Nowy Renault Scenic 2024 – Samochód Roku 2024

Udostępnij
Wasza ocena
Nowy Renault Scenic 2024 – Samochód Roku 2024
Nowy Renault Scenic otrzymał nagrodę Car of the Year (COTY) dla najlepszego samochodu 2024 roku. Konkurs rozstrzygnięto podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie. Dla francuskiej marki to już siódma prestiżowa nagroda w tym plebiscycie organizowanym od 1964 roku. Sprawdzamy, z jakimi autami rywalizowało francuskie auto rodzinne oraz co oferuje Renault Scenic 2024.

W artykule przeczytasz

Wyniki plebiscytu Car of the Year 2024

W finale konkursu na Samochód Roku 2024 Renault Scenic 5. generacji rywalizował z sześcioma innymi modelami:

 • Kia EV9,
 • Volvo EX30,
 • BYD Seal,
 • BMW serii 5 (i5),
 • Peugeot 3008 (e-3008),
 • Toyota C-HR.

 

Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego samochodu roku. Jurorzy uwzględniają wygląd, osiągi, rozwiązania techniczne i spodziewany poziom sprzedaży. W jury zasiada do 65 dziennikarzy z krajów Europy, przydzielonych m.in. z uwzględnieniem wielkości państw. Zasada głosowania jest prosta: juror ma do rozdysponowania 25 punktów, które może przydzielić dla 10 różnych modeli, aczkolwiek maksymalnie dać 10 punktów dla jednego auta. Punktowanie konkretnych modeli jest łatwiejsze ze względu na szereg testów porównawczych, którym poddaje się finalistów.

W 2024 roku rozstrzygnięcie konkursu odbyło się podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie. Tym razem głosowało 58 dziennikarzy. Zwycięzcą konkursu na Samochód Roku 2024 został Renault Scenic z wynikiem 329 punktów. Dla Renault jest to już siódmy zdobyty tytuł w 61 dotychczasowych edycjach COTY.

Nowy Renault Scenic 2024

Przeczytaj też: “Znamy Samochód Roku 2023. Jeep Avenger najlepszy w plebiscycie COTY

Wyniki konkursu na Samochód Roku 2024:

 1. Renault Scenic – 329 punktów.
 2. BMW serii 5 – 308 punktów.
 3. Peugeot 3008 – 197 punktów.
 4. Kia EV9 – 190 punktów.
 5. Volvo EX30 – 168 punktów.
 6. BYD Seal – 131 punktów.
 7. Toyota C-HR – 127 punktów.

 

Przeczytaj też: “Kia EV6 – samochód roku 2022 (Car of the Year 2022)

Jakim samochodem jest nowe Renault Scenic?

Nowe Renault Scenic to już 5. generacja rodzinnego auta. Scenic to samochód, którego nie trzeba szczególnie przedstawiać. Natomiast w przeciwieństwie do pierwszych czterech wcieleń, nowy Scenic przeistoczył się z minivana w crossovera. Model zadebiutował w dwóch wariantach napędowych – Comfort Range i Long Range, w obu będąc napędzanym przez silnik elektryczny.

Elektryczny Renault Scenic 2024 – dane techniczne:

Dane techniczne Comfort Range Long Range
Moc 170 KM 220 KM
Maksymalny moment obrotowy 280 Nm 300 Nm
Napęd Na przód Na przód
Czas od 0 do 100 km/h 8,6 s 7,9 s
Prędkość maksymalna 150 km/h 170 km/h
Pojemność akumulatora Litowo-jonowy 60 kWh Litowo-jonowy 87 kWh
Zasięg w cyklu mieszanym (wg WLTP) 420 km 625 km
Czas ładowania prądem stałym o mocy 130 kW (z 15 do 80 proc.) 32 minuty 37 minut
Czas ładowania prądem zmiennym o mocy 11 kW (od 0 do 80 proc.) 6 godzin 30 minut 9 godzin
Cena Od 202 900 złotych Od 219 900 złotych

Pierwsze egzemplarze trafią do odbiorców pod koniec drugiego kwartału 2024 roku.

Przeczytaj też: “Renault Scenic E-Tech Electric – dane techniczne, wyposażenie, ceny

zdjęcia: renault.pl
wideo: kanał “MOTO PREZENTACJE” w serwisie YouTube

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Jakie auto zdobyło nagrodę Car of the Year 2024?

W plebiscycie na Samochód Roku 2024 nagrodę zdobył nowy Renault Scenic.

Jakim samochodem jest nowy Renault Scenic?

Renault Scenic 2024 to elektryczny crossover. To już 5. generacja Scenica, aczkolwiek dopiero pierwsza jako crossover. Model jest dostępny w dwóch wersjach – Comfort Range i Long Range.

Jakie osiągi oferuje Renault Scenic 2024?

W wariancie Comfort Range auto ma moc 170 KM i 280 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Do "setki" samochód rozpędza się w 8,6 s, a jego prędkość maksymalna to 150 km/h. Mocniejsza jest wersja Long Range (220 KM, 300 Nm, 7,9 s do 100 km/h, prędkość maksymalna 170 km/h). Zasięg auta wynosi 420 km (Comfort Range) lub 625 km (Long Range).

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.