli kierowcy samochodów osobowych.

Ile kosztuje pokonanie samochodem osobowym odcinka A4 Katowice-Kraków?

Opłata za pokonanie 60-kilometrowego odcinka samochodem osobowym wynosi 30 złotych (60 złotych w dwie strony).

Jak uiścić opłatę za przejazd odcinkiem A4 Katowice-Kraków?

Kierowcy mają do wyboru wiele metod, aby opłacić przejazd odcinkiem A4 Katowice-Kraków. Wymienić należy aplikacje Autopay, SkyCash, IKO oraz mPay, elektroniczny pobór opłat A4Go i Telepass, a także karty flotowe i paliwowe. Zapłacić można też kartą płatniczą (VISA, Mastercard, Maestro) oraz gotówką (PLN, EURO, USD).

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

3 odpowiedzi

  1. “Opłata za pokonanie 60-kilometrowego odcinka samochodem osobowym wynosi 15 złotych (30 złotych w dwie strony).”

    Stan faktyczny jest inny. Przejazd w jedną stronę samochodem osobowym to koszt 30 zł (opłata pobierana jest na obu bramkach, tj. Brzęczkowice i Balice).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.