Mandat za wymianę opon! Czy to dzieje się naprawdę?

Udostępnij
Wasza ocena
Czy można dodać mandat za wymianę opon?

W artykule przeczytasz

Jeszcze do niedawna byłoby to nie do pomyślenia, ale dziś jest przykrą rzeczywistością. Niestety, okazuje się, że policja może wlepić nam mandat za wymianę opon. Winne są niejasne przepisy, które wprowadzono w związku z epidemią koronawirusa. Swoje robi też nadgorliwość funkcjonariuszy.

Czy mandat za wymianę opon jest zgodny z prawem?

Wydaje się, że epidemia koronawirusa, a raczej związane z nią restrykcje, które dla wielu są absurdalne, daje się we znaki wszystkim bez wyjątku. Przedsiębiorcy plajtują, pracownicy są masowo zwalniani z miejsc pracy, zwykli ludzie siedzący w czterech ścianach wymyślają najróżniejsze głupoty, a jakby tego było mało — rządzący wymyślają kolejne abstrakcyjne obostrzenia. Niestety, wiele z nich można rozumieć na różne sposoby, czego najlepszym przykładem są policjanci. Okazuje się, że funkcjonariusze mogą nam wlepić mandat za wymianę opon.

W artykule pt. Koronawirus: czy można dostać mandat za mycie samochodu? pisaliśmy o karach nakładanych na klientów myjni bezobsługowych. Na kilku kierowców nałożono mandaty w wysokości 500 zł. Oliwy do ognia dodał jeden z filmów udostępnionych na portalach społecznościowych, który ukazywał policjanta myjącego swój służbowy samochód właśnie w tego typu punkcie.

Teraz czas na kolejny absurd. Nie jest tajemnicą, że kwiecień to miesiąc, w którym wielu kierowców decyduje się na sezonową wymianę opon. Absurdalnym jest więc karanie za to zmotoryzowanych mandatami. Stronę kierowców trzymają Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Związek Dealerów Samochodowych. Podmioty te interweniowały już w tej sprawie u premiera.

Wprawdzie przepisy faktycznie są nieprecyzyjne, ale karanie kierowców za wymianę opon mandatami wydaje się mocnym nadużyciem. Zresztą w innych krajach wymiana opon na letnie jest dopuszczona, czego najlepszym przykładem są Stany Zjednoczone.

Czy jazda na zimówkach latem może być niebezpieczna?

Pismo wysłane do premiera wskazuje, że sezonowa wymiana opon służy spełnianiu potrzeb dnia codziennego, które w myśl §5a ust. 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 marca 2020 roku są dozwolone. Eksperci zauważają, że policja nie ma prawa nakazywać kierowcom jazdy na oponach zimowych, kiedy temperatura powietrza sięga 20 st. Celsjusza.

Autorzy pisma podkreślają, że opony to jedyny element pojazdu, który ma kontakt z drogą. Tymczasem zimowe ogumienie, na którym wciąż porusza się część kierowców w Polsce, nie służą bezpiecznej jeździe, jeżeli temperatura powietrza przekracza 10-15 st. C. Miększa mieszanka nie zapewnia wówczas wystarczającej przyczepności. Potwierdza to test organizacji ADAC. Jej badania ukazują, że droga hamowania samochodu poruszającego się po suchej nawierzchni z prędkością 100 km/h na oponach zimowych, jest nawet o 16 m dłuższa niż w identycznych warunkach na ogumieniu letnim.

Co zrobić z mandatem za sezonową wymianę opon?

Eksperci zauważają, że samochód jest niezbędnym narzędziem, które służy realizacji najważniejszych spraw życia codziennego. Tyczy się to na przykład dojazdu do pracy, sklepów czy aptek. Skoro realizacja tych podstawowych potrzeb jest wyłączona spod ograniczeń w przemieszczaniu, a wymiana opon na letnie to kwestia poprawy bezpieczeństwa, mandat karny jest tu absurdalny i pozbawiony logiki.

Jeżeli decydujecie się na wizytę w serwisie, najlepiej umówić się telefonicznie, co pozwoli skrócić czas wykonania usługi. Oczywiście możecie w tym czasie postawić na usługi premium. Najbezpieczniej i najwygodniej skorzystać z serwisu z usługami door-to-door, który odbierze pojazd spod domu, a po wymianie kół odstawi go z powrotem. Najlepiej ze zdezynfekowanym wnętrzem, choć dla pewności zawsze można przeprowadzić własną dezynfekcję, którą w szczegółach opisuje artykuł Dezynfekcja samochodu w czasach epidemii koronawirusa“. Dzięki temu można uniknąć konfrontacji z funkcjonariuszami i niesłusznie nałożonego mandatu. Oczywiście w ostateczności zawsze można go nie przyjąć.

EDIT: Ministerstwo Zdrowia wydało zgodę na wymianę opon z zimowych na letnie. Czynność ta nie może być karana mandatem, jeżeli samochód jest wykorzystywany do dojazdów do pracy i zaspokajania codziennych potrzeb.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 7 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Jedna odpowiedź

  1. jestesmy krajem ulomnym rzadzonym przez ulomnego idiote-posla…ktory ma duzo krwi na rekach,i to krwi najblizszych….a chce miec jeszcze wiecej i po trupach bedzie parł do tego…opony mózgowe obowiązkowo do wymiany….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.