Od dziś rejestracja bez zmiany tablic

Udostępnij
Wasza ocena
Rejestracja bez zmiany tablic
Od dzisiaj, a więc 31 stycznia 2022 roku nie musimy zmieniać tablicy rejestracyjnej po zakupie samochodu używanego. Bezsprzecznie rejestracja bez zmiany tablic to nowelizacja, na którą czekało wielu kierowców. Wprawdzie w niektórych sytuacjach tablice będzie trzeba wymienić, ale większość wymóg ten ominie. Co za tym idzie, w kieszeniach kierowców zostanie blisko 100 złotych.

W artykule przeczytasz

Rejestracja bez zmiany tablic przed i po nowelizacji

Przypomnijmy, że rejestracja bez zmiany tablic możliwa była już wcześniej, ale w bardzo ograniczonym zakresie. Można było bowiem pozostawić tablice po zakupie używanego auta, ale pod warunkiem, że sprzedawca i nabywca mieszkali w tym samym powiecie. Od 31 stycznia dotyczy to już całej Polski. Oczywiście przerejestrować pojazd bez zmiany tablic możemy pod pewnymi warunkami, tj.:

  • pojazd jest zarejestrowany w Polsce;
  • tablice rejestracyjne nie są uszkodzone;
  • tablice są czytelne i mają aktualny wzór (białe tło i gwiazdki symbolizujące Unię Europejską z oznaczeniem PL na niebieskim pasku).

 

Tak więc wymiana tablic jest obowiązkowa, jeżeli to stare czarne tablice rejestracyjne. To samo dotyczy białych tablic, które w miejscu unijnych gwiazdek posiadają flagę Polski. W obu przypadkach nie ma możliwości pozostawienia dotychczasowych tablic. Należy je wymienić na nowe.

Ile zaoszczędzimy na przerejestrowaniu samochodu bez wymiany tablic?

Rejestracja samochodu używanego bez zmiany tablic to przede wszystkim oszczędność. Dzięki tej zmianie zatrzymamy w kieszeni 80 złotych, jakie musielibyśmy wydać na nowe tablice. Co więcej, od 4 września 2022 roku zbędne są też nalepki kontrolne (18,50 zł). Łącznie z opłatami ewidencyjnymi przy przerejestrowywaniu auta zaoszczędzimy na tych zmianach 99,50 złotych. Zbędna będzie też karta pojazdu, która kosztuje 75,50 zł. To zmiany w obrębie tzw. pakietu deregulacyjnego.

Przeczytaj też: “Pakiet deregulacyjny dla kierowców wchodzi w życie

Warto natomiast pamiętać, że pozostawienie starych tablic nie oznacza, że obejdzie się bez ich zdejmowania. Niestety, urzędnik musi zobaczyć oznaczenia, żeby sprawdzić ich stan. Na tej podstawie oceni, czy tablice mają aktualny wzór i są w na tyle dobrej kondycji, że nowy właściciel może je zachować, a rejestracja pojazdu używanego obejdzie się bez ich wymiany.

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu

Trzeba przyznać, że brak wymiany tablic rejestracyjnych przy przerejestrowywaniu samochodu to bardzo dobry pomysł. Szczególnie że w dobie coraz popularniejszego leasingu regionalizacja nie ma żadnego sensu. Jednocześnie również od 31 stycznia 2022 roku kierowcy mogą wycofać pojazd z ruchu w urzędzie na okres od 3 do 12 miesięcy, ale pod pewnymi warunkami, tj.:

  • raz na okres 3 lat;
  • tylko po wypadku, kiedy samochód wymaga dłuższej naprawy w związku z uszkodzeniem zasadniczych elementów nośnych konstrukcji.

 

Dotychczas było to możliwe tylko w przypadku samochodów ciężarowych, przyczep o dopuszczalnej macie całkowitej (dmc) do 3,5 t, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych oraz autobusów.

Jeżeli chcemy wycofać czasowo pojazd z ruchu, musimy oddać do urzędu w depozyt dowód rejestracyjny pojazdu oraz jego tablice rejestracyjne. Oszczędność wynika z tańszej polisy OC wycofanego pojazdu. Na czas wycofania ubezpieczyciel musi obniżyć stawkę na umowie ubezpieczenia przynajmniej o 95 proc.

Jednak oszczędność nie będzie aż tak duża. Od zaoszczędzonych w ten sposób środków należy odliczyć 80 zł na wniosek o wycofanie. To opłata za taką procedurę, jeżeli wycofujemy samochód z ruchu na okres 3 miesięcy. W innym wypadku każdy kolejny miesiąc jest płatny 4 zł. Oprócz tego przed ponownym dopuszczeniu do ruchu auto będzie musiało stawić się w stacji diagnostycznej i przejść badanie techniczne.

Zmiany na tej płaszczyźnie nie rzucają więc na kolana. Kierowcy czekają przede wszystkim na możliwość wycofania pojazdów, które są aktualnie nieużytkowane. Mowa tutaj między innymi o kamperach, motocyklach czy kabrioletach, które użytkujemy sezonowo. W tym przypadku przywilej dotyczy wyłącznie samochodów uszkodzonych, które wymagają generalnego remontu. Nic więc dziwnego, że pośród obydwu zmian przepisów, jakie weszły w życie 31 stycznia 2022 roku, pozytywnie oceniana jest tylko ta pozwalająca na rejestrację pojazdu używanego bez zmiany tablic.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.