Norma Euro 7 – założenia, kiedy wejdzie w życie?

Udostępnij
Wasza ocena
Norma Euro 7
Norma spalin Euro 7 została przyjęta przez Parlament Europejski. Najważniejszą informacją dla kierowców aut osobowych jest fakt, że nie wprowadza większych restrykcji w zakresie emisji spalin z rury wydechowej wobec normy Euro 6. Dlatego wprowadzenie normy nie powinno odbić się na wyższej cenie samochodów, co dotyczyłoby zwłaszcza aut miejskich. Sprawdzamy, co oznacza wprowadzenie normy Euro 7 oraz kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

W artykule przeczytasz

Łagodniejsza forma normy emisji spalin Euro 7

Norma Euro 7 w pierwotnym założeniu uderzyłaby w najtańsze samochody, a więc przede wszystkim auta miejskie. Komisja Europejska chciała bowiem zaostrzyć dopuszczalny poziom emisji tlenku węgla (CO) oraz tlenków azotu (NOx).

Wprawdzie unijni urzędnicy wskazywali, że w efekcie zmian auta podrożałyby tylko o około 300 euro, producenci nie zgadzali się z tym stwierdzeniem. Wedle producentów zmiany oznaczałyby wzrost cen nawet o 2000 euro. Obok przedstawicieli sektora motoryzacyjnego wobec wprowadzenia rygorystycznej normy emisji spalin Euro 7 protestowały także wybrane kraje członkowskie (m.in. Polska, Czechy, Włochy, Francja).

Krytyka nie poszła na marne. Ostatecznie Komisja Europejska zdecydowała się wprowadzić złagodzoną formę nowej normy. Dzięki temu nie zmieniają się normy emisji tlenku węgla oraz tlenków azotu dla aut osobowych. Zostały zaostrzone wyłącznie dla samochodów ciężarowych i autobusów. Natomiast naturalnie jest kilka nowości.

Przeczytaj też: “Normy emisji spalin: Euro 6

Co wprowadza norma Euro 7?

Jeżeli mówimy o nowościach, jakie wprowadza norma emisji spalin Euro 7, wskazać trzeba na następujące elementy:

  • Ekologiczny paszport pojazdu – informacje o efektywności środowiskowej w momencie rejestracji (m.in. limity emisji zanieczyszczeń, emisje CO2, zużycie paliwa i energii elektrycznej, zasięg elektryczny, trwałość akumulatora).
  • Dostęp do aktualnych informacji na temat zużycia paliwa, stanu akumulatora, emisji zanieczyszczeń i innych istotnych informacji generowanych przez systemy pokładowe i monitory.
  • Limity emisji cząstek stałych (PM10) dla samochodów osobowych i dostawczych z opon i hamulców.

 

Przeczytaj też: “Podatek od aut spalinowych – ile zapłacą właściciele spalinówek w Polsce?

Norma emisji spalin w Raporcie Historii Pojazdu Autobaza

Norma emisji spalin w Raporcie Historii Pojazdu Autobaza

Odniesiono się również do przepisów wskazujących minimalną żywotność baterii stosowanych w samochodach elektrycznych i hybrydowych, tj.:

  • Samochody osobowe – do 5 lat użytkowania lub przebiegu 100 000 kilometrów akumulator musi mieć przynajmniej 80 proc. pojemności deklarowanej przez producenta. Po 8 latach użytkowania lub przebiegu 160 000 kilometrów bateria musi mieć przynajmniej 72 proc. pojemności.
  • Samochody dostawcze – do 5 lat użytkowania lub przebiegu 100 000 kilometrów akumulator musi mieć przynajmniej 75 proc. pojemności deklarowanej przez producenta. Po 8 latach użytkowania lub przebiegu 160 000 kilometrów bateria musi mieć przynajmniej 67 proc. pojemności.

Kiedy norma Euro 7 wejdzie w życie?

Za przyjęciem założeń normy emisji spalin Euro 7 było 297 europarlamentarzystów, przeciw – 190, natomiast 37 wstrzymało się od głosu. Teraz przepisy muszą zaakceptować kraje członkowskie. Zaproponowano następujące terminy wejścia w życie nowych przepisów:

  • Samochody osobowe i dostawcze – po 30 miesiącach od zatwierdzenia przepisów przez Parlament Europejski i kraje członkowskie.
  • Pojazdy ciężarowe i autobusy – po 48 miesiącach od zatwierdzenia przepisów przez Parlament Europejski i kraje członkowskie.

 

Pierwotnie norma Euro 7 miała wejść w życie w 2025 roku.

Przeczytaj też: “Normy emisji spalin w CEPiK – jak zmienić normę swojego auta?

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 3]

FAQ

Czy norma Euro 7 zaostrza poziom emisji tlenku węgla oraz tlenków azotu?

Tak, natomiast tylko dla samochodów ciężarowych i autobusów. Nie dotyczy to aut osobowych. Natomiast norma Euro 7 wprowadza limity emisji cząstek stałych (PM10) z opon i hamulców.

Czym jest ekologiczny paszport pojazdu?

Paszport stanowi informację o efektywności środowiskowej w momencie rejestracji. W dokumencie znajdą się między innymi limity emisji zanieczyszczeń, emisje CO2, zużycie paliwa i energii elektrycznej, zasięg elektryczny czy trwałość akumulatora.

Kiedy norma Euro 7 wejdzie w życie?

Norma emisji spalin Euro 7 ma zacząć obowiązywać po 30 miesiącach (auta osobowe) lub 48 miesiącach (samochody ciężarowe i autobusy) od zatwierdzenia przepisów przez państwa członkowskie.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.