Najczęściej kradzione samochody w 2023 roku

Udostępnij
Wasza ocena
Najczęściej kradzione samochody
Liczba skradzionych samochodów w Polsce w skali roku oscylowała w ostatnich latach w okolicach 7000 egzemplarzy. Lepiej pod tym względem było w 2023 roku, kiedy skradziono ponad 5500 aut. Spadek liczby kradzieży oczywiście cieszy, natomiast warto wiedzieć, które marki i modele budzą największe zainteresowanie miłośników cudzego mienia. Dlatego wskazujemy najczęściej kradzione samochody w Polsce w 2023 roku z podziałem na marki i modele.

W artykule przeczytasz

Liczba kradzieży samochodów w 2023 roku – statystyki CEP

Zanim wskażemy najczęściej kradzione samochody w 2023 roku, w pierwszej kolejności należy zauważyć, że ogólna liczba skradzionych aut była mniejsza niż rok wcześniej. Jak wskazuje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w 2023 roku z powodu kradzieży wyrejestrowano w Polsce 5 646 samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 6 ton. Dla porównania rok wcześniej były to 7472 samochody. To o wiele mniej niż przed laty (np. 45 300 samochodów w 2005 roku, 71 500 aut – w 1999 roku).

Warto zauważyć, że wynik ten nie będzie zgadzał się ze statystykami policji. Jest to jednak wytłumaczalne, ponieważ wyrejestrowanie samochodu z bazy CEPiK z powodu kradzieży jest ostatnim etapem postępowania. Część aut policji daje się bowiem odzyskać, inne są rozbierane na części. Wydaje się więc, że jest to wiarygodniejsza statystyka.

 • Największa liczba kradzieży aut w 2023 roku w podziale na województwa: mazowieckie – 2353 samochody, dolnośląskie – 537 samochodów, śląskie i wielkopolskie – 444 samochody.
 • Najmniejsza liczba kradzieży aut w 2023 roku w podziale na województwa: opolskie – 50 samochodów, świętokrzyskie – 58 samochodów, podlaskie – 70 samochodów.

 

Najczęściej kradzione samochody to auta stosunkowo młode, często nabywane na kredyt lub finansowane leasingiem. Jest to zrozumiałe, ponieważ są to samochody z systemem bezkluczykowym, które kradnie się między innymi metodą na tzw. walizkę.

Przeczytaj też: “Policyjna baza samochodów skradzionych – dlaczego warto sprawdzić przed zakupem auta?

Najczęściej kradzione samochody w Polsce w 2023 roku – TOP 5 marek:

 1. Toyota – 869 samochodów.
 2. Audi – 427 samochodów.
 3. Volkswagen – 398 samochodów.
 4. BMW – 383 samochody.
 5. Mercedes – 328 samochodów.

 

Fakt, że liderem tego niechlubnego rekordu jest Toyota, zresztą już po raz trzeci z rzędu, w pewnym zakresie jest wytłumaczalny. Nie świadczy to o słabych zabezpieczeniach, ale skali sprzedaży. Modele japońskiej marki od wielu lat budzą duże zainteresowanie wśród klientów szukających auta w salonie. Dlatego też w TOP 10 modeli znajduje się aż pięć Toyot. Natomiast obecność w zestawieniu Fiata Ducato i Renault Master wskazuje, że łakomym kąskiem dla przestępców są także auta dostawcze.

Najczęściej kradzione samochody w Polsce w 2023 roku – TOP 10 modeli:

 1. Toyota Corolla – 247 samochodów.
 2. Toyota RAV4 – 189 samochodów.
 3. Hyundai Tucson – 152 samochody.
 4. Fiat Ducato – 148 samochodów.
 5. Kia Sportage – 113 samochodów.
 6. Renault Master – 110 samochodów.
 7. Toyota C-HR – 101 samochodów.
 8. Toyota Yaris – 101 samochodów.
 9. Toyota Camry – 96 samochodów.
 10. Audi A4 – 95 samochodów.

 

Przeczytaj też: “Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony?

Jak nie kupić kradzionego samochodu?

Znając najczęściej kradzione samochody w 2023 roku, warto wiedzieć, że przykre konsekwencje może nieść w sobie także zakup auta pochodzącego z przestępstwa kradzieży. W zależności od kwalifikacji czynu zostanie to uznane za paserstwo umyślne lub nieumyślne. Zwykle jest to paserstwo nieumyślne karane z art. 292 Kodeksu karnego, tj.:

 • paserstwo nieumyślne zachodzi, jeżeli nabywca nie wie, że samochód pochodzi z kradzieży;
 • paserstwo nieumyślne jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat (jeżeli auto jest warte powyżej 200 000 złotych, grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat).

 

Przeczytaj też: “Skradzione samochody a paserstwo. Co grozi Polakowi za zakup auta pochodzącego z kradzieży?

Niestety, zwykle kończy się to również utratą samochodu, który:

 • wraca do byłego właściciela (jeżeli zgłoszono kradzież na policję);
 • przechodzi na rzecz ubezpieczyciela (jeżeli poprzedni właściciel otrzymał odszkodowanie z tytułu autocasco);
 • przechodzi na rzecz majątku państwa (jeżeli nie można ustalić poprzedniego właściciela).

 

Zatrzymanie auta jest możliwe tylko wówczas, kiedy:

 • nabywca nie wiedział, że samochód pochodzi z kradzieży;
 • zakup samochodu miał miejsce ponad 3 lata temu.

 

Przeczytaj też: “Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – czy warto?

Na szczęście przed zakupem można łatwo sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony. Jest to równie ważne, jak weryfikacja stanu technicznego pojazdu. Zrobić to można nawet online poprzez Raport Historii Pojazdu. Jedną z sekcji raportu Autobazy jest sprawdzenie auta po numerze VIN w bazach pojazdów poszukiwanych. Jednocześnie raport daje wgląd w inne informacje o pojeździe, które mogą być kluczowe dla decyzji o zakupie lub rezygnacji z auta. To także dobre narzędzie do negocjacji ceny.

Oczywiście oprócz tego już podczas oględzin samochodu można udać się na komisariat policji, aby dodatkowo mundurowi sprawdzili, czy pojazd nie jest kradziony. Jeżeli sprzedawca nie zgodzi się na taką procedurę, musi to zapalić u nabywcy lampkę ostrzegawczą.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Samochody, jakich marek były najczęściej kradzione w 2023 roku?

Przede wszystkim uwagę należy tutaj zwrócić na samochody Toyoty, co wynika również z dużego popytu na auta japońskiego producenta.

Jakie modele samochodów były najczęściej kradzione w 2023 roku?

Pośród najczęściej kradzionych samochodów w 2023 roku aż pięć należy do Toyoty (Corolla, RAV4, C-HR, Yaris, Camry). Zestawienie uzupełniają Hyundai Tucson, Fiat Ducato, Kia Sportage, Renault Master oraz Audi A4. Przede wszystkim złodzieje kradną nowsze auta.

Jak nie kupić samochodu pochodzącego z kradzieży?

Samochód można sprawdzić na komisariacie policji. Pomaga też raport VIN i weryfikacja auta w bazach pojazdów poszukiwanych.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.