Usuwanie wgnieceń bez lakierowania – co to jest, jak wykonać?

Udostępnij
Wasza ocena
Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
W toku eksploatacji karoseria samochodu jest narażona na wgniecenia spowodowane gradem, czy będące aktami wandalizmu, stłuczek parkingowych lub uderzających przedmiotów – np. kamyki, spadające szyszki. Natomiast mało estetycznie wyglądające wgniotki można usunąć – inwazyjnie lub nieinwazyjnie. Mniejsze wgniecenia usuwa się bez konieczności ingerencji w powłokę lakierniczą. Dlatego podpowiadamy, jak wygląda usuwanie wgnieceń bez lakierowania.

W artykule przeczytasz

Jakie wgniecenia można usunąć metodą nieinwazyjną?

Usuwanie wgnieceń bez lakierowania (PDR, ang. Paintless Dent Repair) jest możliwe pod warunkiem, że nie została uszkodzona powłoka lakiernicza. Dlatego warto rozważyć małoinwazyjną metodę usuwania wgniotek, jeżeli wgniecenie jest stosunkowo niewielkie, np. będące skutkiem:

  • gradobicia;
  • uderzenia przedmiotów o karoserię (np. kamyki, szyszki);
  • aktów wandalizmu;
  • drobnych stłuczek parkingowych.

 

Dużą zaletą usuwania wgnieceń bez lakierowania jest oszczędność finansowa. Cena usługi jest niższa, ponieważ nie wymaga demontażu elementów karoserii, szpachlowania i lakierowania. Auto zachowuje też oryginalną powłokę lakierniczą, dlatego nie traci na wartości.

Przeczytaj też: “Samochód po gradobiciu. Jak usunąć wgniotki?

Wyciąganie wgnieceń metodą PDR – dostępne metody

Do nieinwazyjnych sposobów usuwania wgniotek zalicza się metodę klejową, młoteczkowanie i masowanie blachy:

  • Metoda klejowa – mocowanie zaczepów (tzw. grzybki) do nadwozia za pomocą klejenia na gorąco. Do zaczepów mocuje się specjalne siłowniki lub dźwignie i wyciąga wgniecenie w karoserii. Rzadziej zamiast kleju zaczepy mocuje się w procesie spawania, ponieważ wymaga to późniejszego lakierowania elementu.
  • Masowanie blachy – wypychanie wgniecenia od wewnętrznej strony karoserii, co może wymagać demontażu elementu lub wybranych części. Potrzebny jest również specjalistyczny sprzęt. Wykorzystuje on sprężystość blachy i działa jak dźwignia, co pozwala na powrót blachy do pierwotnego kształtu.
  • Młoteczkowanie – opukiwanie metalowego elementu od wewnętrznej strony. Metodę stosuje się przede wszystkim przy pojedynczych wgnieceniach.

 

Dobór odpowiedniej metody zależy od skali i liczby uszkodzeń. Zdarza się, że specjalista tylko zredukuje wgniecenia. Natomiast na pewno warto zlecić to fachowcom. Nie zaleca się stosowania domowych metod, w tym usuwania wgnieceń gorącą wodą. W tej metodzie najpierw element polewa się wrzącą wodą, a następnie przyczepia do niego przyssawkę i wyciąga wgniecenie. Niestety, może to skutkować uszkodzeniem lakieru, zwłaszcza jeżeli na zewnątrz jest chłodno.

Ile kosztuje usuwanie wgnieceń bez lakierowania?

Nie można jednoznacznie określić, jaki koszt przyniesie usuwanie wgnieceń bez lakierowania. Dla ceny naprawy karoserii znaczenie ma wielkość oraz ilość wgnieceń. Można szacować, że średnie koszty są następujące:

  • jedna wgniotka – od 50 do 100 złotych;
  • kilka wgnieceń – od 100 do 300 złotych;
  • wgniecenia po gradobiciu – od 600 do kilku tysięcy złotych.

 

Można uniknąć kosztów, jeżeli likwidacja wgniecenia odbywa się w ramach polisy ubezpieczeniowej – OC sprawcy (stłuczka parkingowa) lub własnego ubezpieczenia AC (gradobicie, wandalizm, kolizja z własnej winy).

Przeczytaj też: “Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji?

Nie ulega wątpliwości, że właściciel dbający o estetykę swojego auta powinien rozważyć usuwanie wgnieceń bez lakierowania. Niezależnie od metody wybranej przez specjalistę koszty będą niższe niż szpachlowanie i lakierowanie. Brak ingerencji w powłokę lakierniczą to również mniejszy spadek wartości pojazdu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Jakie wgniotki można usuwać metodą bezinwazyjną?

Dotyczy to mniejszych uszkodzeń karoserii. Bez ingerencji w fabryczną powłokę lakierniczą usuwać można uszkodzenia powstałe w wyniku gradobicia, uderzenia twardych przedmiotów, drobnych stłuczek parkingowych czy aktów wandalizmu.

Jakie są metody małoinwazyjnego usuwania wgnieceń?

Dobór odpowiedniej metody wynika z liczby i wielkości wgnieceń. Do metod PDR zalicza się metodę klejową, masowanie blachy oraz młoteczkowanie.

Ile kosztuje usuwanie wgnieceń bez lakierowania?

Cena usunięcia wgniotek jest różna w zależności od skali problemu i zastosowanej metody, a więc i czasu poświęconego na przywrócenie pierwotnego stanu karoserii. W przypadku pojedynczego wgniecenia trzeba liczyć się z wydatkiem około 100 złotych. Kilkaset złotych może kosztować usunięcie kilku wgnieceń, a nawet kilka tysięcy złotych licznych wgniotek powstałych po gradobiciu.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też: