Cupra Born VZ – elektryczna Cupra w topowej wersji

Udostępnij
Wasza ocena
Cupra Born VZ
Cupra Born VZ to najmocniejsza odmiana kompaktowego elektryka, który na rynku pojawił się wiosną 2021 roku. Oznaczenie "VZ" nie jest dziełem przypadku. Cupra to marka hiszpańska, a skrót "VZ" wywodzi się z hiszpańskiego "veloz", co oznacza "szybki". Faktycznie, w porównaniu z pozostałymi wersjami ten wariant charakteryzuje się zdecydowanie lepszymi osiągami. Dlatego sprawdzamy, jak wygląda topowa odmiana Cupry Born oraz jakie są jej osiągi.

W artykule przeczytasz

Nadwozie i kabina Cupry Born VZ

Cupra Born VZ to auto mające kilka cech charakterystycznych. Na nadwoziu widoczne jest stosowne oznakowanie w formie napisu “CUPRA” oraz znaczka “VZ” na klapie bagażnika w kolorze ciemnego chromu. Auto otrzymało także 20-calowe alufelgi i szersze opony. Hiszpanie oferują model w dwóch wersjach kolorystycznych stworzonych specjalnie dla wariantu VZ, tj.:

  • Dark Forest,
  • Midnight Black.

 

Jak przystało na samochód o sportowym zacięciu, w kabinie znajdują się kubełkowe fotele CUP Bucket pokryte tkaninami SEAQUAL YARN i DINAMICA pochodzącymi z recyklingu. Do obsługi multimediów służy wyświetlacz o przekątnej 12,9 cala. Opcją będzie 10-głośnikowy system audio o mocy 425 watów. Pojawią się też wersje z szyberdachem.

Cupra Born VZ hot hatch

Przeczytaj też: “Porsche Panamera 4 E-Hybrid i 4S E-Hybrid – dane techniczne, ceny

Jaki silnik ma Cupra Born VZ?

Odmiana VZ to naprawdę dynamiczny hot hatch. Elektryczny silnik auta ma moc 326 KM i 545 Nm maksymalnego momentu obrotowego. W porównaniu z wersją e-Boost jest to wzrost odpowiednio o 95 KM i 235 Nm. Dzięki temu samochód do “setki” rozpędza się w 5,7 s (6,7 w e-Boost), a jego prędkość maksymalna to 200 km/h (160 km/h). Nadal auto ma napęd na koła tylnej osi.

Akumulator elektrycznej Cupry Born VZ ma pojemność 79 kWh. Przekłada się to na zasięg do 570 kilometrów. Natomiast proces ładowania do 80 proc. energii prądem stałym o mocy 170 kW zajmie zaledwie pół godziny.

Na większą dynamikę wpływa także ulepszona geometria zawieszenia DCC, które w porównaniu z bazową odmianą jest sztywniejsze. Zwiększono także responsywność układu kierowniczego oraz poprawiono wyczucie nacisku na pedał hamulca.

Elektryczna Cupra Born VZ

Przeczytaj też: “Ford Focus ST Performance – lepsza wersja ST

Cupra Born VZ – dane techniczne

Parametry Cupra Born VZ
Moc 326 KM (240 kW)
Maksymalny moment obrotowy 545 Nm
Napęd Na tylne koła
Przyspieszenie od 0 do 100 km/h 5,7 s
Prędkość maksymalna 200 km/h
Pojemność netto akumulatora 79 kWh
Zasięg do 570 km
Czas ładowania prądem stałym o mocy 170 kW do 80 proc. 30 minut

Cupra Born VZ zadebiutuje na rynku w trzecim kwartale 2024 roku. Na razie nie wiadomo, czy wariant VZ pojawi się w polskich salonach sprzedaży.

Przeczytaj też: “Hot hatch do 30 tys. zł

zdjęcia: cupraofficial.com
wideo: kanał “SMC Motor Group” w serwisie YouTube

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Jakim autem jest Cupra Born VZ?

To topowa odmiana Cupry Born, która jako elektryczny kompakt zadebiutowała w maju 2021 roku.

Jaki napęd ma topowy wariant VZ Cupry Born?

W wariancie VZ zastosowano silnik elektryczny o mocy 326 KM oraz 545 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Auto do 100 km/h rozpędza się w 5,7 s, natomiast jego prędkość maksymalna to 200 km/h. Maksymalny zasięg na jednym ładowaniu wynosi 570 kilometrów.

Kiedy Cupra Born VZ zadebiutuje w Polsce?

Cupra Born VZ pojawi się na rynku w trzecim kwartale 2024 roku, natomiast nie ma pewności, że będzie dostępna również w Polsce.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.