Mandaty drogowe mocno w górę?

Udostępnij
Wasza ocena
Mandaty drogowe po 5000 zł?

W artykule przeczytasz

Czy to możliwe, że już niebawem mandaty drogowe będą o wiele droższe? Jak najbardziej. Wszystko wskazuje na to, że mandat drogowy stanie się droższy, a maksymalna jego wysokość sięgnie 5000 zł.

Będzie 10-krotna podwyżka mandatów?

Warto pamiętać, że maksymalna wysokość mandatu, czyli 500 zł, to stawka ustalona przeszło 30 lat temu. Zgodnie z nowym projektem mandaty drogowe mogą podrożeć dziesięciokrotnie, a maksymalna stawka mandatu sięgnie 5000 zł. Zmniejszyłaby się z 10 do 5 km na godzinę tolerancja dla przekraczania prędkości. Z kolei 1500 zł kosztowałoby wykroczenie popełnione w okolicach przejść dla pieszych.

To nie koniec ewentualnych zmian. W planach jest również pomysł wydłużenia okresu ważności punktów karnych, a jednocześnie likwidacja kursów, które je redukują. Wszystko dlatego, że ponoć mają nie przynosić one rezultatów. Z kolei kierowca, który przekroczyłby połowę dopuszczalnej liczby punktów, płaciłby więcej za mandaty drogowe. Przypomnijmy od razu, że punkty karne sprawdzić można on-line. Całą procedurę opisuje artykuł pt. Jak sprawdzić punkty karne?“.

Czy droższe mandaty drogowe coś zmienią?

Pozostaje zadać sobie pytanie, czy droższe mandaty drogowe poprawią bezpieczeństwo. Z jednej strony obecne stawki faktycznie są bardzo niskie i wielu zmotoryzowanych zgodzi się, że warto popracować nad podwyżką mandatów. Zwłaszcza droższe powinny być mandaty za wykroczenia drogowe w okolicach przejść dla pieszych i skrzyżowań. Problem w tym, że ktoś musi jeszcze kontrolować te miejsca.

Wydaje się, że nie wysokość kary jest kluczem, ale jej nieuchronność. Popracować trzeba więc nad wykrywalnością przewinień. Podstawą jest też lepsza edukacja kierowców i ograniczenie liczby znaków, które często są absurdalne.

Jak podaje Najwyższa Izba Kontroli, na przykład odcinkowy pomiar prędkości jest w Polsce nadal rzadkością, a i skuteczność tego systemu mizerna. Z kolei liczne w naszym kraju fotoradary przekładają się na korki na drodze. Niestety, przynajmniej na razie nikt nie mówi o metodach zwiększenia wykrywalności przewinień drogowych, a tylko wyższych karach.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: