Bezpieczny Autobus – cyfrowy raport stanu autobusów i autokarów

Udostępnij
Wasza ocena
Cyfrowa usługa Bezpieczny Autobus
Bezpieczny Autobus to specjalna usługa realizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji, która pozwala sprawdzić podstawowe dane o autokarze czy autobusie. Jest to ważne zwłaszcza dziś, kiedy rozpoczyna się sezon wakacyjny. Oprócz tego warto wspomnieć o specjalnej i corocznej akcji "Bezpieczny Autokar". Podpowiadamy, jak sprawdzić w Internecie informacje o autobusie, co jest naprawdę bardzo szybkie i proste.

W artykule przeczytasz

Bezpieczny Autobus – co to za usługa?

W pierwszej kolejności musimy wyjaśnić, czym jest usługa Bezpieczny Autobus. Tak więc to jest elektroniczna usługa świadczona przez Ministerstwo Cyfryzacji. Pozwala ona sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu czy autokaru, na przykład tego, który za chwilę zabierze nas w trasę lub będą nim podróżować nasi bliscy. Za pośrednictwem usługi Bezpieczny Autobus sprawdzić można m.in.:

  • czy pojazd ma ważne badanie techniczne oraz informację o kolejnym badaniu na stacji diagnostycznej,
  • czy pojazd ma ważne ubezpieczenie OC,
  • dane techniczne pojazdu (np. liczba miejsc, masa pojazdu),
  • rok produkcji,
  • numer VIN,
  • stan licznika odnotowany podczas ostatniego badania technicznego,
  • status rejestracji.

 

Dane na temat autokarów w usłudze “Bezpieczny Autobus” są gromadzone od momentu pierwszej rejestracji autobusu w Polsce. Pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).

Jak pobrać raport na temat autobusu w usłudze Bezpieczny Autobus krok po kroku:

  1. Wejdź na stronę https://bezpiecznyautobus.gov.pl/.
  2. Wpisz numer rejestracyjny autobusu.
  3. Kliknij przycisk “Sprawdź pojazd”.

 

Otrzymany raport można zapisać na urządzeniu mobilnym czy komputerze, a później wydrukować. Usługa jest całkowicie bezpłatna.

PRZYKŁADOWY RAPORT Z USŁUGI “BEZPIECZNY AUTOBUS”

Akcja “Bezpieczny Autokar – wakacje 2022”

Jednocześnie warto pamiętać o rokrocznie prowadzonej akcji “Bezpieczny Autokar”. Prowadzi ją Inspekcja Transportu Drogowego (ITD). Celem akcji jest zapewnienie bezpieczeństwa podróżnym, którzy za środek transportu wybierają właśnie autokary. Nie jest tajemnicą, że wzmożony ruch tych pojazdów obserwujemy podczas ferii i właśnie wakacji. Podczas akcji  “Bezpieczny Autokar – wakacje 2022” inspektorzy ITD sprawdzają m.in. stan techniczny autobusów, ale także czas pracy i trzeźwość kierowców.

Akcja jest prowadzona na terenie całego kraju. W ramach wykonywania swoich obowiązków kontrolnych inspektorzy korzystają z nowoczesnego sprzętu, na przykład Mobilnej Jednostki Diagnostycznej. To sprzęt bezcenny w obszarze kontroli pojazdów w warunkach drogowych. Pozwala on wykrywać niesprawne i niebezpieczne pojazdy. Sprawdzane są m.in. układ kierowniczy, hamulcowy czy stan zawieszenia, ale także błędy i usterki w pojeździe. Bada się też emisję spalin i eliminuje autokary nadmiernie zatruwające środowisko.

Przeczytaj też: “Historia Pojazdu GOV – czy darmowy Raport Historii Pojazdu działa?

Przede wszystkim akcja ma uspokoić rodziców i zwiększyć ich pewność, że dzieci na wycieczkę wyruszają sprawnym pojazdem, który jest przygotowany do jazdy, z wypoczętym i trzeźwym kierowcą za kierownicą. Akcja ma też charakter edukacyjny i zwraca uwagę przewoźników, zwiększając ich świadomość w obszarze bezpieczeństwa na drodze. Edukuje się również dzieci. Na czas kontroli pojazdu inspektorzy przygotowali bowiem dla nich zagadki i quizy, które poruszają różne zagadnienia z obszaru bezpieczeństwa w ruchu drogowym z naciskiem na najmłodszych jego uczestników.

FAQ – najczęstsze pytania o usługę “Bezpieczny Autobus”

Czym jest elektroniczna usługa “Bezpieczny Autobus”?

“Bezpieczny Autobus” to specjalna usługa cyfrowa świadczona przez Ministerstwo Cyfryzacji. Daje ona dostęp do wiele informacji na temat autokarów i autobusów.

Jakie dane można sprawdzić w usłudze “Bezpieczny Autobus”?

Usługa cyfrowa daje dostęp do wielu różnych informacji o autokarze (m.in. dane techniczne pojazdu, badanie techniczne, ubezpieczenie OC, stan licznika, status rejestracji, numer VIN, rok produkcji).

Jak sprawdzić przed wyjazdem autobus przez Internet?

Usługa pozwala szybko sprawdzić informacje o autobusach i autokarach. W tym celu wystarczy wejść na stronę https://bezpiecznyautobus.gov.pl/ i podać numer rejestracyjny pojazdu. Usługa jest bezpłatna.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.