Jak przewozić zwierzęta w samochodzie – przepisy, akcesoria, wskazówki

Udostępnij
Wasza ocena
Jak przewozić zwierzęta w samochodzie?

W artykule przeczytasz

Przewożenie zwierząt w samochodzie – przepisy

Żeby odpowiedzieć na pytanie, jak przewozić zwierzęta w samochodzie w sposób bezpieczny i zgodny z prawem, w pierwszej kolejności należy odnieść się do obowiązujących przepisów. Niestety, prawo nie jest w tej kwestii zbyt precyzyjne. Należy odnieść się do następujących aktów prawnych:

 • art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym – określa on, że ładunek w pojeździe musi być zabezpieczony przed zmianą położenia i umieszczony tak, aby nie ograniczał widoczności i nie utrudniał kierowania pojazdem – za złamanie przepisów zgodnie z artykułem 97 Kodeksu wykroczeń grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł.
 • art. 6 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt – określa on, że podczas transportu zwierzę nie może być narażone na cierpienie i stres – za złamanie prawa zgodnie z art. 35 ust. 1a ustawy o ochronie zwierząt grozi pozbawienie wolności do lat 3 oraz nawiązka w wysokości od 1000 zł do 100 000 zł na wskazany cel związany z ochroną zwierząt.

 

Jeżeli pies, kot czy inne zwierzę nie jest właściwie zabezpieczone, podczas kontroli funkcjonariusz może ukarać takiego kierowcę. Na nic zdadzą się wówczas zapewnienia, że zwierzę jest spokojne i przyzwyczajone do podróży samochodem.

Jak nie przewozić zwierząt w aucie?

Podczas przewożenia zwierząt w samochodzie należy zachować zdrowy rozsądek. Bardzo nieodpowiedzialnym zachowaniem jest m.in.:

 • trzymanie niezabezpieczonych zwierząt na kolanach;
 • przewożenie zwierząt swobodnie poruszających się w samochodzie.

 

Wszystko dlatego, że nie da się przewidzieć każdego zachowania zwierzęcia. Jeżeli pies lub kot są przewożone bez żadnych zabezpieczeń, nawet kiedy są spokojne, mogą wystraszyć się jakiegoś dźwięku czy nagłego manewru. Wystarczy chwila, aby spokojne zwierzę stało się zagrożeniem. Będzie tak, jeżeli zasłoni kierowcy widoczność lub uniemożliwi kierowanie pojazdem.

Oczywiście istnieje duże prawdopodobieństwo, że w razie wypadku niezabezpieczone zwierzę straci życie, a przynajmniej odniesie duży uszczerbek na zdrowiu. Zwierzęta lecące w powietrzu po zderzeniu stanowią także duże zagrożenie dla pasażerów. Co istotne, dotyczy to także zwierząt przewożonych w luźno stojących i niezabezpieczonych klatkach czy transporterach.

Przeczytaj też: “Zderzenie z dzikim zwierzęciem – jak się zachować, odszkodowanie

Przewożenie zwierząt w samochodzie

Zwierzę przewożone w samochodzie należy zabezpieczyć podobnie jak bagaż, mając na uwadze:

 • komfort zwierzęcia,
 • bezpieczeństwo zwierzęcia,
 • bezpieczeństwo pasażerów.

 

Oczywiście należy do tego użyć odpowiednich akcesoriów i sprawdzonych rozwiązań. Najważniejsze, aby wybierać atestowane produkty wysokiej jakości. Słabe jakościowo akcesoria podczas wypadku mogą zostać uszkodzone.

Transport psa w samochodzie

Podczas transportu psa samochodem przede wszystkim należy ograniczyć przestrzeń zwierzęcia, na przykład za pomocą kratek lub siatek zapobiegających przechodzeniu zwierzęcia do strefy z przodu auta. Oczywiście pies nie może podróżować z głową wystawioną przez okno. W najgorszym wypadku zwierzę zostanie uderzone lub wyskoczy. Może też doznać urazu oczu wpadającymi ziarnami piasku czy owadami. Psy najbezpieczniej jest przewozić:

 • na tylnej kanapie samochodu,
 • w bagażniku w przypadku aut typu kombi, van, crossover czy SUV.

 

Oczywiście wiele zależy od rozmiarów czworonoga, tj.:

 • Małe i średnie psy – należy przewozić na tylnym siedzeniu. Zwierzęta można przypiąć specjalnymi pasami bezpieczeństwa lub umieścić w transporterze. Szelki dla psów mają końcówkę wpinaną w klamrę lub mocowanie pasów bezpieczeństwa. Jeżeli są to szczenięta, sprawdzi się także specjalna krótka smycz. Różne są także transportery dla psów, najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego. Alternatywą jest torba transportowa lub legowisko samochodowe dla psa. Niezależnie od rodzaju każdy transport musi zostać unieruchomiony i przypięty pasami, aby nie przesunął się w trakcie hamowania. Należy pamiętać też, aby nie ustawiać transporterów między siedzeniami.
 • Duże psy – należy przewozić w specjalnej klatce w bagażniku, o ile nie jest to sedan, ale auto typu kombi, van, crossover czy SUV. W innym wypadku zwierzę nie będzie mieć dostępu do świeżego powietrza. Podobnie jak transporter, klatka zawsze powinna być dopasowana do rozmiarów pasa i bagażnika.

 

Wielu kierowców na pytanie, jak przewozić zwierzęta w samochodzie, jasno deklaruje, że transport psa w bagażniku jest nieodpowiedzialny. Można się z tym zgodzić, ponieważ w razie uderzenia przez inny pojazd od tyłu rośnie ryzyko utraty zdrowia lub życia przez zwierzę. Tutaj każdy kierowca musi podjąć indywidualną decyzję. W takiej sytuacji na pewno warto rozważyć zakup naklejek z informacją, że w aucie znajduje się zwierzę i przykleić ją z tyłu pojazdu.

Dla zapewnienia większego komfortu psa w czasie transportu warto skorzystać też z innych akcesoriów. Pomaga m.in. mata zabezpieczająca tapicerkę przed uszkodzeniem pazurami i sierścią. Inne akcesoria to poduszka dla psa, siatki na okna i kratki oddzielające strefy w samochodzie.

Transport kota w samochodzie

W przypadku transportu kota samochodem jedynym rozsądnym akcesorium będzie transporter. Zapewni on zwierzęciu poczucie komfortu i bezpieczeństwo.

Transporter należy umieścić na tylnej kanapie lub w bagażniku samochodu, jeżeli kot będzie mieć dostęp do świeżego powietrza. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w przekąski, a kota do transportera zacząć przyzwyczajać wcześniej w domu.

Jak wybrać transporter do auta dla psa lub kota?

Wiedząc, jak przewozić zwierzęta w samochodzie w sposób komfortowy i bezpieczny, najczęściej zmusza to do zakupu klatki lub transportera. Najważniejsze, aby wybrać odpowiedni produkt do transportu zwierząt, który:

 • ma odpowiedni rozmiar – zwierzę musi mieć swobodę poruszania się w klatce lub transporterze, obrócić się, położyć i usiąść, dlatego nie należy kupować używanych transporterów i klatek, a nawet ich pożyczać z uwagi na wyczuwalny zapach innych zwierząt;
 • zapewnia właściwą cyrkulację powietrza;
 • posiada odpowiednie atesty i certyfikaty towarzystw weterynaryjnych;
 • jest łatwy w montażu.

 

Jeżeli jest to metalowa klatka, powinna ona mieć wyjście ewakuacyjne, które pozwala wyjąć psa, jeżeli nie ma możliwości otwarcia bagażnika. Przydają się także gumowe zabezpieczenia wewnątrz czy ścianka działowa, jeżeli jest to większa klatka do transportu dwóch zwierząt. Innym dodatkiem jest ochrona przeciwsłoneczna zapobiegająca przegrzaniu psa.

Jak przyzwyczaić zwierzę do transportera?

Przed pierwszą podróżą w transporterze lub klatce należy przyzwyczaić zwierzę do nietypowych warunków. Warto zacząć od zachęcenia psa lub kota do wejścia do środka i przebywania w nim przy otwartych drzwiczkach. Jeżeli zwierzę przywyknie, można rozpocząć etap trzymania go w zamkniętym transporterze, stopniowo wydłużając czas przebywania wewnątrz. Natomiast nigdy nie wolno korzystać z transportera do karania czworonoga. Musi on kojarzyć się zwierzęciu wyłącznie pozytywnie. Następnym etapem jest przejażdżka na krótkim dystansie, aby z czasem wydłużać podróż.

W przyzwyczajeniu zwierzęcia do transportera pomóc może także wizyta z pupilem u behawiorysty. Z weterynarzem lub behawiorystą można także skonsultować, czy zwierzę nie ma przeciwwskazań do przewożenia autem.

Ważne są również zasady dotyczące samego przewozu psa lub kota w samochodzie, tj.:

 • przed podróżą nie należy podawać zwierzęciu dużego posiłku ani dużej ilości wody, aby zapobiec wymiocinom wywołanym stresem lub nadmiernym pobudzeniem;
 • należy jechać płynnie, bez gwałtownych manewrów, hamowania i przyspieszania;
 • nie należy kierować nawiewu prosto na zwierzę;
 • podczas podróży należy planować regularne postoje, najlepiej co ok. 2 godziny, aby zwierzę wyprostowało kości, załatwiło potrzeby fizjologiczne i napiło się wody;
 • jeżeli trzeba pozostawić zwierzę w samochodzie, należy zaparkować auto w cieniu oraz zapewnić dopływ świeżego powietrza poprzez lekkie uchylenie szyb, a przerwa nie powinna być dłuższa niż kilka minut.

 

Przewożenie zwierząt w samochodzie nie jest trudne i skomplikowane. Jednak żeby zwierzę było bezpieczne i nie przeszkadzało kierowcy, należy stosować się do kilku zasad. Najbezpieczniej psa lub kota przewozić w transporterze, koniecznie na tylnej kanapie lub w bagażniku, o ile jest w nim dopływ świeżego powietrza.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o przewożenie zwierząt w samochodzie

W czym przewozić zwierzęta w samochodzie?

Najbezpieczniej psy lub koty przewozić w transporterach bądź klatkach dopasowanych do zwierząt i samochodu. Na czas transportu należy je odpowiednio zabezpieczyć.

Gdzie przewozić psy i koty w aucie?

Przewożone zwierzęta należy umieścić na tylnej kanapie auta lub w bagażniku, o ile będzie tam dopływ świeżego powietrza. Taką możliwość dają samochody typu kombi, van, crossover czy SUV.

Co grozi za przewożenie zwierząt w samochodzie niezgodne z przepisami?

Przepisy jasno nie określają, jak przewozić zwierzęta w samochodzie. Najważniejsze, aby nie przeszkadzały one w prowadzeniu pojazdu, w tym nie ograniczały widoczności i nie utrudniały kierowania pojazdem, za co grozi mandat do 500 zł. Z kolei za narażanie zwierząt na stres lub cierpienie grozi nawet kara pozbawienia wolności do lat 3.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.