Android Auto w Polsce
Niestety, aplikacja Android Auto nie jest na razie oficjalnie dostępna w Polsce, choć obsługuje język polski. Wpisanie jej nazwy w wyszukiwarce sklepu Google Play nie spowoduje, że znajdziemy wyszukiwaną apkę. Na razie nie wiemy, kiedy Android Auto będzie dostępny w Polsce, ale powinno to nastąpić w niedalekiej przyszłości. Jest to pewien problem, ale tylko teoretyczny, ponieważ aplikację można zainstalować ręcznie.
Jak zainstalować aplikację Android Auto?
W celu zainstalowania aplikacji należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:
- Wejdź na stronę APKMirror i pobierz apkę Androida Auto.
- Uruchom plik na smartfonie i zainstaluj aplikację (jeżeli nie możesz jej zainstalować, w ustawieniach smartfona włącz opcję zezwalającą na instalację oprogramowania pochodzącego z nieznanego źródła).
Zainstalowana aplikacja działa pod kontrolą Androida. Jest ona kompatybilna z Android 5.0 Lollipop lub nowszej. Po instalacji oferuje wszystkie możliwości włącznie ze wsparciem dla Asystenta Google.
Aplikacja o dwóch trybach
Po zainstalowaniu aplikacji na smartfonie wystarczy zabrać smartfon do auta i podłączyć telefon — kablem lub przez łączność bezprzewodową. Z reguły potrzebny jest kabel USB, ponieważ tylko niektóre smartfony obsługują aplikację bezprzewodowo (m.in. Pixel i Pixel XL, Pixel 2 i Pixel 2 XL, Pixel 3 i Pixel 3 XL, Nexus 5X, Nexus 6P).
Sama apka działa w dwóch trybach. Pierwszy jest dostępny po podłączeniu smartfona do systemu infotainment, dzięki czemu interfejs aplikacji zostaje wyświetlony na ekranie w kokpicie samochodu.
Oczywiście Android nie ma tutaj dostępu do ustawień pojazdu, a ogranicza się do wybranych aplikacji i usług ze smartfona. Obsługuje się go z poziomu dotykowego ekranu, przyciskami czy pokrętłami w samochodzie.
Drugi tryb jest dla wszystkich. Nie ma wymogu posiadania odpowiedniego radia czy samochodu. Interfejs aplikacji jest wyświetlany na ekranie smartfona i właśnie telefon służy do obsługi aplikacji.
Oba tryby wspierają komendy głosowe wydawane w języku polskim. Obsługuje je Asystent Google, a więc przez polecenia głosowe można prosić o wybranie kontaktu, rozpocząć odtwarzanie muzyki czy wskazać cel nawigacji.
Jakie aplikacje obsługuje Android Auto?
Główny ekran aplikacji to prosty układ siatki z dużymi ikonami i skrótami do obsługi muzyki, centrum powiadomień i asystenta Google. Większość funkcji, jakie oferuje Android Auto, jest związanych z obsługą muzyki, nawigacji i innych podstawowych aplikacji typu car display, oczywiście włączając w to Asystenta Google’a.
Ograniczona funkcjonalność jest zrozumiała. Po pierwsze, kluczowe jest bezpieczeństwo, po drugie — zebrano tu najważniejsze aplikacje przydatne kierowcy podczas jazdy. Wśród nich są m.in.:
- aplikacje do nawigacji (np. Mapy Google, Waze),
- programy do odtwarzania muzyki (np. Spotify, YouTube Music, Apple Music, Google Play Muzyka, Deezer Music, Amazon Music),
- komunikatory internetowe (np. Messenger, WhatsApp, Skype, Telegram, Signal),
- programy do obsługi połączeń telefonicznych i SMS-ów.
Warto pamiętać, że aplikacje odtwarzane w samochodzie wyglądają inaczej aniżeli te na ekranie smartfonu. Są mocno ograniczone, będąc pozbawionymi rozbudowanego menu i dodatkowych opcji. Co ważne, daną aplikację w trybie samochodowym można uruchomić również na telefonie, choćby dla sprawdzenia, jak wygląda ona w tej mocno uproszczonej wersji.
Nie ulega więc wątpliwości, że aplikacja Android Auto to ciekawy dodatek, który warto mieć w swoim telefonie.
Jeżeli z jakichś powodów korzystasz ze swojego smartfona podczas jazdy (choć lepiej tego nie robić), to bez wątpienia jest to aplikacja dla ciebie. Upraszcza ona korzystanie z telefonu w trakcie jazdy, co wpływa na poprawę bezpieczeństwa.
Przetestuj jeszcze przed wyruszeniem w drogę
Nie musisz już odrywać rąk od kierownicy i skupiać swojej uwagi na ekranie smartfona. Jednak przed wyruszeniem w drogę po raz pierwszy z Android Auto sugerujemy dokładnie sprawdzić jakimi przyciskami samochodu możemy operować i jakie funkcje Android Auto one wywołują. Nie ma jednej instrukcji, ponieważ w każdym samochodzie wygląda to inaczej.
W celu uniknięcia majstrowania przyciskami podczas jazdy – sprawdźmy je jeszcze przed wyruszeniem w drogę.
Z niecierpliwością czekamy na rozwój tej aplikacji i kolejne funkcje, jakie będzie ona mogła zaoferować kierowcom.
Cieszy też fakt, że coraz więcej producentów samochodów oferuje system infotainment, choć jak zostało wspomniane wyżej, nie jest on obowiązkowy dla działania i obsługi apki. W zasadzie wystarczy mieć smartfona z Androidem, aby cieszyć się z funkcjonalności, jaką niesie w sobie aplikacja Android Auto w samochodzie.
Znacznie poszerza ona możliwości samochodowego systemu multimedialnego i sprawia, iż zamienić się on może w multimedialne centrum rozrywki.
Dzięki aplikacji telefon mocno zyskuje na funkcjonalności. Przypomnijmy jeszcze, że od pewnego czasu kierowcy w telefonie mogą mieć również podstawowe dokumenty zmotoryzowanego. W usłudze mPojazd, o której szerzej piszemy w artykule pt. “Dokumenty samochodu w smartfonie“, można przechowywać cyfrowe wersje polisy ubezpieczeniowej, dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu.
Sprawdź również wpis dotyczący Apple CarPlay.
Jedna odpowiedź
Super wpis