Wyższe opłaty na autostradzie A4 Katowice-Kraków od 1 kwietnia 2024!

Udostępnij
Wasza ocena
Będą wyższe opłaty na autostradzie A4 Katowice-Kraków?
Opłaty na autostradzie A4 ponownie w górę. Najwyraźniej koncesjonariusz tego odcinka autostrady A4 – spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) – za nic ma sobie stwierdzenia, że już teraz jest to najdroższa autostrada w Polsce. Nowy cennik obowiązuje od 1 kwietnia 2024 roku. Zgodnie z nowymi stawkami opłata za przejazd 60-kilometrowym odcinkiem z Krakowa do Katowic samochodem osobowym w dwie strony wyniesie aż 64 złote.

W artykule przeczytasz

Dlaczego opłaty za odcinek autostrady A4 Katowice-Kraków będą wyższe?

W ostatnim czasie opłaty na autostradzie A4 na odcinku łączącym Kraków z Katowicami często idą w górę. Co więcej, od 16 stycznia 2024 roku zniesiono zniżki za automatyczne uiszczanie płatności dla właścicieli samochodów osobowych. Od 1 kwietnia 2024 roku za przejazd tym odcinkiem kierowcy muszą płacić jeszcze więcej.

Tym razem spółka Stalexport Autostrada Małopolska wskazuje na konieczność przeprowadzenia remontu. To zapis umowy koncesyjnej wygasającej w 2027 roku. Warunki wymagają, aby droga przekazana państwu była w bardzo dobrym stanie technicznym. Dlatego niebawem odcinek autostrady A4 między Krakowem a Katowicami czeka prace remontowe (m.in. wymiana nawierzchni, remont mostów i wiaduktów). Podwyżka opłat za przejazd ma zrekompensować wyższe koszty materiałów i usług firm budowlanych. Po zakończeniu umowy odcinek ma być drogą publiczną i przejść w ręce GDDKiA.

Przeczytaj też: “Aplikacja Autopay – jak działa alternatywa dla e-TOLL PL?

Opłaty na autostradzie A4 – stawki do 31 marca 2024 roku

Kategoria pojazdu Opis kategorii pojazdu Stawka za przejazd
1. Motocykle 14 złotych (7 złotych na bramce, 28 złotych w dwie strony)
1. Samochody o dwóch osiach 30 złotych (15 złotych na bramce, 60 złotych w dwie strony)
2. Samochody o dwóch osiach, gdzie przynajmniej jedna jest wyposażona w koło bliźniacze + samochody o dwóch osiach z przyczepami 54 złote (27 złotych na bramce, 108 złotych w dwie strony)
3. Samochody o trzech osiach + samochody o dwóch osiach, gdzie przynajmniej jedna jest wyposażona w koło bliźniacze (z przyczepami) 54 złote (27 złotych na bramce, 108 złotych w dwie strony)
4. Samochody o więcej niż trzech osiach + samochody o trzech osiach z przyczepami + samochody o więcej niż trzech osiach z przyczepami 92 złote (46 złotych na bramce, 184 złote w dwie strony)
4. Pojazdy, które nie mieszczą się w kategoriach od 1. do 4. + pojazdy o wymiarach, nacisku na oś lub ciężarze przekraczającym normy określone w przepisach o ruchu drogowym 92 złote (46 złotych na bramce, 184 złote w dwie strony)

* stawki z uwzględnieniem bonifikat dla motocykli oraz pojazdów kategorii 2. i 3. kategorii

Przeczytaj też: “Opłaty na A4 Katowice-Kraków. Koniec zniżek dla osobówek!

Opłaty na autostradzie A4 – stawki do 1 kwietnia 2024 roku

Podwyżki za przejazd odcinkiem A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem mają dotyczyć wszystkich kategorii pojazdów. W przypadku samochodów osobowych opłata na autostradzie A4 Katowice-Kraków wzrasta o złotówkę na bramce (2 złote za przejazd całym odcinkiem i 4 złote w obie strony). Jeżeli mówimy o pojazdach kategorii od 2. do 5., stawka rośnie o 3 złote na bramce (6 złotych za przejazd całym odcinkiem i 12 złotych w obie strony). Jednocześnie zapowiedziano utrzymanie bonifikat dla motocykli oraz pojazdów kategorii 2. i 3. kategorii, natomiast ich wysokość ma być przedmiotem konsultacji z GDDKiA.

Kategoria pojazdu Opis kategorii pojazdu Stawka za przejazd
1. Motocykle 16 złotych (8 złotych na bramce, 32 złote w dwie strony)
1. Samochody o dwóch osiach 32 złote (16 złotych na bramce, 64 złote w dwie strony)
2. Samochody o dwóch osiach, gdzie przynajmniej jedna jest wyposażona w koło bliźniacze + samochody o dwóch osiach z przyczepami 58 złotych (29 złotych na bramce, 116 złotych w dwie strony)
3. Samochody o trzech osiach + samochody o dwóch osiach, gdzie przynajmniej jedna jest wyposażona w koło bliźniacze (z przyczepami) 58 złotych (29 złotych na bramce, 116 złotych w dwie strony)
4. Samochody o więcej niż trzech osiach + samochody o trzech osiach z przyczepami + samochody o więcej niż trzech osiach z przyczepami 98 złotych (49 złotych na bramce, 196 złotych w dwie strony)
5. Pojazdy, które nie mieszczą się w kategoriach od 1. do 4. + pojazdy o wymiarach, nacisku na oś lub ciężarze przekraczającym normy określone w przepisach o ruchu drogowym 98 złotych (49 złotych na bramce, 196 złotych w dwie strony)

Nowe ceny pakietów 20 impulsów A4Go – stawki do 1 kwietnia 2024 roku

Jednocześnie rośnie cena pakietów 20 impulsów A4Go w elektronicznym poborze opłat. W zależności od kategorii pojazdów ceny pakietów rosną od 20 do 60 złotych.

Kategoria pojazdu Opis kategorii pojazdu Liczba impulsów Stawka do 31 marca 2024 roku Stawka od 1 kwietnia 2024 roku
1. Samochody o dwóch osiach 20 300 złotych 320 złotych
2. Samochody o dwóch osiach, gdzie przynajmniej jedna jest wyposażona w koło bliźniacze + samochody o dwóch osiach z przyczepami 20 540 złotych 580 złotych
3. Samochody o trzech osiach + samochody o dwóch osiach, gdzie przynajmniej jedna jest wyposażona w koło bliźniacze (z przyczepami) 20 540 złotych 580 złotych
4. Samochody o więcej niż trzech osiach + samochody o trzech osiach z przyczepami + samochody o więcej niż trzech osiach z przyczepami 20 920 złotych 980 złotych

Autostrada A4 Kraków-Katowice – kalkulator opłat

Przypomnijmy, że Ministerstwo Infrastruktury nie zamierza przedłużyć koncesji na odcinki autostrad A4 i A2 należące do koncesjonariuszy. Oznacza to, że po wygaśnięciu umów przejdą one w zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wedle aktualnych komunikatów resortu przejazd pojazdami osobowymi oraz motocyklami tymi odcinkami powinien być bezpłatny. W przypadku autostrady A4 Katowice – Kraków ma to mieć miejsce już na początku 2027 roku. Obecna umowa z koncesjonariuszem wygasa bowiem w marcu 2027 roku.
Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 3.7]

FAQ

Od kiedy obowiązują wyższe opłaty za przejazd autostradą A4 pomiędzy Krakowem a Katowicami?

Nowy cennik obowiązuje od 1 kwietnia 2024 roku.

Z czego wynika podwyżka opłat na autostradzie A4 Katowice-Kraków?

Podwyżka opłat to wynik koniecznego remontu odcinka autostrady między Katowicami a Krakowem. Do zakończenia umowy w 2027 roku koncesjonariusz musi wymienić nawierzchnię oraz wyremontować mosty i wiadukty. Następnie odcinek ma przejść w ręce państwa i być zarządzany przez GDDKiA.

Ile kosztuje przejazd odcinkiem A4 Katowice-Kraków samochodem osobowym?

Za przejazd 60-kilometrowym odcinkiem z Krakowa do Katowic samochodem osobowym należy zapłacić po 16 złotych na dwóch bramkach. Łącznie to aż 32 złote i 64 złote, jeżeli jest to podróż w dwie strony.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.