SUV do 50 tys. zł – jak wybrać, przegląd rynku

Udostępnij
Wasza ocena
SUV do 50 tys. zł
Samochody segmentu SUV cieszą się rosnącym zainteresowaniem kierowców. Dawniej auta typu SUV były zarezerwowane dla bardziej majętnych obywateli, obecnie na takie samochody może sobie pozwolić znacznie większa liczba kierowców. SUV-a znaleźć można w cenie nawet ok. 30 000 zł. Przy większym budżecie można sobie pozwolić na dość dobrze wyposażone i kilkuletnie auto. Dlatego podpowiadamy, który SUV do 50 tys. będzie dobrym wyborem na samochód tego segmentu.

W artykule przeczytasz

Samochody typu SUV – charakterystyka segmentu

Zanim podpowiemy, jaki SUV do 50 tys. zł będzie dobrym wyborem, wcześniej należy wyjaśnić, co charakteryzuje ten segment, a także jak wybrać SUV-a przy takim budżecie.

Pierwszy samochód uznawany za SUV-a został wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych. Był to Jeep Wagoneer, który zadebiutował w 1962 roku. O debiucie SUV-ów w Europie można mówić od pojawienia się Range Rovera.

SUV (z ang. Sports Utility Vehicle) tak naprawdę oznacza samochód sportowo-użytkowy. Mimo iż SUV ma masywną bryłę i przypomina samochód terenowy, nie zawsze jest przeznaczony do jazdy w terenie. Częściej to auto łączące cechy samochodów osobowych i terenowych. Do cech SUV-ów zaliczyć można większy prześwit i często mocniejszy silnik. To również auta wygodne i komfortowe. Opcjonalnie mogą mieć napęd na wszystkie koła, ale nie jest to reguła.

Przeczytaj też: “Volkswagen Tiguan 3. generacji – wygląd, dane techniczne, ceny

Jak wybrać SUV-a do 50 tys. zł?

Wybór konkretnego modelu to sprawa indywidualna. Wiele zależy od przeznaczenia oraz preferencji kierowcy. Budżet rzędu 50 000 zł wystarczy, aby postawić na praktycznego SUV-a rodzinnego. Alternatywą jest SUV o zacięciu sportowym, bardziej terenowy, a nawet typu coupe. Ważne jest przeznaczenie, a w związku z tym również rodzaj napędu:

 • eksploatacja głównie w warunkach miejskich – SUV bez napędu 4×4;
 • eksploatacja również w warunkach terenowych i górskich – SUV z napędem 4×4.

 

Przy wyborze SUV-a uwagę należy zwrócić m.in. na następujące kwestie:

 • opinie o modelu;
 • koszty utrzymania – cena części, napraw, spalanie;
 • rodzaj i moc silnika;
 • rodzaj napędu – na wszystkie koła lub jedną oś;
 • przestronność kabiny;
 • wyposażenie (wgląd w fabryczne wyposażenie daje raport VIN) – bogate wyposażenie to wyższy komfort jazdy, ale ewentualne droższe naprawy;
 • pojemność bagażnika.

SUV do 50 tys. zł – przykładowe modele

Kia Sportage III (2010 – 2015)

Kia Sportage 3. generacji to jeden z modeli, który można nabyć przy budżecie rzędu 50 000 zł. To dobry wybór dla kierowców szukających SUV-a z silnikiem benzynowym pod maską. Warte uwagi są zwłaszcza dwa silniki benzynowe:

 • 1.6 l o mocy 132 KM,
 • 2.0 l o mocy 163 KM.

 

To jednostki napędowe o stosunkowo prostej konstrukcji. Natomiast sama Kia to producent znany z aut o niskiej awaryjności. Na plus należy też zaliczyć stosunkowo przestronne wnętrze. Natomiast auto nie jest typową terenówką, dlatego nie nadaje się do eksploatacji w wymagającym terenie.

 

Kia Sportage III
Kia Sportage III

Audi Q7 I (2005 – 2015)

Audi Q7 to SUV luksusowy. Co ważne zwłaszcza w przypadku większych rodzin i podróży w liczniejszym gronie, występował także w wersji 7-ososbowej, z dwoma siedziskami umieszczonymi pod podłogą bagażnika. Jak przystało na niemiecką markę, kabina jest wykończona wysokiej klasy materiałami. Audi Q7 to również całkiem przestronne wnętrze, bezproblemowa praca układu kierowniczego i opcjonalnie pneumatyczne zawieszenie.

Audi Q7 to SUV z bogatą paletą jednostek napędowych. Warte uwagi silniki benzynowe to m.in. motory 3.6 V6 (280 KM) i 4.2 V8 FSI (350 KM). Niestety, to jednostki paliwożerne. Nie pomaga także wtrysk bezpośredni, ponieważ w związku z tym montaż instalacji gazowej wiąże się z wysokim kosztem. Dlatego rozsądną alternatywą są Diesle – 3.0 V6 TDI (240 KM) i 4.2 V8 TDI (340 KM).

Audi Q7 I
Audi Q7 I

Dacia Duster II (od 2017)

Dacia Duster jest uniwersalnym SUV-em dostępnym w przystępnej cenie. To dobry wybór dla kierowców, którzy chcą nabyć auto segmentu SUV do 50 tys. zł i cieszyć się stosunkowo nowym samochodem o niskich kosztach eksploatacji. Budżet rzędu 50 000 zł wystarczy na model 2. generacji produkowany od 2017 roku, nawet z napędem na wszystkie koła. To auto praktyczne i wszechstronne. Kierowca może też liczyć na pewne prowadzenie i wygodną pozycję za kierownicą.

Natomiast niska cena nie bierze się z niczego. Na pewno Dacia Duster nie wygląda zjawiskowo. Wygląd jest kwestią gustu, aczkolwiek pod względem wizualnym większość kierowców ocenia Dustera jako auto przeciętne. Luksusu nie ma też w kabinie. Do tego SUV oferuje dość ograniczoną przestrzeń dla pasażerów. Słabe jest też wyciszenie.

Kierowcy zdecydowani na Dustera II generacji powinni rozglądać się za egzemplarzami wyposażonymi w silnik benzynowy 1.3 TCe. To jednostka napędowa występująca w dwóch wariantach – 130 i 150 KM, oferowana w wersjach z napędem na przednią oś i wszystkie kola (AWD).

Dacia Duster II
Dacia Duster II

Przeczytaj też: “Nissan Qashqai – opinie o Qashqaiu 1. generacji

Powyższe zestawienie to tylko przykłady aut segmentu SUV do 50 tys. zł. Wybór jest szeroki i każdy powinien znaleźć coś dla siebie niezależnie od preferencji, wymagań i potrzeb. Inne ciekawe SUV-y dostępne w tym budżecie to m.in. Hyundai ix35, Chevrolet Trax, Suzuki SX4, Opel Mokka, Skoda Yeti, Renault Koleos czy Mazda CX-3. Jeśli 50 tys to za dużo warto rozważyć wynajem długoterminowy aut, który może być alternatywą mniej obciążającą nasz budżet.

Niezależnie od wybranego modelu należy pamiętać, że to auto z rynku wtórnego. Jeżeli nawet SUV jest stosunkowo młody, konieczny jest przegląd w warsztacie. Weryfikacji wymaga także przeszłość pojazdu, najprościej i najszybciej poprzez Raport Historii Pojazdu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o SUV-a do 50 tys. zł

Na co zwrócić uwagę przy wyborze SUV-a do 50 000 zł?

Wybór powinien uwzględniać m.in. opinie o samochodzie. Ważne są także koszty utrzymania, w tym spalanie, ceny części i napraw. Pod względem parametrów technicznych uwagę warto zwrócić na rodzaj napędu, typ i moc silnika, wyposażenie czy pojemność bagażnika.

Jakiego SUV-a wybrać w cenie do 50 tys. zł?

Wybór jest duży, a SUV do 50 tys. zł może być autem stosunkowo młodym. Przykładowe modele to m.in. Kia Sportage III, Audi Q7 I czy Dacia Duster II.

Jak sprawdzić używanego SUV-a?

W pierwszej kolejności należy zweryfikować historię poprzez sprawdzenie VIN. Auto powinien obejrzeć także doświadczony mechanik.

Artykuł zawiera lokowanie firmy Arval

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 4]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.