KESSY — Keyless Entry Start and Exit System

Udostępnij
Wasza ocena

W artykule przeczytasz

KESSY, z ang. Keyless Entry Start and Exit System to system bezkluczykowego elektronicznego dostępu i uruchamiania pojazdu stosowany przez koncern Volkswagena.

System KESSY — zasada działania

System bezkluczykowego dostępu do samochodu i jego uruchomienia funkcjonuje na bazie sensora zainstalowanego w pojeździe, który wysyła do kluczyka sygnał, kiedy ten znajduje się w odległości przynajmniej półtora metra od auta. W momencie, kiedy układ odbierze od kluczyka sygnał zwrotny, otwarcie wszystkich drzwi do samochodu możliwe jest poprzez pociągnięcie klamki. Pojazd jest wówczas również przygotowywany do uruchomienia silnika.

Keyless Entry Start and Exit System to system praktyczny i dający kierowcy nieco komfortu. Może być też niebezpieczny, gdyż przestępcy wyposażeni w odpowiedni sprzęt potrafią przechwycić sygnał z kluczyka i w ten sposób kradną nowoczesne pojazdy wyposażone w system bezkluczykowy.

Funkcjonowanie systemu KESSY

 1. Komunikacja bezprzewodowa: System KESSY działa na bazie komunikacji bezprzewodowej między kluczem a samochodem. Klucz wysyła sygnał, który jest rozpoznawany przez czujniki zamontowane w samochodzie.
 2. Automatyczne odblokowywanie: Gdy zbliżasz się do samochodu z kluczem KESSY w kieszeni lub torbie, samochód automatycznie odblokowuje drzwi. Czujniki w samochodzie wykrywają obecność klucza w określonym zasięgu.
 3. Uruchamianie silnika: Po wsiadaniu do samochodu nie musisz wkładać klucza do stacyjki. Wystarczy nacisnąć przycisk start/stop, aby uruchomić silnik. W niektórych modelach samochodów może być konieczne naciśnięcie hamulca podczas naciskania przycisku start.
 4. Automatyczne blokowanie: Po opuszczeniu samochodu i oddaleniu się od niego z kluczem, system KESSY automatycznie zablokuje drzwi. W niektórych modelach samochodów możesz również usłyszeć dźwięk sygnalizujący zablokowanie pojazdu.
 5. Czujniki zbliżeniowe: Wielu nowoczesnych systemów KESSY jest wyposażonych w czujniki zbliżeniowe na klamkach drzwi. Dzięki temu wystarczy dotknąć klamki, a drzwi zostaną odblokowane, pod warunkiem, że klucz jest w odpowiednim zasięgu.
 6. Alternatywny sposób uruchomienia: Jeśli system KESSY nie działa (na przykład z powodu rozładowanej baterii w kluczu), wiele samochodów ma wbudowany tradycyjny kluczyk, który umożliwia ręczne otwieranie drzwi i uruchomienie silnika.
 7. Zasilanie: System KESSY działa na bateriach w kluczu. Gdy bateria jest słaba, wiele systemów wyświetli komunikat ostrzegawczy na desce rozdzielczej, informujący o konieczności wymiany baterii.
 8. Zasięg: System KESSY ma ograniczony zasięg działania. Aby korzystać z funkcji bezkluczykowego dostępu, klucz musi znajdować się w pewnej odległości od samochodu (zazwyczaj kilka metrów).

Bezpieczeństwo w systemie KESSY

 1. Przechwytywanie sygnału: Jednym z największych zagrożeń związanych z systemami bezkluczykowymi, takimi jak KESSY, jest możliwość przechwycenia sygnału między kluczem a samochodem. Złodzieje mogą używać urządzeń zwanych “relay boxes”, które przechwytują sygnał z klucza i przekazują go do samochodu, pozwalając na otwarcie drzwi i uruchomienie silnika.
 2. Zasięg sygnału: Istnieje możliwość, że jeśli klucz KESSY jest blisko drzwi lub okna w domu, złodziej z odpowiednim urządzeniem może przechwycić sygnał i otworzyć samochód. Dlatego warto przechowywać klucze w miejscu oddalonym od drzwi i okien, ewentualnie w specjalnych metalowych pudełkach lub torebkach blokujących sygnał.
 3. Niechciane odblokowanie: Istnieją sytuacje, gdy system KESSY może niechcący odblokować samochód, jeśli klucz znajduje się w jego pobliżu, co może prowadzić do nieautoryzowanego dostępu.
 4. Oprogramowanie: Jak każdy zaawansowany system, KESSY opiera się na oprogramowaniu. Istnieje ryzyko, że hakerzy mogą próbować wykorzystać luki w zabezpieczeniach systemu. Dlatego ważne jest, aby regularnie aktualizować oprogramowanie pojazdu, jeśli producent udostępnia aktualizacje bezpieczeństwa.
 5. Mechaniczne awarie: W rzadkich przypadkach system KESSY może doświadczać awarii mechanicznej, co może prowadzić do problemów z dostępem do pojazdu. W takim przypadku konieczna może być wizyta w serwisie.
 6. Dostęp przez aplikacje mobilne: Niektóre systemy KESSY mogą być łączone z aplikacjami mobilnymi, co otwiera kolejne potencjalne wejście dla złodziei. Warto dbać o bezpieczeństwo swojego smartfona, regularnie aktualizować aplikacje i system operacyjny oraz korzystać z silnych haseł.

Rekomendacje

 • Przechowuj klucze w miejscu, gdzie sygnał jest trudniejszy do przechwycenia.
 • Jeśli to możliwe, korzystaj z dodatkowych środków zabezpieczających, takich jak alarmy czy blokady kierownicy.
 • Bądź świadomy swojego otoczenia i zwracaj uwagę na podejrzane osoby lub działania w okolicy twojego samochodu.
 • Regularnie aktualizuj oprogramowanie samochodu.

 

FAQ

 1. Czym jest system KESSY?
  • KESSY to system bezkluczykowego dostępu i uruchamiania samochodu, który pozwala na otwieranie, zamykanie i uruchamianie pojazdu bez fizycznego używania klucza.
 2. Czy mogę uruchomić samochód, jeśli bateria w kluczu KESSY jest rozładowana?
  • Tak, wiele modeli samochodów wyposażonych w system KESSY posiada tradycyjny kluczyk wbudowany w klucz bezkluczykowy, który umożliwia ręczne otwieranie drzwi i uruchomienie silnika.
 3. Czy system KESSY jest bezpieczny?
  • Chociaż system KESSY jest wygodny, istnieją pewne zagrożenia związane z przechwytywaniem sygnału. Warto korzystać z dodatkowych środków ochrony i przechowywać klucze w miejscach, które utrudniają przechwytywanie sygnału.
 4. Jak działa funkcja automatycznego blokowania drzwi w systemie KESSY?
  • Po opuszczeniu samochodu i oddaleniu się z kluczem w kieszeni lub torbie, system KESSY automatycznie zablokuje drzwi po krótkim czasie.
 5. Czy system KESSY zużywa więcej energii z baterii samochodu?
  • Zużycie energii przez system KESSY jest minimalne. Jednak klucz bezkluczykowy działa na baterie, które z czasem trzeba wymieniać.
 6. Jak długi jest zasięg klucza KESSY?
  • Zazwyczaj zasięg klucza KESSY wynosi kilka metrów od pojazdu, ale może się różnić w zależności od modelu samochodu i specyfikacji systemu.
 7. Czy mogę wyłączyć funkcję KESSY?
  • W niektórych modelach samochodów istnieje możliwość tymczasowego wyłączenia systemu KESSY za pomocą ustawień w menu pojazdu lub poprzez specjalne procedury.
 8. Czy każdy serwis samochodowy może naprawić system KESSY?
  • Zaleca się korzystanie z autoryzowanych serwisów lub specjalistów dobrze znających się na systemie KESSY, aby zapewnić prawidłową naprawę i kalibrację.

Zobacz też: BCM — Body Control Module

 

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.