Czy badanie techniczne auta będzie kosztować 400 złotych?

Udostępnij
Wasza ocena
Badanie techniczne auta nie jest szczególnie kosztowne. Wystarczy zauważyć, że obecne stawki obowiązują od 2004 roku, a więc uzyskały już pełnoletność. Nic dziwnego, że diagności od dawna apelują, aby koszt badania był zdecydowanie wyższy, aniżeli ma to miejsce dzisiaj. Jeżeli ich apel zostanie wysłuchany, obowiązkowy przegląd pojazdu może być bardzo drogi. Diagności uważają, że w przypadku samochodu osobowego badanie techniczne powinno kosztować 400 złotych.

W artykule przeczytasz

Coraz wyższe koszty prowadzenia stacji kontroli pojazdów

Fakt, że badanie techniczne auta jest zbyt tanie, nie ulega wątpliwości. Przez 18 lat znacząco zmieniły się średnie zarobki Polaków. Płaca minimalna przez ten okres poszła w górę o 27 procent. Jednocześnie o przeszło 120 procent urosła składka do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oprócz tego należy pamiętać, że mocno wzrosły także koszty prowadzenia stacji kontroli pojazdów. Mowa tutaj o wzrośnie cen energii, wynagrodzeń czy podatków. Koszty generuje też zaplecze techniczne stacji kontroli pojazdów.

Przeczytaj też: “Badanie techniczne pojazdów – pytania i odpowiedzi

Przy wysokiej inflacji i braku waloryzacji opłat za badanie techniczne auta, jego realna wartość przez 18 lat spadła o przeszło 80 procent. Jako że prowadzenie takiego biznesu jest dziś mało rentowne, nic dziwnego, że działacze Związku Pracodawców Stacji Kontroli Pojazdów i Konfederacji Lewiatan apelują do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Apel jest jasny: podwyżka stawek za przegląd techniczny pojazdu.

400 złotych za badanie techniczne auta. Czy to możliwe?

Przypomnijmy, ile kosztuje przegląd dzisiaj. Tak więc stawka za badanie techniczne auta osobowego wynosi 99 złotych. 98 złotych to koszt badania, a 1 zł – opłata ewidencyjna. W najnowszej propozycji diagności wskazują, że realna kwota za badanie techniczne powinna wynosić minimum 300 złotych. Natomiast najlepiej, gdyby za obowiązkowy przegląd kierowcy płacili 400 złotych. Tak więc podwyżka dla właściciela samochodu byłaby ogromna. Wobec obecnych opłat stawka obowiązkowego przeglądu samochodu urosłaby o ponad 300 lub 400 procent.

Wydaje się, że takie podwyżki są mało realne. Natomiast jest oczywiste, że wyższe ceny badania na SKP są tylko kwestią czasu. Możliwe, że podwyżki sięgną kilkudziesięciu procent. Takich stawek chciała Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów (PISKP).

PISKP wskazuje, że w 2004 roku za minimalne wynagrodzenie można było wykonać jedynie 8 badań technicznych, dziś – aż 28. Propozycja Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów jest znacznie bardziej realna. Podmiot ten wskazywał na 184,50 zł brutto (150 zł netto) za badanie techniczne samochodu osobowego. Oczywiście dotyczy to badania technicznego auta osobowego. Jednocześnie PISKP wskazuje, że dobrym pomysłem byłoby powiązanie stawek z minimalnym wynagrodzeniem. Tak jest na przykład w przypadku mandatu za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Przypomnijmy, że od pewnego czasu słyszymy o zmianach w obszarze badań technicznych. Zmiany są związane z unijną dyrektywą 2014/45/UE. Po nowelizacji prawa samochód będzie mieć zrobione zdjęcie wraz z tablicą rejestracyjną. Diagnosta sfotografuje też licznik przebiegu. Nie odnoszą się one jednak do podwyżek za zwykłe badanie techniczne. Przepisy wskazują tylko, że kierowca, który spóźni się z badaniem pojazdu ponad 30 dni, może zapłacić nawet podwójną stawkę. Środki z tego tytułu nie zasilą jednak budżetu stacji kontroli pojazdów. Trafią one do Transportowego Dozoru Technicznego.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Jedna odpowiedź

  1. zeby przetrwac trzeba byc reksiem i łapownikiem 60 % pojazdów jest nie nadających się do poruszania na drodze ale nie podbij to za rok będziesz szukać pracy i z przyklejoną opinią urzedas formalista i jej nie znajdziesz, a tyle się mówi o bespieczeństwu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.