Night Vision BMW – co to jest, do czego służy?

Udostępnij
Wasza ocena
Night Vision BMW
Samochody są wyposażone w coraz więcej zaawansowanych systemów, które mają zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dotyczy to kierowców, pasażerów, ale także pieszych czy rowerzystów. Do takich systemów należy BMW Night Vision, który zadebiutował w autach niemieckiej marki już w 2005 roku. Jak wskazuje nazwa, system Night Vision pomaga zwłaszcza w trakcie jazdy po zmroku. Sprawdzamy, co to za system, z jakich elementów się składa oraz jakie korzyści przynosi kierowcom.

W artykule przeczytasz

BMW Night Vision – co to za system?

Jak wskazaliśmy we wstępie, system BMW Night Vision zadebiutował w autach marki z siedzibą w Monachium w 2005 roku w BMW serii 5, 6 oraz 7. To system doskonale spisujący się w połączaniu z asystentem świateł drogowych. Po aktywacji automatycznie przełącza długie światła, a to nie wszystko. W najprostszym tłumaczeniu system składa się z kamer termograficznych, które wykorzystują podczerwień. W ten sposób kierowca może lepiej dojrzeć obiekty znajdujące się na drodze przed samochodem, co ma niebagatelne znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa zwłaszcza po zmroku. Dzięki kamerom na podczerwień kierowca szybciej zauważy przeszkody znajdujące się przed autem – pieszych, rowerzystów i zwierząt.

Przeczytaj też: “Ford Motorcraft Service – serwis Forda dla aut używanych

Zasada działania systemu jest dość prosta. Ludzie i zwierzęta to obiekty o większej ciepłocie, dlatego na obrazie generowanym na centralnym monitorze są lepiej widoczne. Kierowca ma natomiast wystarczająco dużo czasu, aby wykonać odpowiedni manewr – na przykład hamowanie, omijanie, wymijanie lub wyprzedzanie. Zwłaszcza że kamery Night Vision mają zasięg aż 300 metrów. Jak wskazują eksperci, jeżeli samochód porusza się po zmroku z prędkością 100 km/h, z systemem BMW Night Vision kierowca otrzymuje dodatkowych 5 sekund na reakcję.

Przeczytaj też: “Launch control – co to jest, do czego służy, jak działa?

Kamery FIR w systemie Night Vision BMW

W autach marki BMW w systemach Night Vision zastosowano kamery Far Infrared (FIR). Charakteryzują się one zwiększoną wykrywalnością obiektów bez niepotrzebnego rozpraszania kierowcy. Kamera wystarczająco wcześnie wykrywa obiekty, natomiast ogranicza obraz wyłącznie do najważniejszych elementów. Na centralnym ekranie obraz jest przedstawiany w silnym kontraście, w kolorze czerni i bieli. Dlatego kierowca wyraźnie widzi obiekty przed autem.

Dla bezpieczeństwa znaczenie ma również fakt, że kamery FIR nie mogą zostać oślepione. Dotyczy to odblasków, latarń, ale także reflektorów pojazdów jadących z naprzeciwka, czy dwóch samochodów z systemem Night Vision wyposażonych w kamery termograficzne FIR.

Przeczytaj też: “Złącze OBD 2 – co to jest, do czego służy, jak go używać?

wideo: kanał “BIMMERPOST” w serwisie YouTube

zdjęcie: press.bmwgroup.com

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Jakim systemem jest BMW Night Vision?

To specjalny system, który podnosi bezpieczeństwo ruchu drogowego po zmroku. System składa się z kamer termograficznych, które bazują na promieniach podczerwieni i wykrywają obiekty przed samochodem.

Kiedy w autach marki BMW wprowadzono system Night Vision?

System zadebiutował w 2005 roku w BMW serii 5, 6 oraz 7.

Jaki zasięg ma system BMW Night Vision?

Zasięg kamer to 300 metrów. Oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 300 metrów ma 5 sekund więcej na reakcję po zobaczeniu obiektu na centralnym ekranie w aucie.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

2 odpowiedzi

  1. No i co z tego, jak system nie jest dostępny. Został wycofany. Był świetny, pokazywał wszystko na drodze. Teraz się go nie kupi.

  2. Proszę podać marki pojazdów wyposażonych w światła na podczerwień np: Honda Acord ( Flagowiec) , BMW itd.itp.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.