Elektromobilność

Stacje ładowania Ionity
Elektromobilność

Stacje ładowania Ionity. 700 mln euro na rozwój infrastruktury

Stacje ładowania Ionity funkcjonują również w Polsce. Wiemy już, że w najbliższych latach ich liczba w całej Europie znacznie wzrośnie. Firma poinformowała, że na rozbudowę sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych przeznaczy przeszło 700 milionów euro. Po zakończeniu projektu liczba punktów tej marki w Europie wzrośnie z ponad 1500 obecnie do blisko 8500 w 2025 roku.

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 r. również w Polsce?
Elektromobilność

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 r. również w Polsce?

Wszystko wskazuje na to, że zakaz sprzedaży samochodów spalinowych za kilkanaście lat będzie obowiązywał również w Polsce. Nasz rząd podpisał odważną deklarację rezygnacji z aut spalinowych podczas szczytu COP26. Ma to nastąpić najpóźniej w 2040 roku.

W końcu rusza dofinansowanie aut elektrycznych dla przedsiębiorców
Elektromobilność

W końcu rusza dofinansowanie aut elektrycznych dla przedsiębiorców

Wreszcie rusza program, który będzie umożliwiał dofinansowanie aut elektrycznych dla przedsiębiorców, choć nie tylko. Na elektryczny samochód osobowy otrzymają oni do 27 000 złotych. Cała pula na dopłaty w programie “Mój Elektryk” została zwiększona o 200 mln złotych do kwoty 700 mln złotych.

870 mln złotych na rozwój elektromobilności w Polsce
Elektromobilność

870 mln złotych na rozwój elektromobilności w Polsce

Będą duże środki na rozwój elektromobilności w Polsce. W ramach jednego z programów w naszym kraju powstanie sieć punktów ładowania samochodów elektrycznych oraz stacji tankowania wodoru. Dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) jest on priorytetowy. Zgody udzieliła również Komisja Europejska.

Testy zderzeniowe Euro NCAP. Dobry wynik samochodów elektrycznych
Elektromobilność

Testy zderzeniowe Euro NCAP. Dobry wynik aut elektrycznych

Nie ulega wątpliwości, że samochody elektryczne są coraz bezpieczniejsze. Potwierdzają to regularnie wykonywane testy zderzeniowe Euro NCAP. W ostatnim badaniu potwierdziło się, że auta na prąd pod tym względem wypadają naprawdę dobrze i nie ustępują pojazdom silnikowym.

Realny zasięg samochodów elektrycznych
Elektromobilność

Zasięg samochodów elektrycznych – realny i deklarowany

Samochody na prąd cieszą się coraz większym zainteresowaniem, chociaż nadal daleko im pod tym względem do samochodów z silnikami spalinowymi. W Polsce mamy wciąż niewystarczającą infrastrukturę. Zwłaszcza początkowo minusem aut elektrycznych był też niewielki zasięg. Dziś jest po tym względem znacznie lepiej i taki pojazd na jednym ładowaniu może przejechać nawet ponad 400 km. Sprawdzamy, jak wygląda realny zasięg samochodów elektrycznych na podstawie badań dwóch organizacji – ADAC oraz NAF.

Strefy czystego transportu na nowych zasadach
Elektromobilność

Strefy czystego transportu na nowych zasadach

Strefy czystego transportu w polskich miastach czekają zmiany. Samorządy będą mieć dowolność w określaniu panujących tam zasad. Możliwe będzie wpuszczenie pojazdów spalinowych spełniających określone normy. Oprócz tego na szybach aut w strefach obowiązkowe będą naklejki podobne do tych obowiązujących w Niemczech. Wiemy też coś o mandatach za łamanie zakazu wjazdu do strefy czystego transportu.

Rodzaje samochodów elektrycznych i hybrydowych
Elektromobilność

Rodzaje samochodów elektrycznych i hybrydowych

Rynek pojazdów z napędem niekonwencjonalnym jest coraz szerszy. Obok aut na prąd popularne są hybrydy. Szukając sobie takiego auta, przede wszystkim należy znać różnicę między pojazdami typu BEV, HEV, PHEV, MHEV, EREV czy FCEV. Dlatego sprawdzamy, jakie są rodzaje samochodów elektrycznych i hybrydowych oraz co je od siebie różni.

Koniec samochodów spalinowych w Norwegii coraz bliższy
Elektromobilność

Koniec samochodów spalinowych w Norwegii coraz bliższy

Norwegia jest obecnie światowym liderem w zakresie najwyższego udziału w rynku bezemisyjnych samochodów osobowych. Jako że obecnie w tym kraju Skandynawii w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się nowych aut są wyłącznie samochody elektryczne i hybrydy plug-in, dilerzy myślą o zakończeniu sprzedaży benzyniaków i diesli. Pierwotnie koniec samochodów spalinowych w Norwegii miał nastąpić w 2025 roku.

Czym jest akumulator grafenowy?
Elektromobilność

Czym jest akumulator grafenowy?

Technologie bazujące na grafenie mają coraz szersze zastosowanie. Nie jest wykluczone, że za chwilę akumulator grafenowy pojawi się w autach elektrycznych. Mowa o bateriach sodowo-jonowych wykorzystujących grafen, które mogą zastąpić akumulatory litowo-jonowe.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Kategoria elektromobilność powstała w odpowiedzi na zmieniające się mocno w ostatnim czasie trendy w motoryzacji. Widzimy coraz wyraźniej, iż nie jest to chwilowa moda, ale wyraźny światowy już trend, który coraz bardziej przyspiesza. Nawet jeżeli w naszym kraju nie ma obecnie zbyt dużo zwolenników tego trendu, to i tak będziemy zmuszeni się przestawić na bycie bardziej eko. Zmuszą nas do tego odgórne regulacje prawne, wyrażające się chociażby w postaci przymusowego wprowadzenia tzw. Stref Czystego Transportu.

Elektromobilność cały czas budzi ogromne emocje i kontrowersje szczególnie w naszej polskiej rzeczywistości. Nie mogliśmy pominąć tej kategorii w treściach zamieszczanych na naszym blogu. W ramach tej kategorii będziemy się przyglądać rozwojowi elektromobilności zarówno w Polsce jak i na świecie. Będziemy śledzić doniesienia o najnowszych rozwiązaniach technologicznych dla elektromobilności, zmianach w prawie jakie szykują nam rządzący, czy wynikach badań prowadzonych na całym świecie obejmujących ten temat.

Będziemy tu także podpatrywać rozwiązania w krajach, gdzie elektromobilność rozwija się w szybkim tempie. Postaramy się zaczerpnąć pomysły i takie rozwiązania, które sprawdziłyby się w naszej polskiej rzeczywistości.

Kategoria elektromobilność na naszym blogu będzie kopalnią wiedzy o tej dziedzinie. Będziemy śledzić najnowsze rozwiązania i pokazywać je naszym użytkownikom.

Oczywiście nie możemy pominąć w tej kategorii infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, które są ściśle powiązane z rozwojem elektromobilności. Będziemy raportować ich ilość, śledzić ceny i podpowiadać, gdzie można będzie naładować elektryka za darmo.

Przyjrzymy się również popularnym wallboxom do montowania w domach jednorodzinnych czy wspólnotowych garażach na osiedlach mieszkaniowych.

Pomożemy obliczyć ile będzie trwało naładowanie auta elektrycznego przy użyciu ładowarek o różnej mocy.