Kradzieże samochodów. Najczęściej kradzione samochody w 2022 roku

Udostępnij
Wasza ocena
Najczęściej kradzione samochody w 2022 roku

W artykule przeczytasz

Liczba kradzieży w 2022 roku – statystyki CEP

Zanim wymienimy najczęściej kradzione samochody w 2022 roku, w pierwszej kolejności musimy odnieść się do ogólnych statystyk. Tak więc według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, z powodu kradzieży z bazy CEPiK w 2022 roku wyrejestrowano 7472 samochody. Wynik może nieco niepokoić, ponieważ w porównaniu do 2021 roku był to spory wzrost. W 12 miesiącach 2021 roku było to 7098 pojazdów.

Statystyka ta nie do końca zgadza się z danymi policji. Tak więc w 2022 roku mundurowi wszczęli ok. 7600 postępowań w związku z kradzieżą pojazdów. W tym przypadku jest to już znaczący spadek do analogicznego okresu rok wcześniej, kiedy było ich ok. 800 więcej.

Duże różnice między danymi z bazy CEPiK a statystykami policji są uzasadnione. Należy pamiętać, że każdego roku udaje się odzyskać część aut, chociaż na ogół nie jest to wynik imponujący. Poza tym niekiedy udaje się odnaleźć auto zdekompletowane. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że wyrejestrowanie z bazy CEPiK z powodu kradzieży to ostatni etap postępowania, a przecież takie sprawy często toczą się miesiącami. Najbezpieczniej więc założyć, że rocznie w Polsce kradnie się ok. 7-8 tys. samochodów. Niepodważalnym faktem jest, że to zdecydowanie mniej niż dawniej. Dla porównania w 1999 roku było to ponad 71 tys. samochodów. (71 543 szt.).

Przeczytaj też: “Policyjna baza samochodów skradzionych – dlaczego warto sprawdzić przed zakupem auta?

Jakie samochody najczęściej kradnie się w Polsce?

Od wielu lat w Polsce przede wszystkim kradnie się nowe samochody. Jest to w pełni zrozumiałe, ponieważ bardzo często są to auta z systemem bezkluczykowym, które kradnie się między innymi metodą na tzw. walizkę. Wprawdzie w statystykach policji ciężko znaleźć konkretne dane, które uwzględniają najczęściej kradzione samochody w 2022 roku, ale pomaga baza CEPiK. Tam można znaleźć dane dotyczące:

 • marki,
 • modelu,
 • roku produkcji.

 

Okazuje się, że dużą wziętością pośród przestępców cieszą się Toyoty – Corolla i RAV4 z roczników 2019, 2020 i 2021. W ogóle uważać muszą właściciele aut japońskich, ale także południowokoreańskich. Poza modelami Toyoty najczęściej kradzione samochody w 2022 roku to również auta koncernu Hyundai (Tucson, Kona) czy Kia (Sportage).

Najczęściej kradzione samochody w 2022 roku – lista TOP 6 na podstawie aut wyrejestrowanych z bazy CEPiK z powodu kradzieży:

 1. Hyundai Tucson – 146 egzemplarzy z lat 2021, 2019 i 2020.
 2. Toyota RAV4 – 131 egzemplarzy z lat 2019, 2020 i 2021.
 3. Toyota Corolla – 118 egzemplarzy z lat 2020, 2019 i 2021.
 4. Fiat Ducato – 59 egzemplarzy z rocznika 2019.
 5. Kia Sportage – 26 egzemplarzy z rocznika 2018.
 6. Hyundai Kona – 25 egzemplarzy z rocznika 2020.

 

Przeczytaj też: “Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony?

Jak nie kupić kradzionego samochodu?

Znając najczęściej kradzione samochody w 2022 roku, warto wiedzieć, że przykre konsekwencje może nieść w sobie także zakup auta pochodzącego z przestępstwa kradzieży. W zależności od kwalifikacji czynu zostanie to uznane za paserstwo umyślne lub nieumyślne. Zwykle jest to paserstwo nieumyślne karane z art. 292 Kodeksu karnego, tj.:

 • paserstwo nieumyślne zachodzi, jeżeli nabywca nie wie, że samochód pochodzi z kradzieży;
 • paserstwo nieumyślne jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat (jeżeli auto jest warte powyżej 200 000 złotych, grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat).

 

Przeczytaj też: “Skradzione samochody a paserstwo. Co grozi Polakowi za zakup auta pochodzącego z kradzieży?

Niestety, zwykle kończy się to również utratą samochodu, który:

 • wraca do byłego właściciela (jeżeli zgłoszono kradzież na policję);
 • przechodzi na rzecz ubezpieczyciela (jeżeli poprzedni właściciel otrzymał odszkodowanie z tytułu autocasco);
 • przechodzi na rzecz majątku państwa (jeżeli nie można ustalić poprzedniego właściciela).

 

Zatrzymanie auta jest możliwe tylko wówczas, kiedy:

 • nabywca nie wiedział, że samochód pochodzi z kradzieży;
 • zakup samochodu miał miejsce ponad 3 lata temu.

 

Przeczytaj też: “Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – czy warto?

Na szczęście przed zakupem można łatwo sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony. Jest to równie ważne, jak weryfikacja stanu technicznego pojazdu. Zrobić to można nawet online poprzez Raport Historii Pojazdu. Jedną z sekcji raportu Autobazy jest sprawdzenie auta po numerze VIN w bazach pojazdów poszukiwanych. Jednocześnie raport daje wgląd w inne informacje o pojeździe, które mogą być kluczowe dla decyzji o zakupie lub rezygnacji z auta. To także dobre narzędzie do negocjacji ceny.

Oczywiście oprócz tego już podczas oględzin samochodu można udać się na komisariat policji, aby dodatkowo mundurowi sprawdzili, czy pojazd nie jest kradziony. Jeżeli sprzedawca nie zgodzi się na taką procedurę, musi to zapalić u nabywcy lampkę ostrzegawczą.

FAQ – najczęstsze pytania o samochody kradzione w 2022 roku

Samochody, jakich marek były najczęściej kradzione w 2022 roku?

Przede wszystkim uwagę należy tutaj zwrócić na samochody japońskie i południowokoreańskie marek Toyota, Hyundai i Kia.

Jakie modele samochodów były najczęściej kradzione w 2022 roku?

Pośród najczęściej kradzionych samochodów w 2022 roku wymienić należy m.in. modele Hyundai Tucson, Toyota RAV4, Toyota Corolla, Fiat Ducato, Kia Sportage i Hyundai Kona. Przestępcy najchętniej kradną młode, kilkuletnie samochody.

Jak nie kupić samochodu pochodzącego z kradzieży?

Samochód można sprawdzić na komisariacie policji. Pomaga też raport VIN i weryfikacja auta w bazach pojazdów poszukiwanych.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

*) można wybrać kilka opcji