FAP – Filtr cząstek stałych

Udostępnij
Wasza ocena
person holding green and silver hand tool

W artykule przeczytasz

Skrót FAP (z fr. filtre à particules) znaczy to samo co DPF (ang. diesel particulate filter) i oznacza filtr cząstek stałych, który montowany jest w układach wydechowych silników wysokoprężnych. Jego zadaniem jest oczyszczanie spalanych gazów z sadzy i popiołu. Dzięki jego zastosowaniu wyeliminowano charakterystyczny dla pojazdów z motorami Diesla czarny dym. Dla zwiększenia efektywności filtr cząstek stałych stosowany jest z innymi elementami zmniejszającymi liczbę szkodliwych gazów (katalizatory oxicat, DeNOX lub ich kombinacje).

FAP
Filtr cząstek stałych (Nissan M9R)

 

Dodajmy, że dla oszczędzenia na serwisie takich filtrów wielu kierowców decyduje się na ich usunięcie. W wielu krajach jest to surowo karane. W Austrii kara za usunięcie takiego filtra niesie za sobą wydatek rzędu 3500 euro.

Czym właściwie jest FAP?

FAP, czyli Filtr cząstek stałych, to integralny element każdego nowoczesnego samochodu z silnikiem wysokoprężnym. Jest to zaawansowany system filtracyjny, który ma na celu zmniejszenie emisji szkodliwych cząstek stałych wydzielanych przez silnik Diesla. Tworząc zdrowsze i bardziej przyjazne dla środowiska warunki, FAP przyczynia się do poprawy jakości powietrza, czego efektem jest mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

Jak działa FAP?

Prawidłowo działający filtr sprawia, że do atmosfery przedostaje się maksymalnie 15% trujących gazów i innych zanieczyszczeń. Reszta osadza się na porowatych ściankach bądź włóknach, które wykonane są z metalu lub materiałów ceramicznych. Ponadto wykonane mogą one być ze specjalnego papieru, choć dotyczy to tylko filtrów jednorazowych.

Jaka jest rola FAP w twoim samochodzie?

Filtr cząstek stałych (FAP) pełni kluczową rolę w Twoim samochodzie. Jego głównym zadaniem jest redukcja emisji cząstek stałych (PM), które są szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzi. Dlatego FAP jest integralnym elementem systemu kontroli emisji spalin.

Jakie są objawy zanieczyszczonego FAP?

Jeśli filtr cząstek stałych (FAP/DPF) jest zanieczyszczony lub uszkodzony, można zaobserwować następujące objawy:

  1. Ikona zapalonej kontrolki na desce rozdzielczej: Jest to najbardziej oczywisty znak problemów z filtrem cząstek stałych. Symbol ten różni się w zależności od producenta samochodu, ale zwykle przedstawia mały silnik lub podobny rysunek.
  2. Zmniejszona moc silnika: Gdy filtr jest zatkany, silnik może mieć problemy z utrzymaniem swojej pełnej mocy. Może to być szczególnie zauważalne podczas próby przyspieszenia.
  3. Zwiększone zużycie paliwa: Silnik pracujący z zatkany filtrem musi pracować ciężej, co prowadzi do większego zużycia paliwa.
  4. Problemy z uruchomieniem silnika: W ekstremalnych przypadkach zanieczyszczony filtr może nawet uniemożliwić uruchomienie silnika.
  5. Wysokie obroty silnika: Jeśli filtr DPF jest zatkany, silnik może pracować na wyższych obrotach niż zwykle.
  6. Dym z rury wydechowej: W przypadku poważnych problemów z filtrem DPF, z rury wydechowej może wydobywać się dym.

Regeneracja filtra cząstek stałych

Jeśli w samochodzie nie użyto filtra jednorazowego, który po zapchaniu musi zostać wymieniony, istnieją dwa rodzaje regeneracji. Pasywna polega na spalaniu osadzającej się sadzy po osiągnięciu temperatury powyżej 600 st. Celsjusza.

Aktywna regeneracja to choćby okresowa zmiana trybu pracy silnika. Generuje to zwiększone ilości dwutlenku azotu, który przepływając przez filtr, utlenia sadzę. Możliwe jest też podgrzewanie filtra przez wtryskiwaną do jego mieszankę.

Możliwa jest też regeneracja mechaniczna, która odbywa się poza samochodem, jak i jego wymiana na nowy, co ma miejsce po przekroczeniu krytycznego poziomu osadzających się w nim popiołów i sadzy.

Jaki jest wpływ filtra cząstek stałych (FAP) na ekologię?

Filtr cząstek stałych (FAP), znany również jako filtr DPF (Diesel Particulate Filter), ma znaczący wpływ na ekologię, ponieważ pomaga zredukować emisję szkodliwych cząstek stałych, które są produkowane przez silniki diesla. Oto kilka kluczowych punktów na ten temat:

  1. Redukcja emisji cząstek stałych: FAP działa poprzez zatrzymywanie i spalanie cząstek stałych, które są generowane podczas spalania paliwa w silniku diesla. Te cząstki stałe, znane również jako sadza, mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt, a także mogą przyczyniać się do smogu i innych problemów związanych z jakością powietrza.
  2. Redukcja smogu: Cząstki stałe wydzielane przez silniki diesla są jednym z głównych składników smogu, który jest poważnym problemem ekologicznym w wielu miastach na całym świecie. Przez zatrzymywanie i spalanie tych cząstek, filtry DPF pomagają zmniejszyć ilość smogu i poprawić jakość powietrza.
  3. Poprawa jakości powietrza: Ogólnie rzecz biorąc, poprzez redukcję emisji cząstek stałych, filtry DPF pomagają poprawić jakość powietrza, co jest kluczowe dla zdrowia publicznego, a także dla ochrony środowiska naturalnego.
  4. Zmniejszenie wpływu na zmiany klimatu: Cząstki stałe emitowane przez silniki diesla mogą przyczyniać się do zmian klimatu poprzez wpływ na albedo, czyli zdolność powierzchni Ziemi do odbijania promieniowania słonecznego. Filtr DPF, poprzez zatrzymanie tych cząstek, pomaga zmniejszyć ten wpływ.

Filtry DPF mają znaczący wpływ na ekologię, poprzez redukcję emisji cząstek stałych, poprawę jakości powietrza, zmniejszenie smogu i ograniczenie wpływu na zmiany klimatu. Jednakże, aby były skuteczne, muszą być regularnie serwisowane i utrzymywane w dobrym stanie.

FAQ

Co to jest FAP w samochodzie?

FAP, czyli filtr cząstek stałych, jest to zaawansowany system filtracyjny stosowany w samochodach z silnikiem diesla. Jego głównym zadaniem jest redukcja emisji cząstek stałych, które są szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzi.

Czy FAP jest wymagany w moim samochodzie?

Tak, prawo wymaga, aby wszystkie nowe samochody z silnikiem Diesla były wyposażone w FAP. Jest to element systemu kontroli emisji spalin, który pomaga w ochronie środowiska.

Czy mogę usunąć FAP z mojego samochodu?

Usunięcie FAP z Twojego samochodu jest nielegalne i może prowadzić do kar grzywny, a nawet konfiskatą pojazdu. Ponadto, usunięcie FAP może prowadzić do poważnych problemów z silnikiem.

Jakie są objawy zanieczyszczonego FAP?

Jeżeli FAP w Twoim samochodzie jest zanieczyszczony, mogą pojawić się pewne objawy. Może to być m.in. spadek mocy silnika, wzrost zużycia paliwa, a nawet pojawienie się kontrolki FAP na desce rozdzielczej.

Jak konserwować i czyścić FAP?

Czyszczenie FAP jest kluczowym aspektem konserwacji samochodu z silnikiem Diesla. W przypadku normalnej eksploatacji, cząstki stałe gromadzące się w filtrze są spalane podczas długich tras, ale w przypadku głównie miejskiej eksploatacji, FAP może wymagać profesjonalnego czyszczenia.

Co robić, gdy kontrolka FAP się zapali?

Jeśli kontrolka FAP zapali się na Twojej desce rozdzielczej, oznacza to, że system zauważył problem z filtrem cząstek stałych. Nie ignoruj tego sygnału i jak najszybciej odwiedź warsztat samochodowy.

 

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.