Nieodśnieżone tablice rejestracyjne – mandat to 500 zł i 8 punktów!

Udostępnij
Wasza ocena
Nieodśnieżone tablice rejestracyjne
Zima powoli daje się we znaki kierowcom. Jak to zimą, auta parkowane pod chmurką obowiązkowo trzeba odśnieżać i lepiej zrobić to należycie. Mandat za śnieg na samochodzie może być bowiem bardzo dotkliwy i mocno uderzyć po kieszeni właściciela pojazdu. Po nowelizacji Kodeksu drogowego oraz taryfikatora punktów karnych surowo karane są też nieodśnieżone tablice rejestracyjne. Według nowych przepisów mandat z tego tytułu może wynieść aż 500 złotych. Co więcej, policjant może dopisać do konta kierowcy aż 8 punktów karnych!

W artykule przeczytasz

Jazda nieodśnieżonym samochodem w polskich przepisach

Zanim odniesiemy się do wykroczenia, jakim są nieodśnieżone tablice rejestracyjne, warto skupić się na art. 66 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wskazuje on między innymi, że pojazd uczestniczący w ruchu musi być utrzymany w takim stanie, aby zapewnić dostateczne pole widzenia kierowcy.

Oczywiście nie ma tutaj żadnego odwołania do tablic rejestracyjnych. Natomiast jest to podstawa prawna do ukarania kierowcy, który nie odśnieżył szyb swojego auta, a co zdarza się dość często. Bezsprzecznie, śnieg zalegający na szybach, zwłaszcza przedniej, ogranicza widoczność kierowcy i negatywnie wpływa na bezpieczeństwo na drodze.

Mandat nałożony z tego tytułu może być naprawdę wysoki. Przed nowelizacją przepisów wynosił bowiem od 20 do 500 złotych. Teraz policjant może ukarać takiego kierowcę mandatem w wysokości maksymalnie 3000 złotych. Lepiej więc dokładnie odśnieżyć auto i usunąć lód z szyb.

Jaki mandat za nieodśnieżone tablice w samochodzie – artykuł  97 Kodeksu wykroczeń

Do stanu tablic rejestracyjnych odnosi się art. 60 ust. 1a Kodeksu drogowego. Określa on, że tablice muszą być czytelne i utrzymane w należytym stanie. Oznacza to, że nie mogą być zachlapane błotem czy ośnieżone.

Okazuje się, że mandat za nieodśnieżone tablice rejestracyjne również jest wysoki. Artykuł 97 Kodeksu wykroczeń wskazuje, że policjant może ukarać kierowcę mandatem w wysokości do 3000 złotych. Jednak zakrywanie tablic rejestracyjnych ma własną kwalifikację. Dlatego mandat za nieodśnieżone tablice rejestracyjne wynosi:

  • mandat karny w wysokości 500 złotych;
  • 8 punktów karnych.

 

Kara jest więc naprawdę dotkliwa. Szczególnie że wcześniej za takie niedopatrzenie groził mandat w wysokości 100 złotych. Zaboleć może też dopisanie aż 8 punktów karnych. Zwłaszcza że od 17 września 2022 roku, od kiedy zaczął obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych, kasują się one dopiero po 2 latach od opłacenia mandatu.

W taryfikatorze punktów tak samo wyceniono nieodśnieżone (zakryte) światła. Mandat za poruszanie się samochodem z zaśnieżonymi światłami wynosi 8 punktów karnych i 300 złotych.

Przeczytaj też: “Nowy taryfikator punktów karnych. Zmiany od 17 września 2022 roku!

FAQ – najczęstsze pytania o nieodśnieżone tablice rejestracyjne

Czy można otrzymać manat za śnieg na tablicach rejestracyjnych?

Tak, to możliwe. W przepisach prawa nieodśnieżenie tablic jest traktowane na równi z ich zakrywaniem.

Jak wysoki jest mandat za nieodśnieżone tablice rejestracyjne?

Od 17 września 2022 roku mandat za nieodśnieżone tablice rejestracyjne wynosi 500 złotych i 8 punktów karnych.

Ile wynosi mandat za ośnieżone światła?

Brak odśnieżenia świateł grozi karą finansową w wysokości 300 złotych i 8 punktami karnymi.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też: