Kradzież “na kolec” nowym sposobem złodziei

Udostępnij
Wasza ocena
kradzież "na kolec"

W artykule przeczytasz

Przestępcy mają bardzo różne metody kradzieży aut. Jedną z najnowszych jest kradzież na kolec”. Policjanci zatrzymali dwie osoby, które kradzieży tą metodą dokonywali w Lesznie i okolicach, choć zagrożenie istnieje w całej Polsce. Sama metoda jest bardzo podobna do wcześniej stosowanych na butelkę i na drut”. Celem jest wyciągnięcie kierowcy z samochodu.

Jak wygląda kradzież na kolec”?

Sama kradzież na kolec nie jest szczególnie skomplikowana i przypomina inne metody stosowane przez przestępców. Złodziejom zależy na tym, aby wyciągnąć ofiary z samochodu. Kierowca, który często jest zdezorientowany, zazwyczaj zapomina o zamknięciu auta, podczas kiedy złodziej wyciąga z kabiny wartościowe przedmioty.

Należy mieć na uwadze, że przestępcy korzystają z tej metody wówczas, kiedy widzą, że kierowca wcześniej wypłaca pieniądze z bankomatu. Po wypłaceniu gotówki jest on obserwowany, a kiedy zorientuje się, że nie ma powietrza w oponie, zaczyna interweniować. Wówczas wymienia koło lub dzwoni po pomoc, nie zamykając samochodu. Wtedy działają przestępcy, którzy często niepostrzeżenie, choć może wydawać się to mało prawdopodobne, opróżniają auto z torebki, aktówki czy saszetki, w której znajdują się pieniądze. Oczywiście przy kradzieży giną również dokumenty, telefony czy inne cenne przedmioty osobiste.

Oczywiście należy przy tym pamiętać, że przestępcy równie dobrze mogą skraść nie tylko ważne dokumenty i inne cenne przedmioty, ale również samo auto. W przypadku kradzieży, kiedy jest to nowe auto z systemem keyless, najczęściej wykorzystywana jest metoda na tzw. walizkę. Szerzej opisuje ją artykuł pt. Kradzież auta z systemem bezkluczykowym – szybko i prosto!“.

Jak nie dać się oszukać metodą na kolec”?

Oczywiście policja ma rady dla kierowców, jak bronić się przed kradzieżą na kolec”. Podobnie jak w przypadku metody na butelkę i na drut, należy pamiętać o tym, aby:

 1. Zmykać samochód po jego opuszczeniu i aktywować autoalarm.
 2. Zabierać ze sobą gotówkę i cenne przedmioty.
 3. Chować wartościowe przedmioty (np. nawigacja, torebka, laptop itp.).
 4. Nie zostawiać torebki na siedzeniu pasażera podczas jazdy w warunkach miejskich, zamykając okna i ryglując drzwi.
 5. Nie zabierać autostopowiczów i innych nieznanych osób.

Jak nie kupić samochodu pochodzącego z kradzieży?

Dlatego warto wiedzieć, jak chronić się przed zakupem auta pochodzącego z kradzieży. To ważne, ponieważ nowy właściciel może nie tylko utracić auto i wydane na jego zakup środki, ale też zostać oskarżonym o paserstwo. W zależności od przewinienia:

 • paserstwo nieumyślne (art. 292 k.k.) zagrożone karą grzywny, ograniczeniem wolności albo pozbawieniem wolności do 2 lat,
 • paserstwo umyślne (art. 291 k.k.) zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Chcąc uchronić się przed zakupem auta pochodzącego z kradzieży, najlepiej sprawdzić jego numer VIN w narodowych bazach pojazdów poszukiwanych. W serwisie Autobaza egzemplarz weryfikowany jest w wielu różnych bazach, tj.: IAATI/VIN-Info, niemieckiej, włoskiej, słoweńskiej, litewskiej, czeskiej, holenderskiej, rumuńskiej, słowackiej, kanadyjskiej, norweskiej, szwedzkiej, CrimiMail czy Kaynine.

Jeżeli pojazd znajduje się w bazie pojazdów kradzionych, musi wzbudzić to podejrzenie kierowcy. Z zakupu takiego auta trzeba zrezygnować i o wszystkim poinformować służby. Jednak raport VIN zawiera w sobie nie tylko sprawdzenie w bazach pojazdów poszukiwanych. Poza tym to wiele innych kluczowych informacji, a w tym:

 • dane techniczne,
 • fabryczne wyposażenie samochodu,
 • informacje o szkodach i kolizjach,
 • chronologiczna historia pojazdu,
 • informacje o wezwaniach serwisowych,
 • archiwalne zdjęcia pojazdu.

W ten sposób zweryfikować można nie tylko samochód pochodzący z kradzieży, ale też auto wypadkowe, z przekręconym licznikiem, wzywane do serwisu na akcję naprawczą itp.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 4]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.