Nowe mandaty. Ile zapłacimy za nowe wykroczenia po 1 czerwca 2021 r.?

Udostępnij
Wasza ocena
Nowe mandaty po 1 czerwca 2021 r.
1 czerwca 2021 roku w życie weszły przepisy, które wiele zmieniają w zakresie poruszania się zmotoryzowanych oraz pieszych. Sprawdzamy, jak wyglądają nowe mandaty po nowelizacji kodeksu drogowego.

W artykule przeczytasz

Jakie zmiany w kodeksie drogowym weszły w życie 1 czerwca 2021 roku?

Zanim wskażemy, ile kosztować nas mogą nowe mandaty, w pierwszej kolejności wyjaśnijmy, co zmieniło się w kodeksie drogowym 1 czerwca 2021 roku. Nowe przepisy wprowadziły cztery zmiany, a więc:

  1. Koniec z jazdą na zderzaku na autostradach i drogach ekspresowych.
  2. Dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym do 50 km/h przez całą dobę.
  3. Bezwzględne pierwszeństwo pieszych na przejściach.
  4. Zakaz korzystania z urządzeń elektronicznych dla pieszych podczas przechodzenia przez przejście lub torowisko.

Więcej o nowelizacji piszemy w artykule “Uwaga! Od dziś wchodzą w życie nowe przepisy ruchu drogowego“. Wszystko dla zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Niestety, nowe przepisy dla kierowców i pieszych nie dotarły jeszcze do zainteresowanych i wielu nie słyszało o zmianach w kodeksie karnym.

Wprawdzie w niektórych przypadkach (np. jazda na zderzaku, przechodzenie z telefonem przez pasy), policjanci początkowo mogą być pobłażliwi i tylko upominać kierowców czy pieszych, na pewno wiele osób otrzyma nowe mandaty. Dlatego sprawdzamy, jakie stawki mandatów grożą za niestosowanie się do znowelizowanego kodeksu karnego.

Nieustąpienie pierwszeństwa i brak zachowania ostrożności w okolicach pasów – mandat od 20 do 500 złotych

Jeśli kierowca nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na pasy lub już będącemu na przejściu, grozi mu mandat w wysokości 350 zł oraz 6 punktów karnych. Jednak w nowelizacji kodeksu drogowego jest zapis, że w okolicach przejścia z aktywnymi pieszymi kierowca musi zachować szczególną ostrożność oraz zwolnić. Jeśli tego nie zrobi, może to zostać potraktowane jako wykroczenie. Jako że nie ma takiego czynu w aktualnym taryfikatorze, dostaniemy mandat w wysokości od 20 do 500 zł w zależności od tego, jak potraktuje to funkcjonariusz.

Korzystanie z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego na przejściu – manat od 20 do 500 złotych

Nie tylko nowe przepisy dla kierowców są kontrowersyjne. Nowe mandaty dotkną także pieszych. Podczas przechodzenia przez pasy lub torowisko mają oni zakaz korzystania ze smartfona bądź innego urządzenia elektronicznego. Nowe przepisy mają zapobiec rozproszeniu uwagi i braku koncentracji podczas zbliżania się do pasów i przechodzenia przez przejście.

Przepis jest dla wielu mało zrozumiały. Przede wszystkim urządzenia elektroniczne przywołują na myśl smartfony. Nie wiemy jednak, jak policjanci będą rozpatrywać ten przepis na przykład podczas trzymania telefonu przy uchu. Nie wiadomo też, co ze słuchaniem muzyki przez słuchawki. Przy tym wszystkim nadal pieszy może przechodzić przez pasy z głową w gazecie czy książce. Wszystko będzie więc zależeć od policjanta. Za złamanie przepisów można dostać mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Przekroczenie prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym – mandat od 50 złotych w górę

Po zmianach, które weszły w życie 1 czerwca 2021 roku, w terenie zabudowanym przez całą dobę obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Tutaj wiele zależy od tego, jak bardzo przekroczymy prędkość. Jeśli zapomnimy o zmianach i na przykład w godzinach od 23:00 do 05:00 będziemy poruszać się z prędkością do 60 km/h, co wcześniej było zgodne z prawem, narazimy się na mandat w wysokości 50 złotych. Więcej o mandatach za nadmierną prędkość piszemy w artykule pt. “Mandat za przekroczenie prędkości. Jakie stawki i ile punktów karnych?“.

Jazda na zderzaku – mandat od 20 do 500 złotych

Nowelizacja przepisów wprowadziła minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu na drogach szybkiego ruchu. Nowe przepisy dla kierowców zakładają, że jeśli nie wykonujemy manewru wyprzedzania na drodze ekspresowej lub autostradzie, musi on wynosić przynajmniej połowę aktualnej prędkości pojazdu (np. 50 m przy prędkości pojazdu 100 km/h).

Również w tym przypadku nie mamy w taryfikatorze konkretnej stawki grzywny. Nowy mandat będzie więc nas kosztować od 20 do 500 złotych w zależności od interpretacji wykroczenia przez policjanta. Tutaj dodatkowym problemem jest mierzenie takiej odległości na drodze, co wcale nie musi być łatwe.

Widzimy więc, że w większości nowe mandaty nie mają konkretnych stawek. Wiele zależy od tego, jak złamanie przepisów kodeksu drogowego zinterpretuje funkcjonariusz. Rozbieżności w minimalnych i maksymalnych stawkach nowych mandatów są naprawdę duże. Można dostać mandat w wysokości 20 złotych, ale też aż 25-krotnie wyższy.

Nic dziwnego, że nowe przepisy dla wielu kierowców i pieszych są mało zrozumiałe, choć każdy jego uczestnik chce poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Czas pokaże, czy nowe przepisy i tak rozbieżne stawki mandatów faktycznie się do tego przyczynią.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

3 odpowiedzi

  1. Przepisy przez swoją nieprecyzyjność i uznaniowość wydają się być tylko maszynką do dojenia kierowców. Jak mam dochodzić swoich praw jeśli wszystko zależy od tego w jakim humorze jest policjant-kompletna aberracja

  2. Witam najpierw niech Ustawodawca zajmie się rewizją oznakowania drogowego te nowe przepisy to zwykła łapanka na kasę kierowców .Chyba coś tu w tym kraju jest nie tak .Łupią kierowców na każdym kroku .A może by tak panie i panowie kierowcy jeździć według przepisów niech policja sama sobie nakłada mandaty takie jak Ustawodawca przewidział.

  3. No właśnie… Ciągle jakieś “widełki”… To tylko w w tym durnym kraju możliwe!…
    A dlaczego jazda “na zdrzaku” nie została zabroniona na wszelkich innych drogach?!… A potem się słyszy w radiu wiadomości typu: “na drodze krajowej nr16 w m… karambol 4-ech samochodów”… Tylko idioci mogą stanowić takie prawo!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.