Autostrada A2 Konin – Świecko – opłaty, do kogo należy?

Udostępnij
Wasza ocena
Autostrada A2
Podwyżki opłat na polskich autostradach są bardzo dynamiczne. Nie omijają one i tak już najdroższej autostrady w Polsce, a więc A2. Poprzednia podwyżka miała miejsce we wrześniu 2023 roku. Od 11 marca 2024 roku przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 ponownie jest droższy. Podwyżka dotyczy odcinka Nowy Tomyśl – Konin. Po podwyżkach za przejazd blisko 150-kilometrowym odcinkiem samochodem osobowym zapłacić trzeba blisko 100 złotych, a całym 255-kilometrowym odcinkiem aż 214 złotych.

W artykule przeczytasz

Autostrada A2 jedną z najdroższych dróg w Europie

Autostrada A2, nazywana też Autostradą Wolności, biegnie równoleżnikowo przez centralne obszary Polski. To fragment drogi międzynarodowej E30. Przebiega od granicy z Niemcami w Świecku aż do granicy z Białorusią w Kukurykach. Dlatego biegnie przez kilka województw (lubuskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie, lubelskie) i łączy duże polskie aglomeracje (Poznań, Łódź, Warszawa).

A2 w dużej części jest darmowa. Od 1 lipca 2023 roku opłat za przejazd nie muszą ponosić kierowcy motocykli i innych pojazdów o DMC do 3,5 t, jeżeli poruszają się odcinkiem zarządzanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Natomiast opłaty należy ponosić za przejazd 255-kilometrowym odcinkiem A2 Konin – Świecko należącym do koncesjonariusza. Szczególnie drogo jest na odcinku Nowy Tomyśl – Konin.

Obecnie A2 to najdroższa autostrada w Polsce, a jednocześnie jedna z najdroższych w Europie i na świecie. Mimo wszystko za przejazd odcinkiem A2 Nowy Tomyśl – Konin kierowcy będą musieli płacić jeszcze więcej. Kolejna podwyżka na 149-kilometrowym odcinku Nowy Tomyśl – Konin obowiązuje od godziny 6:00 od 11 marca 2024 roku.

Warto przypomnieć, że pod koniec 2023 roku Sebastian Kulczyk sprzedał 23,8 proc. udziałów w spółkach Autostrada Wielkopolska i Autostrada Wielkopolska II francuskiemu funduszowi Meridiam.

Przeczytaj też: “Bezpłatne i płatne autostrady w Polsce od 1 lipca 2023 roku

Płatne odcinki autostrady A2:

 • Konin – Nowy Tomyśl o długości 149 kilometrów.
 • Nowy Tomyśl – Świecko o długości 106 kilometrów.

Ile kosztuje przejazd odcinkiem autostrady A2 Nowy Tomyśl – Konin?

Od 11 marca 2024 roku droższy jest wyłącznie przejazd odcinkiem Nowy Tomyśl – Konin. Nie podniesiono opłat na odcinku Nowy Tomyśl – Świecko. W przypadku aut osobowych na każdej z trzech bramek autostrady A2 od Nowego Tomyśla do Konina należy zapłacić 32 zł, co oznacza 2 zł podwyżki w porównaniu ze stawkami obowiązującymi przed podwyżką. Przejazd całym 149-kilometrowym odcinkiem Nowy Tomyśl – Konin autem osobowym kosztuje teraz aż 96 zł! Podwyżki są tłumaczone rosnącymi kosztami utrzymania autostrady, wysokimi stopami procentowymi i wysokim poziomem inflacji.

Dla porównania przejechanie autem osobowym odcinka między Nowym Tomyślem a Świeckiem o długości 106 kilometrów kosztuje zaledwie 18 zł. Tak duże różnice w stawkach to wynik konstrukcji umowy koncesyjnej. Na odcinku Nowy Tomyśl – Świecko koncesjonariusz jest wynagradzany za dostępność trasy, natomiast wysokość myta wpływającego do Krajowego Funduszu Drogowego (KFD) ustala państwo. W przypadku odcinka Konin – Nowy Tomyśl wszystkie koszty ponosi spółka właścicielska, dlatego ma swobodę w zakresie ustalania stawek.

Przeczytaj też: “SkyCash Autostrady – jak i gdzie korzystać z aplikacji?

Autostrada A2 Nowy Tomyśl – Konin (149 km) – opłata za przejazd

Kategoria pojazdu Cena przejazdu całym odcinkiem w jedną stronę Cena przejazdu całym odcinkiem w dwie strony Sprawdź aktualną cenę
Kategoria 1 (pojazdy o dwóch osiach) 96 zł (3 × 32 zł) 192 zł TUTAJ
Kategoria 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami) 153 zł (3 × 51 zł) 306 zł TUTAJ
Kategoria 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami) 234 zł (3 × 78 zł) 468 zł TUTAJ
Kategoria 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami) 354 zł (3 × 118 zł) 708 zł TUTAJ
Kategoria 5 (pojazdy i zestawy pojazdów nienormatywnych) 960 zł (3 × 320 zł) 1920 zł TUTAJ
Kategoria 6 (motocykle) 48 zł (3 × 16 zł) 96 zł TUTAJ

Przeczytaj też: “Darmowa autostrada A1 – kto nie musi płacić, jaka oszczędność?

Autostrada A2 Konin – Świecko (255 km) – opłata za przejazd

Kategoria pojazdu Cena przejazdu całym odcinkiem w jedną stronę Cena przejazdu całym odcinkiem w dwie strony Sprawdź aktualną cenę
Kategoria 1 (pojazdy o dwóch osiach) 114 zł 228 zł TUTAJ
Kategoria 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami) 193 zł 386 zł TUTAJ
Kategoria 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami) 274 zł 548 zł TUTAJ
Kategoria 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami) 394 zł 788 zł TUTAJ
Kategoria 5 (pojazdy i zestawy pojazdów nienormatywnych) 1000 zł 2000 zł TUTAJ
Kategoria 6 (motocykle) 66 zł 132 zł TUTAJ

Przeczytaj też: “Wyższe opłaty na autostradzie A4 Katowice-Kraków od 1 kwietnia 2024!

Koszty przejazdu autostradą A2 są więc bardzo wysokie. Szczególnie kosztowny jest przejazd 149-kilometrowym odcinkiem pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem. Warto przypomnieć, że umowa koncesyjna wygasa dopiero w 2037 roku.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 4.5]

FAQ

Do kogo należy płatny odcinek autostrady A2?

Odcinek Konin – Świecko to tak naprawdę dwa odcinki: Konin – Nowy Tomyśl (149 km, spółka Autostrada Wielkopolska) oraz Nowy Tomyśl – Świecko (106 km, spółka Autostrada Wielkopolska II).

Ile kosztuje przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 dla samochodu osobowego?

Jeżeli jest to samochód o dmc do 3,5 t, przejazd całym odcinkiem kosztuje 114 zł, w dwie strony – 228 zł.

Czy autostrada A2 Konin – Świecko będzie darmowa?

Jest to mało prawdopodobne. Wymagałoby to bowiem negocjacji między rządem a koncesjonariuszami.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

3 odpowiedzi

 1. Zobaczymy co się zmieni, czy faktycznie S. Kulczyk ją sprzeda. Jeśli tak tzn że to był dobry moment na takie decyzje. Warto go poobserwować, świetnie zarządza swoimi biznesami.

 2. I to czysta wina pisowców. Na całym swiecie mamy podatki od spadków i darowizn. Znajomy Francuz mi to prosto wytłumaczył: mam 7 mieszkań.
  Pierwsze zostaje moje, trzecie też, piąte i siódme – przy dużym majątku podatek to 40%.
  I pomyslcie co by było z tą autostradą gdyby rodzina Kulczyka musiała zapłacić podatek spadkowy……
  PS. Każdy z moich dzieciaków odziedzicy po 5 mieszkań

 3. Sebastian Kulczyk nie ma już udziałów w autostradowych spółkach. Jak nieoficjalnie dowiedziała się „Rzeczpospolita”, w ostatnich dniach została ostatecznie dopięta transakcja sprzedaży firmy KI One, która miała 23,8 proc. udziałów w spółce Autostrada Wielkopolska (AWSA) oraz 40 proc. udziałów w spółce Autostrada Wielkopolska II (AWSA II.) Sprzedana została także Autostrada Eksploatacja (AESA), odpowiedzialna za utrzymanie koncesyjnych odcinków A2, a także budowlana spółka A2 Route. Należące do Kulczyka autostradowe aktywa kupił francuski fundusz inwestycyjny Meridiam. Wartość transakcji szacuje się na ok. 3 mld zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.