Ford Mustang Mach-E

Ford Mustang Mach-E
Uzupełnianie energii Forda Mustanga Mach-E jest proste i elastyczne, dzięki czemu każdy użytkownik dobierze najlepszy sposób w zależności od własnych preferencji. Można do tego wykorzystać standardowe gniazdko w przydomowym garażu, ładowarkę typu Ford Wallbox, a także sieć publicznych ładowarek np. przy centrum handlowym.
  • W domu czy z publicznej sieci? Niezależnie od miejsca, ładowanie Mustanga Mach-E jest szybkie i bezproblemowe.
  • Opcjonalnie użytkownicy mogą też korzystać z domowej ładowarki Ford Wallbox, która zapewnia większą wygodę i krótszy czas ładowania niż standardowe gniazdko.
  • Sieć IONITY to najszybsza droga do uzupełniania energii w Mustangu Mach-E. Ładowarki prądu stałego o dużej mocy (do 150 kW) umożliwiają doładowanie baterii na kolejne 119 km w zaledwie 10 minut.

Odpowiedni kabel na każdą okazję

Mustang Mach-E, w wyposażeniu standardowym, posiada dwa kable służące do ładowania. Każdy klient dostaje uniwersalny przewód do użytkowania w domu oraz drugi, który posłuży na stacjach publicznych, gdzie występuje prąd zmienny. Nie wszystkie ładowarki publiczne posiadają własne kable, dlatego użytkownicy tego SUVa otrzymują swój zestaw na każdą okazję.

Kabel uniwersalny, przeznaczony do użytku domowego, ma wymienne adaptery, dzięki czemu można go podłączyć zarówno do gniazd domowych, jak i przemysłowych – w zależności od zastosowanego rozwiązania w instalacji domowej. Do ładowania na stacjach publicznych, które nie posiadają wbudowanych własnych przewodów, służy kabel umożliwiający ładowanie prądem zmiennym. Natomiast stacje publiczne o dużej mocy, umożliwiające uzupełnianie energii prądem stałym, są standardowo wyposażone we własne, wbudowane przewody o dużej średnicy, pozwalające na ładowanie z najwyższą dostępną mocą.

Ładowanie Mach-E w domu

Istnieją dwie podstawowe możliwości ładowania Mustanga Mach-E w domu: z tradycyjnego gniazdka 230V lub za pomocą dedykowanej ładowarki Ford Wallbox. W pierwszym przypadku, jest to proste i bezproblemowe, jak ładowanie smartfona lub tabletu. Wystarczy podłączyć auto do domowego gniazdka elektrycznego o mocy 230V za pomocą dołączonego do wyposażenia standardowego, uniwersalnego kabla. Należy jednak pamiętać, że uzupełnianie energii poprzez tradycyjne domowe gniazdko elektryczne 230V (do 3 kW) wymaga znacznie więcej czasu w porównaniu do ładowarki Wallbox, czy gniazda przemysłowego. Godzina ładowania zwiększa zasięg o około 15 km. Aby zwiększyć prędkość ładowania, można skorzystać z gniazdka przemysłowego o dużej mocy (do 7,4 kW) po podłączeniu przewodu 3-stykowego, także dołączonego do samochodu. Wówczas już po godzinie zasięg samochodu zwiększy się o około 25 km.

Najbardziej optymalnym sposobem ładowania Mustanga Mach-E w domu, jest dedykowana ładowarka Ford Wallbox (moc do 11 kW), która oferuje zdecydowanie krótszy czas, niż wspomniane już gniazdko domowe. Podłączenie na 7,2 godziny zapewnia nawet do 610 km zasięgu lub dodatkowe 55 km w ciągu godziny. Ponadto ładowarka jest kompatybilna z aplikacją FordPass, dzięki czemu użytkownik może zdalnie zarządzać harmonogramem uzupełniania energii tego elektrycznego SUVa.

   

Ładowanie Mustanga Mach-E na publicznych stacjach ładowania

Ładowanie w trasie nie stanowi większego problemu. Na Forda Mustanga Mach-E czeka ponad 150 tyś. publicznych stacji z prądem zmiennym jak i stałym w całej Europie. Co więcej, Ford jest również współzałożycielem IONITY, sieci szybkiego ładowania, która wkrótce ma obejmować 400 stacji i 2 400 punktów ładowania przy głównych autostradach Europy. Dzięki tej inwestycji każdy z klientów, który zakupi Mustanga Mach-E otrzyma dostęp do sieci IONITY i przez rok będzie korzystać z preferencyjnej stawki 1,41 PLN za 1 kWh, przy standardowej cenie wynoszącej 3,5 PLN.

W punktach o najwyższej mocy (do 150 kW), ładowanie przez 10 minut dodaje SUVowi nawet 119 km zasięgu. Taki scenariusz idealnie sprawdza się w przypadku krótkich postojów podczas jazdy np. na autostradzie. Publiczne stacje ładowania świetnie sprawdzają się w podróży i umożliwiają zdecydowanie szybsze ładowanie samochodu niż w domu. Ładowarki prądu stałego (o mocy 50 kW) pozwalają uzupełnić baterie od 10% do 80% w ciągu zaledwie 90 minut.

Planowanie podróży z uwzględnieniem komfortowego ładowania SUVa

Dzięki systemowi SYNC 4A, użytkownik szybko i łatwo znajdzie publiczne stacje, zlokalizowane na trasie podróży. Wystarczy skorzystać z ekranu dotykowego systemu lub prostych poleceń głosowych. SYNC 4A rozpoznaje naturalną mowę i przetwarza polecenia, ułatwiając nawigację podczas jazdy. Najbliższe stacje ładownia ukaże mapa wyświetlona na ekranie systemu. Ponadto, dzięki inteligentnej funkcji planowania podróży FordPass EV Trip Planner, użytkownik może w prosty sposób skalkulować trasę z postojami na doładowanie i odpoczynek oraz przesłać wytyczoną drogę bezpośrednio do nawigacji pojazdu.

Podczas wyszukiwania celu podróży, system wyświetla aktualny stan naładowania SUVa i dystans pozostały do przejechania. W razie potrzeby, może wskazać na planowanej trasie publiczne stacje, aby zoptymalizować zasięg, wydajność, czas podróży i przerwy na odpoczynek.

– Ford Mustang Mach-E przełamuje stereotypy dotyczące samochodów elektrycznych. Świetnie wygląda, jest bogato wyposażony, dysponuje mocą i właściwościami jezdnymi dotychczas zarezerwowanymi dla spalinowych „muscle cars” – powiedział Piotr Pawlak, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska Sp. z o.o.. Zasięg tego elektrycznego SUVa oraz sieć szybkich ładowarek pozwalają spokojnie pokonywać znaczne dystanse w Europie. Jesteśmy przekonani, że coraz większa popularność pojazdów elektrycznych w Polsce oraz konieczność podejmowania wysiłków związanych z ograniczaniem emisji CO2, zachęci decydentów oraz inwestorów do rozbudowy niezbędnej infrastruktury także na terenie kraju – dodał Piotr Pawlak.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Ford Mustang Mach-E

Porywające osiągi Ford Mustang Mach-E GT

9 lipca na Festival of Speed w Goodwood swój debiut miał Ford Mustang Mach-E GT. Budząca największe emocje, najbardziej skoncentrowana na kierowcy wersja w pełni elektrycznego, nowego SUV-a trafia do sprzedaży w Europie. Przyjmowanie zamówień na ten samochód w Polsce planowane jest na wrzesień tego roku.

Ford Mustang 2022

Ford Mustang w nowej odsłonie

Ford zaprezentował nowego Mustanga do wyścigów NASCAR Cup Series, który jest częścią rewolucji technicznej tej serii wyścigowej. Samochód po raz pierwszy pojawi się na torze podczas wyścigu Daytona 500 w lutym 2022 roku.