Jak zapłacić mandat przez Internet?

Udostępnij
Wasza ocena
Jak zapłacić mandat przez Internet?
Jeżeli nawet jeździmy dość ostrożnie i tak możemy popełnić przewinienie drogowe, chociażby za przekroczenie dozwolonej prędkości, parkowanie w nieprawidłowym miejscu itp. Zresztą mandatem karnym możemy zostać ukarani nawet wtedy, kiedy nie zostaliśmy złapani na gorącym uczynku, na przykład będąc zarejestrowanym przez fotoradar. Sprawdzamy, jak zapłacić manat przez Internet, jakie dane podać i na jaki rachunek wykonać przelew.

W artykule przeczytasz

Jak zapłacić mandat drogowy?

Zanim wyjaśnimy, jak zapłacić mandat przez Internet krok po kroku, przypomnijmy, że w polskim prawie wyróżniamy trzy rodzaje mandatów:

 • Gotówkowe – nakładane na obcokrajowców oraz osoby bez stałego miejsca zamieszkania lub pobytu w Polsce. Należy je opłacić na miejscu gotówką lub kartą płatniczą.
 • Kredytowane – nakładane na Polaków i obcokrajowców ze stałym miejscem zamieszkania lub pobytu. Należy je opłacić w ciągu 7 dni od otrzymania.
 • Zaoczne – nakładane przy nieobecności sprawcy popełniającego wykroczenie (np. parkowanie w niedozwolonym miejscu). Z obowiązkiem zapłaty w ciągu 7 dni od nałożenia kary.

Od 2018 roku funkcjonariusze na wyposażeniu radiowozów mają terminale płatnicze. Dzięki temu poza gotówką mandat możemy opłacić na miejscu kartą płatniczą, a nawet przez płatności mobilne BLIK. Jednak opłata mandatu za wykroczenie drogowe bezpośrednio po wykroczeniu to tylko jedna z możliwości. Mandat opłacimy też na poczcie czy w banku. Możemy też skorzystać z bankowości elektronicznej, wykonując przelew z domu, bez tracenia czasu na dojazd do placówki banku czy na pocztę. Natomiast musimy pamiętać, aby należność uregulować w ciągu 7 dni od nałożenia grzywny.

Jak zapłacić mandat przez Internet krok po kroku?

Opłacenie mandatu z domu z poziomu bankowości elektronicznej to komfort i przede wszystkim oszczędność czasu. Sama procedura jest bardzo prosta. Oto krótka instrukcja, jak zapłacić mandat przez Internet krok po kroku:

 1. Logujemy się do bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej.
 2. Wybieramy zakładkę “Przelewy”, a następnie “Przelew podatkowy”.
 3. W polu “Symbol formularza płatności” wybieramy “Mandaty”.
 4. Uzupełniamy pole “Identyfikator zobowiązanego” (np. PESEL, REGON, NIP, dowód osobisty, paszport).
 5. Wybieramy Urząd Skarbowy w Opolu (ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole, numer rachunku: 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000). Jako że od 2016 roku wszystkie mandaty krajowe wystawiane przez Policję trafiają na konto opolskiego Urzędu Skarbowego, będzie on automatycznym i jedynym wyborem.
 6. W polu “Identyfikator zobowiązania” wpisujemy serię i numer mandatu.
 7. Podajemy kwotę mandatu, wszystko sprawdzamy i zatwierdzamy transakcję.

Oczywiście w zależności od banku i jego systemu bankowości elektronicznej poszczególne pola mogą występować w innej kolejności i nieco się od siebie różnić, aczkolwiek cały procedura przelewu skarbowego zawsze wygląda podobnie. Pamiętajmy, żeby przy uzupełnianiu kolejnych pól być bardzo uważnym, zwłaszcza przy wpisywaniu numeru PESEL bądź innego identyfikatora, a także serii i numeru mandatu. To kluczowe informacje przy opłacaniu mandatu przelewem online.

Jak zapłacić mandat na poczcie lub w banku?

Wiemy już, że można zapłacić mandat przelewem przez Internet. Wyjaśnijmy jeszcze, jak zrobić to w sposób tradycyjny – na poczcie lub w banku. Potrzebne nam do tego będą odcinki A i B kredytowanego mandatu karnego. Na druku przelewu musimy podać swoje dane osobowe, serię i numer mandatu. Wpisać trzeba także dane I Urzędu Skarbowego w Opolu:

 • adres: ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole,
 • numer rachunku: 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000.

Niestety, taka usługa jest płatna. Taki przelew na Poczcie Polskiej obarczony jest tzw. kosztem transakcyjnym w wysokości ok. 10 zł.

Oprócz tego przelew podatkowy możemy zlecić pracownikowi w oddziale banku. Podczas wizyty zostaniemy poinstruowani przez pracownika, jak wykonać taki przelew. Również w tym przypadku musimy liczyć się z opłatą transakcyjną doliczoną do kwoty uiszczanej grzywny.

Jak odwołać się od mandatu?

Jeżeli nie zgadzamy się z mandatem, możemy się od niego odwołać. Mamy na to 7 dni od uprawomocnienia się kary. Od mandatu odwołujemy się w sądzie rejonowym odpowiednim dla miejsca popełnienia wykroczenia. Następnie musimy czekać na termin rozpatrzenia sprawy. Oczywiście jest to warte rozważenia tylko wówczas, kiedy jesteśmy pewni, że nie złamaliśmy przepisów kodeksu drogowego.

Co grozi za nieopłacenie mandatu?

Jeżeli nie zapłacimy mandatu w terminie, może to skutkować wszczęciem postępowania egzekucyjnego. W takiej sytuacji zapłacimy nie tylko mandat, ale także koszty egzekucyjne. Urząd skarbowy może ściągnąć należne środki z nadpłaty podatku, wynagrodzenia, emerytury lub renty, a nawet naszego mienia. Tak więc prędzej lub później najprawdopodobniej zapłacimy mandat wraz z odsetkami.

Chyba że mandat się przedawni, aczkolwiek nie powinniśmy na to liczyć. W praktyce mandat za wykroczenia drogowe przedawnia się po 3 latach. Wprawdzie karalność wykroczenia mija już po roku, ale jeżeli w tym czasie organy administracji państwowej rozpoczną postępowanie, zyskują dwa dodatkowe lata na odzyskanie należności.

Przeczytaj też: “Gdzie sprawdzić zaległe mandaty?

Jak zapłacić mandat przelewem przez Internet z zagranicy?

Natomiast jeżeli otrzymamy mandat za granicą, wystarczy wykonać przelew na umieszczony na nim rachunek bankowy i podać numer dokumentu. Niestety, w przypadku takiego mandatu często musimy go opłacić na miejscu, nawet pod groźbą zajęcia pojazdu lub osadzenia w areszcie.

Chyba że jest to mandat z fotoradaru. Jeżeli zagraniczne służby zdobędą nasze dane i otrzymamy taki dokument, jest on w pełni ważny, aczkolwiek bez ryzyka obłożenia go tytułem egzekucyjnym. Stąd nieopłacony mandat przechodzi w stan zawieszenia. Jeżeli go nie opłacimy i ponownie zostaniemy zatrzymani na terytorium danego kraju, w najlepszym wypadku będziemy zmuszeni go opłacić wraz z odsetkami. Szerzej o mandatach za granicy mówi artykuł “Mandaty za granicą. Stawki najpopularniejszych wykroczeń drogowych“.

Podsumowując, opłacenie mandatu nie jest niczym skomplikowanym i można zrobić to na wiele sposobów. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy uiścić grzywny w radiowozie, chociażby z uwagi na brak wystarczających środków na koncie, warto wiedzieć, jak zapłacić mandat przelewem przez Internet. Jest to szybkie, wygodne, a przede wszystkim bardzo proste.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 4.7]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: