Kradzież samochodu na walizkę. Tylko co 20 auto jest bezpieczne!

Udostępnij
Wasza ocena
Kradzież samochodu na walizkę
Auta z systemem bezkluczykowego dostępu zapewniają ich użytkownikom spory komfort. Niestety, jednocześnie są łatwą zdobyczą dla miłośników cudzego mienia. Przestępcy do kradzieży takich aut wykorzystują zaawansowany, innowacyjny sprzęt, dzięki któremu bezinwazyjnie pojazd ukraść można już w kilkadziesiąt sekund. Co gorsza, kradzież samochodu na walizkę to przestępstwo, przed którym trudno się ustrzec. Okazuje się, że tylko 5 proc. aut jest bezpiecznych.

W artykule przeczytasz

Jak wygląda kradzież samochodu metodą “na walizkę”?

W pierwszej kolejności musimy wyjaśnić, jak wygląda kradzież samochodu na walizkę. Tak więc do szybkiej kradzieży pojazdu tą metodą potrzeba dwóch osób oraz specjalnego urządzenia odbiorczo-nadawczego, zwykle zamkniętego w niewielkim neseserze:

  • Pierwsza osoba próbuje znaleźć się jak najbliżej oryginalnych kluczyków kradzionego samochodu. Trzymane w jej rękach urządzenie odbiera i wzmacnia sygnał z kluczyka.
  • Druga osoba stoi bezpośrednio przy kradzionym aucie, przejmując sygnał i przekazując go dalej. Samochód otrzymuje sygnał kluczyka, drzwi zostają odryglowane, a silnik można uruchomić naciśnięciem przycisku startu.

Jak widać, nie trzeba mieć specjalnych umiejętności, aby ukraść auto w ten sposób. Jest to metoda całkowicie bezinwazyjna i szybka. Samochód ukraść można już w kilkadziesiąt sekund. 

Przeczytaj też: “Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – czy warto?

Co więcej, ze względów bezpieczeństwa producenci nie stosują rozwiązań, które mogą unieruchomić pojazd, jeżeli nastąpi zerwanie komunikacji z kluczykiem. To na wypadek na przykład wyczerpania się baterii czy błędu systemu. Skradzionym pojazdem można więc jechać tak długo, aż nie zgaśnie w nim silnik, czy nie zabraknie paliwa w baku.

Nowe samochody na celowniku złodziei aut

W 2021 roku w Polsce skradziono blisko 7100 samochodów osobowych i dostawczych. Zwykle na celowniku przestępców są auta stosunkowo młode. W dwunastu miesiącach 2021 roku najwięcej kradzieży dotyczyło pojazdów z roczników 2018-2019.

Można przypuszczać, że w wielu przypadkach była to kradzież samochodu na walizkę. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ kradzież auta z systemem bezkluczykowym nie stanowi dla złodziei większego problemu. Wręcz przeciwnie, właściwie zabezpieczonych przed kradzieżą tą metodą jest zaledwie kilka procent samochodów.

Przeczytaj też: “Kradzieże samochodów w 2021 roku. Znamy najczęściej kradzione marki i modele

5 proc. aut bezpiecznych dla kradzieży samochodu na walizkę

Ciekawe wyniki zaprezentował niemiecki automobilklub ADAC. Jak się okazuje, w ostatnich latach przeprowadzono testy mające wskazać, czy model jest odporny na kradzież metodą na walizkę. Przetestowano przeszło 500 różnych samochodów. Niestety, wyniki nie napawają optymizmem. Ukraść nie udało się tylko 31 pojazdów.

  • Samochody, w których metodą na walizkę nie udało się otworzyć drzwi: Audi A5 40 G-tron (rocznik 2019), BMW iX xDrive (2021), Cupra Formentor (2021), Genesis GV70 (2021), Jaguar E-Pace (2018), Jaguar i-Pace (2018), Land Rover Defender (2021), Land Rover Discovery (2018), Range Rover (2018 i 2019), Mercedes S500 (2020), Seat Leon (2020 i 2021), Škoda Enyaq (2021), Škoda Octavia (2020), Volkswagen Caddy (2020), Volkswagen Golf 8 (2019, 2020 i 2021), Volkswagen ID.3 (2020), Volkswagen ID.4 GTX (2021), Volkswagen Polo (2021).
  • Samochody, w których metodą na walizkę nie udało się uruchomić silnika: Audi A5 40 G-tron (rocznik 2019), BMW iX xDrive (2021), Cupra Formentor (2021), Genesis GV70 (2021), Jaguar E-Pace (2018), Jaguar i-Pace (2018), Land Rover Defender (2021), Land Rover Discovery (2018), Range Rover (2018 i 2019), Mazda CX-30 (2021), Mercedes S500 (2020), Nissan Qashqai (2021), Renault Arkana (2021), Renault Captur (2019), Renault Captur E-Tech (2020), Renault Clio (2020), Renault Kangoo (2021), Seat Leon (2020 i 2021), Škoda Enyaq (2021), Škoda Octavia (2020), Volkswagen Caddy (2020), Volkswagen Golf 8 (2019, 2020 i 2021), Volkswagen ID.3 (2020), Volkswagen ID.4 GTX (2021), Volkswagen Polo (2021).

Zabezpieczenia producentów aut przed metodą kradzieży na walizkę

Jak widać, tylko nieliczne modele oprą się kradzieży samochodu metodą na walizkę. Drzwi nie udało się otworzyć tylko w 5 proc. testowanych samochodów, uruchomić silnika – w 6 proc. Niestety, producenci aut na te doniesienia nie reagują w jakiś szczególny sposób. Jest to dość zaskakujące, ponieważ znane są już rozwiązania, które utrudniają kradzież auta na walizkę.

Na przykład Ford postanowił przerywać komunikację kluczyka z samochodem, kiedy przez kilka minut znajdują się one w bezruchu (np. leżą na półce, wiszą na wieszaku mieszkaniu).

Jednak zdarza się, że kradzież auta ma miejsce nie tylko w nocy spod domu właściciela. Kradzieże samochodów zdarzają się również w środku dnia (np. z parkingu przy sklepie). Tutaj ciekawe rozwiązanie wprowadził Jaguar. Jest to zabezpieczenie polegające na prowadzeniu transmisji na wciąż zmienianych częstotliwościach. Jednocześnie mierzony jest czas niezbędny na komunikację między samochodem a kluczykiem. Pozwala to określić, jaka dzieli je odległość. Jeżeli jest ona zbyt duża, nie da się otworzyć drzwi pojazdu.

Przeczytaj też: “Najlepsze zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Należy mieć nadzieję, że producenci będą coraz częściej stosować takie zabezpieczenia w samochodach. Na razie pozostaje zadbać o swoje auto w inny sposób. Jeżeli nie wiemy, jak uchronić samochód przed kradzieżą tą metodą, pomoże trzymanie kluczyków w metalowym pudełku. Można również owinąć je folią aluminiową, co utrudnia odebranie sygnału z kluczyka.

Jak nie kupić kradzionego auta?

Większość kradzionych nowych samochodów jest rozbierana na części, ale nie jest to reguła. Przypomnijmy więc, że nieprzyjemności może mieć też osoba, która zakupi auto pochodzące z kradzieży. Grozi jej nie tylko utrata pojazdu i wydanej na jego zakup gotówki, ale również oskarżenie o nieumyślne paserstwo. Możliwe sankcje to w tym wypadku grzywna, ograniczenie wolności albo nawet jej pozbawienie na okres do 2 lat.

Na szczęście łatwo ustrzec się zakupu auta pochodzącego z kradzieży. Najprościej zrobić to przez narzędzie, jakim jest raport VIN. Zawiera on w sobie kategorię weryfikacji w bazach kradzionych pojazdów na podstawie numeru VIN. Oczywiście oprócz tego Historia Pojazdu to dostęp do wielu innych informacji, które mogą być kluczowe dla zakupu lub odrzucenia danego egzemplarza (np. przebieg, kolizje, fabryczne wyposażenie, akcje serwisowe, zdjęcia z poprzednich aukcji).

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.