Jazda z przyczepą zgodna z przepisami

Udostępnij
Wasza ocena
jazda z przyczepą zgodna z przepisami

W artykule przeczytasz

Wielu Polaków wakacje ma już za sobą. Inni są w trakcie wypoczynku lub rezerwują go sobie na sierpień, a nawet wrzesień czy październik, kiedy to kurorty nie są tak zatłoczone, jak ma to miejsce w środku sezonu. Poza wypoczynkiem w hotelach, hostelach czy gospodarstwach agroturystycznych ciekawą opcją jest też kamper lub przyczepa kempingowa. Zwłaszcza że nie trzeba jej kupować na własność, ale na kilka czy kilkanaście dni wypożyczyć. Kierowcy zdecydowani na taki krok powinni przybliżyć sobie zasady jazdy z takim dodatkowym balastem. Tak więc, jak wygląda jazda z przyczepą zgodna z przepisami?

Co sprawdzić przed podróżą?

Zanim przejdziemy do tego, jak wygląda jazda z przyczepą zgodna z przepisami, w pierwszej kolejności należy odnieść się do czynności poprzedzających podróż. Przede wszystkim kierowca, który będzie prowadził taki zestaw, powinien upewnić się, że ma do tego odpowiednie uprawnienia. Niekiedy nie wystarczy prawo jazdy kategorii B, a niezbędna jest kategoria B+E lub prawo jazdy z dodatkowym kodem 96.

Ponadto weryfikacji poddać należy również sam pojazd i sprawdzić, czy nadaje się on do holowania danej przyczepy. W tym przypadku uwagę zwrócić trzeba na dopuszczalną masę całkowitą samochodu, przyczepy i całego zestawu. Inne czynniki wymagające sprawdzenia, to choćby obecność w przyczepie hamulca.

Przed podróżą kierowca musi też sprawdzić połączenie przyczepy z pojazdem oraz prawidłowe działanie jej wszystkich punktów świetlnych, a więc kierunkowskazów i światła stop. Dodatkowo ważna jest widoczność w lusterkach bocznych, co może być problematyczne przy zbyt szerokich przyczepach. Wówczas wato postarać się o lustra na wysięgnikach, które montuje się na lusterkach samochodu.

Wielu kierowców wybierających się w taką podróż, uwagi nie zwraca na rozmieszczenie towaru. Tymczasem specjaliści zauważają, że bagaż powinno układać się w pobliżu dyszla i na wysokości osi. Wszystko po to, aby nie obciążać tyłu przyczepy. Ważny jest też maksymalny nacisk na hak holowniczy. Jeśli będzie on za duży, zbytnio obciążana zostanie oś przednia, co niekorzystnie wpłynie na właściwości pojazdu.

Jazda z przyczepą zgodna z przepisami

Poruszanie się zestawem jest inne od jazdy samym samochodem. Chcąc płynnie ruszyć autem z przyczepą, należy zwiększyć obroty silnika. Ponadto zdecydowanie więcej gazu należy dodać przy wykonywaniu manewru przyspieszania, gdyż taki zestaw rozpędza się wolniej. Pod uwagę należy wziąć też dłuższą niż normalnie drogę hamowania. Problematyczne może być też hamowanie awaryjne, a to dlatego, że trudno jest wówczas utrzymać prosty tor jazdy przyczepy.

Dużą ostrożność kierowca powinien też zachować podczas pokonywania zakrętów. Koła przyczepy pokonują bowiem mniejszy łuk, a więc uważać trzeba, aby nie zawadzić o pojazdy stojące przy jezdni czy nie wjechać na chodnik.

Jazda z przyczepą zgodna z przepisami to także trzymanie się obowiązujących prędkości. Na autostradach, drogach ekspresowych i arteriach drogowych o dwóch pasach ruchu maksymalna dozwolona prędkość wynosi 80 km/h. Na innych drogach poza terenem zabudowanym nie można przekraczać 70 km/h, a w nim samym kierowcę obowiązują przepisy identyczne, jak przy prowadzeniu samego auta. Przy okazji warto sobie przypomnieć najważniejsze zasady obowiązujące podczas takich eskapad, które przybliżamy w artykule pt. Podstawowe zasady obowiązujące w podróży“.

Widać więc, że jazda z przyczepą zgodna z przepisami, nie jest zbyt skomplikowana i obowiązujące zasady nie różnią się zbytnio od poruszania się samym autem. O kilku ważnych przepisach, a więc choćby obowiązującej zestaw prędkości należy jednak pamiętać. Ponadto kierowca poruszający się takim zestawem powinien mieć ze sobą dwa trójkąty ostrzegawcze na wypadek, gdyby przyczepa uległa awarii i trzeba byłoby ją zostawić. Oczywiście podczas podróży usterki mogą objąć też sam samochód. Zwłaszcza latem, kiedy to temperatury zazwyczaj są wysokie. O związanych z tym zagrożeniach pisaliśmy w artykule Najczęstsze awarie samochodowe podczas upałów“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.