Apple CarPlay — czym jest i jak działa?

Udostępnij
Wasza ocena
Czym jest i jak działa system Apple CarPlay?
Apple CarPlay to alternatywa dla systemu Android Auto, który pozwala na obsługę smartfona i aplikacji w trakcie jazdy samochodem. Czym jest oprogramowanie CarPlay, jak działa i kto może z niego korzystać?

W artykule przeczytasz

Czym jest Apple CarPlay?

W wielu przypadkach oprogramowanie nawigacyjne oraz systemy multimedialne, które działają na ekranach dotykowych w nowoczesnych samochodach, nie satysfakcjonują użytkowników. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ przestarzały interfejs, skomplikowana obsługa czy rzadkie aktualizacje są synonimami takich aplikacji. Wyjątkiem — obok Android Auto — jest właśnie Apple CarPlay. Jest to bowiem autorska aplikacja Apple sprawiająca, że radioodtwarzacz staje się wyświetlaczem i kontrolerem dla urządzeń z systemem iOS. Pierwotnie system został wprowadzony na rynek w 2014 roku, a dziś jest obsługiwany przez wiele różnych pojazdów.

Jak korzystać z systemu CarPlay w samochodzie?

Co istotne, korzystanie z systemu CarPlay w samochodzie jest łatwe. Do połączenia iPhone’a z systemem CarPlay należy użyć kabla Lightning, który wystarczy podłączyć do urządzenia mobilnego i portu USB w samochodzie, po czym wybrać funkcję w systemie.

Sama metoda wyboru aplikacji CarPlay jest różna w zależności od modelu samochodu, ale zawsze jest to stosunkowo proste. Ponadto nie zawsze jest do tego niezbędny kabel. Niektórzy producenci, choćby w samochodach BMW serii 2, 3, 4, 5, 6 czy 7, a także Audi A6, A7, A8 czy Q8, pozwalają na sparowanie z systemem bezprzewodowo bez użycia kabla.

Po uruchomieniu w samochodzie systemu CarPlay interfejs audio-nawigacyjny jest kontrolowany z poziomu iPhone’a. Podobnie jak w systemie Android Auto, o którym piszemy w artykule pt. Android Auto — czym jest i jak go zainstalować?, wszystko wygląda podobnie, choć interfejs jest mocno uproszczony, poszczególne aplikacje mają duże ikony i mniej funkcji. To jednak normalne i w pełni zrozumiałe. W końcu z systemu CarPlay kierowca korzysta podczas jazdy, a więc najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Które iPhone’y obsługują system CarPlay?

Apple CarPlay działa na każdym iPhone’ie 5 i nowszym. System został bowiem wprowadzony w iOS 7.1 i przeszedł kilka dużych aktualizacji. Znacznie ulepszył go m.in. iOS 13, który pozwala obsługiwać szerszą gamę aplikacji. Poza iPhone’em 5 CarPlay kooperuje z następującymi urządzeniami mobilnymi od Apple’a:

 • iPhone 11/11 Pro,
 • iPhone XS,
 • iPhone XR,
 • iPhone X,
 • iPhone 8/8 Plus,
 • iPhone 7/7 Plus,
 • iPhone SE,
 • iPhone 6s/6s Plus,
 • iPhone 6/6 Plus,
 • iPhone 5s.

Które samochody obsługują system CarPlay?

Dawniej samochodów obsługujących system CarPlay było niewiele. Zmieniło się to w ostatnich latach. Obecnie to już ponad 500 różnych modeli, które kooperują z Apple CarPlay. Wszystkie modele, które Apple uaktualnia na bieżąco, znaleźć można TUTAJ.

Co warto podkreślić, właściciele starszych samochodów, w których nie ma CarPlay, również mogą skorzystać z systemu multimedialnego. Odbiorniki kompatybilne z CarPlay oferują między innymi marki Kenwood, Alpine, Sony, Pioneer i JVC.

Ile kosztuje system CarPlay?

Sam system CarPlay jest darmowy. Przy korzystaniu z nawigacji, wiadomości lub słuchaniu muzyki należy posłużyć się więc pakietem internetowym z abonamentu telefonu. Zarobić na systemie chciało BMW, które ogłosiło, że CarPlay będzie darmowy tylko przez rok, ale pod ostrzałem krytyki szybko wycofało się z tego pomysłu. Ewentualne opłaty mogą wiązać się z uzyskaniem wsparcia. Wprawdzie jest ono darmowe i Apple nic sobie z tego tytułu nie żąda, ale pewne koszty może nieść w sobie inwestycja w sprzęt spełniający wymagania aktualizacji.

Ponadto warto wiedzieć, że system CarPlay w niektórych modelach aut jest już standardem, będąc wliczonym w cenę samochodu, inne natomiast obsługują wyłącznie część ulepszonego pakietu systemu audio-nawigacyjnego premium, który przy dodatkowych funkcjach jest nieco droższy.

Które aplikacje współpracują z Apple CarPlay?

Z poziomu systemu CarPlay kierowca ma dostęp do wybranych aplikacji audio, nawigacji i apek przesyłających wiadomości. Oczywiście to system obsługujący również Siri i umożliwiający obsługę głosem, czytający wiadomości tekstowe, a dodatkowo transkrybujący głos na odpowiedzi tekstowe. To ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Jeżeli samochód ma na kierownicy przycisk do sterowania głosem, wystarczy go wcisnąć i przytrzymać, po czym na ekranie pojawi się monit Siei. W pojazdach bez przycisku głosowego na kierownicy należy nacisnąć na desce rozdzielczej CarPlay bądź przycisk Home, co uruchomi Siri. Użytkownik korzystający z CarPlay ma do wyboru następujące aplikacje:

 • Mapy (np. Waze, Google Maps),
 • Muzyka (np. Audible, Spotify, Pandora),
 • Wiadomości (np. WhatsApp i Messenger),
 • Kalendarz.

Jednak na wyświetlaczu samochodu wyświetli się każda aplikacja, która jest kompatybilna z iPhone’em.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: