Akcyza na auto. Opłać ją przez e-Płatności na platformie PUESC

Akcyza na auto z możliwością opłacania przez e-Płatności
Od 23 listopada akcyza na auto może zostać opłacona przez płatności elektroniczne. Jest to możliwe bezpośrednio z poziomu Portalu Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). To płatność natychmiastowa, która zwłaszcza przyda się przy sprowadzeniu samochodu do kraju. Wystarczy skorzystać z usługi "Zapłać za dokument poprzez e-Płatności".

Kiedy powstaje obowiązek zapłaty akcyzy na auto?

Przypomnijmy, że akcyza na auto jest nakładana w kilku przypadkach. Podatek ten dotyczy samochodów osobowych, które po raz pierwszy rejestruje się w Polsce. Dotyczy to nowych aut, ale i samochodów z rynku wtórnego. Kluczowy jest tutaj art. 100 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym. Stanowi on, że w zakresie aut osobowych opodatkowanie akcyzą jest obowiązkowe w kilku przypadkach, tj. przy:

 • imporcie niezarejestrowanego samochodu osobowego z zagranicy na terytorium RP;
 • pierwszej sprzedaży na terytorium Polski niezarejestrowanego wcześniej samochodu;
 • nabyciu wewnątrzwspólnotowym, kiedy samochód jest przemieszczany do Polski z terytorium innego państwa Unii Europejskiej (np. Niemiec).

Ile wynoszą stawki akcyzy za samochód?

Obecnie stawki akcyzy na samochód osobowy z silnikiem spalinowym są następujące:

 • samochód o pojemności silnika do 2000 cm3 – koszt w wysokości 3,1 proc. podstawy opodatkowania (wartości pojazdu);
 • samochód o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 – 18,6 proc. wartości.

Stawki akcyzy są niższe o połowę, jeżeli jest to auto z napędem hybrydowym:

 • pełna hybryda (HEV) lub miękka hybryda (MHEV) o pojemności silnika do 2000 cm3 – 1,55 proc. wartości;
 • pełna hybryda (HEV) lub miękka hybryda (MHEV) o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 – 9,3 proc. wartości.

Natomiast w jeszcze lepszej sytuacji są właściciele samochodów elektrycznych o rozszerzonym zasięgu (REX) lub hybryd typu Plug-in (PHEV) z silnikami o pojemności do 2000 cm3. W ich przypadku akcyza na auto nie obowiązuje. To pojazdy zwolnione z tego podatku.

Przeczytaj też: “Formalności po zakupie auta z drugiej ręki

Czym jest i jak wygląda zapłata podatku akcyzowego za auto przez e-Płatności

Od 23 listopada 2021 roku możemy korzystać z usługi “Zapłać za dokument poprzez e-Płatności“. Dzięki temu akcyza na auto może zostać opłacona elektronicznie bezpośrednio z poziomu platformy PUESC. Obecnie usługa umożliwia realizację płatności online za należności wynikające z następujących dokumentów:

 • deklaracja akcyzowa od samochodów osobowych AKC-US;
 • wniosek o wydanie banderol WNSB;
 • kontrola lub rozstrzygnięcie wydane przez graniczną inspekcję (po udostępnieniu powiązanych usług Single Window).

W przyszłości e-Płatności będą uruchomione też dla innych usług (podatek akcyzowy, podatek od gier, podarek od wydobycia niektórych kopalin, VAT14, opłata paliwowa, opłata emisyjna, cło i podatki od importu, kary i grzywny celno-skarbowe, dokumenty z przekroczonym terminem płatności).

Płatności realizuje system PayByNet. Dlatego też, żeby natychmiastowa płatność elektroniczna była możliwa, nasz bank musi współpracować z tym operatorem płatności. Lista aktualnie współpracujących banków i dostępnych płatności znajduje się na stronie PayByNet (m.in. Alior Bank, Citi Handlowy, Getin Bank, Bank Pekao, Plus Bank, Bank Millennium, PKO Bank Polski, Noble Bank, Nest Bank, Bank Nowy BFG, mBank, Grupa BPS, Spółdzielcza Grupa Bankowa, BNP Paribas, Inteligo, ING BLIK, Kasa Stefczyka, BS Brodnica, eSKOK, płatności kartami VISA i MasterCard). Oprócz tego opłacenie dokumentu online jest możliwe pod kilkoma warunkami:

 • dokument umożliwia on elektroniczną formę płatności;
 • dokument został poprawnie wysłany i otrzymaliśmy potwierdzenie jego przyjęcia na PUESC;
 • nie upłynął termin płatności dokumentu;
 • w kolumnie “Status e-Płatności” dokumentu widnieje status “Do zapłaty”;
 • nie mamy zaległości wynikających ze starszych dokumentów podatkowych (dla dokumentów AKC-US i WNSB).

Jak zapłacić akcyzę za samochód przez e-Płatności krok po kroku:

 1. Zaloguj się na platformę PUESC.
 2. Wybierz dokument do zapłaty (Mój pulpit -> Moje Sprawy i dokumenty -> Dokumenty).
 3. Sprawdź, czy w kolumnie dokumentu “Status e-Płatności” widnieje status “Do zapłaty”.
 4. Wybierz przycisk “Zapłać”.
 5. Zweryfikuj propozycję płatności (m.in. dane, kwota) i kliknij “Zapłać”.
 6. Zrealizuj przelew w swoim banku (wybierz bank, zaloguj się na swoje konto, potwierdź propozycję przelewu).
 7. Poczekaj na informację o realizacji przelewu.
 8. Sprawdź szczegóły zrealizowanej płatności (do minuty status płatności powinien zmienić się na “Transakcja zrealizowana”; szczegółowe informacje o płatności, w tym identyfikator, datę i czas zapłaty znajdziesz po kliknięciu przycisku “Status płatności”).

Podsumowując, opłata akcyzy za auto przy wykorzystaniu e-Płatności na pewno jest z korzyścią dla właścicieli pojazdów, którzy mają taki obowiązek. Takie zmiany trzeba więc oceniać pozytywnie. Między innymi pozwalają one bowiem przyspieszyć sprawy związane z rejestracją samochodu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: