Będą wyższe mandaty dla kierowców

Udostępnij
Wasza ocena
mandaty dla kierowców

W artykule przeczytasz

Mandaty dla kierowców w Polsce są jednymi z najniższych w Europie. Okazuje się, że już niedługo za przewinienia drogowe będzie trzeba zapłacić nieco więcej. Urzędnicy zapewniają, że poza zmianami w prawie drogowym kierowcy muszą się również przygotować na radykalny wzrost cen mandatów.

O ile wzrosną mandaty dla kierowców?

O tym, że będą wyższe mandaty dla kierowców, poinformował Michał Dworczyk, szef Komitetu Politycznego Rady Ministrów. Dworczyk dodał, że obecnie mandaty w wysokości 500 zł nie stanowią dla kierowców żadnej bariery.

Wzrost mandatów dla kierowców nie jest niespodzianką. Wprawdzie to jeden z postulatów, o których podczas konferencji prasowej zapowiadającej zmiany premier nie wspominał, ale zrobił to za niego Dworczyk. Dodał on jednocześnie, że z kontroli NIK wynika, iż mandaty w Polsce są bardzo słabo ściągalne, z kolei straty budżetu państwa z tego tytułu sięgają setek milionów złotych. W zasadzie kierowcy czują się dziś bezkarnie, a niemal 50 proc. liczy na to, że mandat się przedawni. Nie wiadomo jak bardzo podrożeją mandaty, ale na pewno podwyżki będą spore.

Pierwszeństwo pieszych na pasach

Warto przypomnieć, że nie jest to jedyna zmiana, jaka czeka kierowców w najbliższym czasie. Wiele wskazuje na to, że od 2021 roku zmienią się przepisy dotyczące przechodzenia pieszych przez pasy, o czym pisaliśmy w artykule pt. Pierwszeństwo pieszych na pasach od 1 stycznia 2021 roku?“. Poza tym zapowiadane jest ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym do 50 km/h przez całą dobę i możliwość utraty prawa jazdy, jeżeli kierowca przekroczy dozwoloną prędkość o 50 km/h i to nie tylko w terenie zabudowanym, ale również i poza nim.

Wszystko po to, aby ograniczyć śmiertelność na drogach przez zwiększenie możliwości bezpiecznej jazdy. To akurat nie dziwi, ponieważ w ostatnich latach w Polsce ginie średnio około 3 tys. osób na drogach rocznie.

To kolejne zmiany, które wprowadził rząd Mateusza Morawieckiego. Obecnie w Polsce obowiązują już na przykład jazda na suwak i tzw. korytarz życia. Premier zapowiedział również wprowadzenie funduszu, który będzie pozwalał inwestować w infrastrukturę typu przejścia dla pieszych, ronda i spowalniacze.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 4.8]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Jedna odpowiedź

  1. Nastepne bedzie ograniczenie predkosci do 30km\h, zakaz wjazdy do centrum ponizej EURO5 a dlaczego? Bo politycy sa lobbowani za samochodami elektrycznymi.
    Nastepny krok: elektryczne autonomiczne i 100% kontrola nad spoleczenstwem,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.