Nowe obowiązkowe aktywne systemy bezpieczeństwa samochodu

Udostępnij
Wasza ocena
Będą nowe obowiązkowe aktywne systemy bezpieczeństwa samochodu
Już w maju 2022 roku nowe modele aut homologowanych na rynek Unii Europejskiej będą bogatsze o innowacyjne aktywne systemy bezpieczeństwa samochodu. Pojawią się m.in. czarne skrzynki, ale to nie wszystko. Sprawdzamy, w co będą wyposażone nowe samochody.

W artykule przeczytasz

Dziewięć nowych aktywnych systemów bezpieczeństwa

Unia Europejska chce zmniejszyć liczbę wypadków drogowych. Według wyliczeń nowe aktywne systemy bezpieczeństwa samochodu do 2038 roku mogą zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych na drogach nawet o 25 tysięcy. Nie bez znaczenia są koszty, ponieważ wypadki kosztują każdego roku ok. 100 miliardów euro.

Oczywiście systemy nie są przypadkowe. Unia Europejska przeanalizowała wypadki pod kątem przyczyn. Później wybrano układy bezpieczeństwa, które przy stosunkowo niedużym koszcie mogą poprawić bezpieczeństwo na drogach. Warto zauważyć, że nie są to stricte nowe systemy bezpieczeństwa samochodu. Wszystkie obecne w autach są już dzisiaj, choć zwykle jako dodatkowa opcja. Jeśli chcemy mieć auto z takim systemem, zazwyczaj musimy za niego dopłacić. Ewentualnie jest to standard w samochodach klasy premium.

W nowe aktywne, obowiązkowe systemy bezpieczeństwa samochodu wyposażony będzie musiał być każdy model, który wejdzie do sprzedaży najpóźniej w maju 2022 roku. Od 2024 roku nowoczesne systemy będą mieć wszystkie nowe samochody sprzedawane na terenie Unii Europejskiej.

Nowe obowiązkowe systemy bezpieczeństwa samochodu:

  • Automatyczny ogranicznik prędkości – asystent pobierze informacje z radarów, znaków i map, odczytując ograniczenia prędkości na drogach. Jeśli przekroczymy prędkość, układ poinformuje nas o tym 5-sekundowym sygnałem dźwiękowym. Nie zredukuje jednak prędkości auta. Szerzej piszemy o tym w artykule “Automatyczny ogranicznik prędkości za rok w każdym nowym aucie“.
  • Monitorowanie senności i uwagi kierowcy – analiza zachowania kierowcy. Jeśli system uzna, że jesteśmy senni i nie skupiamy się na drodze, zaproponuje nam przerwę.
  • Wykrywanie rozproszenia uwagi – system rozpozna poziom uwagi wzrokowej kierowcy. W razie potrzeby będzie ostrzegał osobę za kierownicą.
  • Ułatwienia w zakresie montażu alkomatów blokujących zapłon – interfejs, który ułatwi montaż alkomatów blokujących zapłon. Nie będzie więc obowiązkowych alkomatów w autach.
  • System utrzymywania pojazdu na pasie ruchu – uniemożliwi niezamierzoną zmianę pasa ruchu.
  • Rejestrator danych na temat wypadków – tzw. czarne skrzynki znane między innymi z samolotów. Mają zbierać dane na temat jazdy. Wszystko po to, aby poznać przyczyny wypadków drogowych.
  • Zaawansowany system hamowania – automatyczne wykrywanie możliwości zderzenia. Jeśli system uzna, że istnieje takie zagrożenie, uruchomi układ hamulcowy i zmniejszy prędkość, nie dopuszczając do wypadku lub przynajmniej ograniczając skutki zderzenia.
  • Awaryjny sygnał stopu – szybkie pulsowanie świateł stopu, które ma służyć kierowcom za nami. Będzie ich informować o intensywnym hamowaniu samochodu poruszającego się przed nimi.
  • Wykrywanie obiektów przy cofaniu – obowiązkowa kamera cofania lub tylne czujniki parkowania. Już dziś to jeden z najpopularniejszych elektronicznych systemów bezpieczeństwa dostępny nie tylko w autach klasy premium.

Wprowadzenie powyższych aktywnych systemów bezpieczeństwa samochodu jest już przesądzone. Jak zawsze przy takich zmianach pojawia się pytanie, jak wpłynie to na ceny aut.

Wydaje się to mało prawdopodobne, ale jak informuje Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych SDCM, nowe auta podrożeją w związku z tym tylko o 70-80 euro. Jeśli faktycznie by tak było, te nowoczesne aktywne systemy bezpieczeństwa w samochodach chyba będą tego warte.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 4.5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: