OMODA 5 – crossover marki debiutującej w Europie

Udostępnij
Wasza ocena
OMODA 5
OMODA to nowa marka, która debiutuje na Starym Kontynencie. Jesienią 2023 roku samochody nowego brandu będą dostępne także w Polsce. Autem, które trafi do oferty, będzie między innymi model OMODA 5. Sprawdzamy, jaką marką jest OMODA, skąd pochodzi oraz jakie samochody ma w swoim portfolio. Globalny brand rozumie dążenie do elektryfikacji pojazdów, zwłaszcza w Europie, ale na terytorium Unii Europejskiej debiutuje samochodem z napędem spalinowym. Co ciekawe, Polska jest jednym z pierwszych rynków marki we Wspólnocie.

W artykule przeczytasz

OMODA – co to za marka?

Zanim bliżej przyjrzymy się modelowi, jakim jest samochód OMODA 5, w pierwszej kolejności należy odnieść się do samej marki. Otóż brand należy do koncernu Chery International. To chiński koncern, który dopiero będzie debiutował na europejskim rynku. Jak na razie firma sprzedawała swoje samochody głównie poza Europą. Łącznie egzemplarze sprzedały się w liczbie 11,2 miliona sztuk, z czego 1,2 mln aut w 2022 roku.

Chiński koncern podkreśla, że OMODA to połączenie wyrażenia “Ooo!” (zaskoczenie) oraz słowa “Modern” (nowoczesny). Komunikat wskazuje także na słowo “oxygen” (tlen).

O ile terminologia jest mniej istotna, o tyle warto odnieść się do liczb. Dlatego brand:

  • posiada 5 centrów badań i rozwoju zatrudniających 9 000 osób;
  • ma ponad 20 000 patentów.

 

Na razie marka ze swoimi samochodami jest dostępna w Izraelu, Turcji, Meksyku czy Australii. Teraz pojawi się również na rynkach państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Nad Wisłę pierwsze egzemplarze mają trafić w trzecim kwartale 2023 roku.

Przeczytaj też: “SUV Seres 5 także w Polsce. Nowy elektryczny SUV od Chińczyków

Samochody marki OMODA – OMODA 3, 5 i 7

Więcej o ofercie chińskiego brandu będzie wiadomo po 18 kwietnia. Marka ma wówczas zaprezentować swoje najnowsze modele na targach motoryzacyjnych Shanghai International Auto Show. Wiemy już, że w ofercie pojawią się trzy modele OMODA z przeznaczeniem na rynek w Europie – OMODA 3, OMODA 5 i OMODA 7. Oprócz tego w ofercie będą dostępne trzy samochody submarki firmy – JAECOO.

Na razie wiemy tylko co nieco o modelu OMODA 5. Jest to samochód typu crossover wyposażony w silnik spalinowy, wymiarami przypominający Kię Niro czy Mazdę CX-30.

OMODA 5 – wymiary:

  • długość: 440 cm;
  • szerokość: 183 cm;
  • wysokość: 159 cm;
  • rozstaw osi: 263 cm.

 

Przeczytaj też: “Maxus eT90 – nowy elektryczny pickup z Chin również w Polsce

Przynajmniej na razie model OMODA 5 będzie napędzany wyłącznie jednostką spalinową. Pod maską znajduje się silnik o pojemności 1.6 TGDI i mocy 197 KM. Napęd trafia na koła przedniej osi i jest przenoszony przez dwusprzęgłową skrzynię automatyczną. Pełna specyfikacja będzie dostępna wkrótce. Wiadomo też, że kilka miesięcy po debiucie wersji spalinowej w ofercie pojawi się wariant elektryczny. Natomiast poinformowano, że OMODA 5 zdobyła 5 gwiazdek w testach zderzeniowych EuroNCAP. Producent deklaruje także, że auta mają 5-letnią gwarancję.

Czas pokaże, jak samochody OMODA odnajdą się w Europie. Jednak wydaje się, że zwłaszcza w mniej rozwiniętych krajach potencjał jest spory. Szczególnie jeżeli producent zapewni atrakcyjną cenę. Już teraz Chińczycy wskazują, że właśnie w Polsce widzą spory potencjał, chociażby ze względu na duży udział w rynku samochodów spalinowych i słabą infrastrukturę dla pojazdów elektrycznych. Nie jest wykluczone, że marka OMODA pójdzie drogą firmy DR, która na terytorium Włoszech rozwija się bardzo dobrze, a również należy do koncernu Chery International.

Przeczytaj też: “Samochody BYD w Europie

FAQ – najczęściej zadawane pytania o model OMODA 5

Jaką marką jest OMODA?

OMODA to chiński brand należący do koncernu motoryzacyjnego Chery International.

Jakie samochody ma w ofercie OMODA z przeznaczeniem na rynek Unii Europejskiej?

Samochody w ofercie chińskiego brandu to m.in. OMODA 3, OMODA 5 oraz OMODA 7.

OMODA 5 – co to za samochód?

Jest to crossover z silnikiem o pojemności 1.6 TGDI i mocy 197 KM. Model będzie też dostępny w wersji z napędem elektrycznym.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 5 Średnio: 4.2]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

2 odpowiedzi

  1. Konkurencja dla wszystkich suwow .w Rosji to auto sprzedają po 61.tys.zlotych.w australi kosztuje 92 tys zł.mysle że w polsce powinno kosztować w przedziale 70-80 tysięcy.auto jest typowo budżetowe.Polacy są uprzedzeni do chińskich towarów.

  2. Skoda kosztuje 70 tys kombi.

    Ten omoda 5 kupiłabym za 57-60 tys. zł. Z opcją po 5 latach zamiana na nowy jeśli mi się spodoba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.