Kiedy można zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe?
Polisa ubezpieczeniowa OC dla pojazdów jest zawierana na okres 12 miesięcy. Z zasady OC przedłuża się automatycznie. Dlatego przy wyborze innego towarzystwa konieczna jest zmiana ubezpieczyciela OC. Nie dotyczy to umów z płatnościami rozłożonymi na raty, jeżeli do końca trwania polisy nie wpłynęły wszystkie należności. Umowa nie przedłuża się też po zakupie auta i korzystaniu z OC poprzedniego właściciela, a także po wypowiedzeniu umowy.
Zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa w trzech przypadkach:
- Zmiana ubezpieczyciela OC po zakończeniu umowy – przy znalezieniu lepszej oferty na kolejnych 12 miesięcy ochrony ubezpieczeniowej, na wypowiedzenie OC najlepiej zdecydować się przynajmniej dzień przed końcem obowiązywania polisy.
- Zmiana ubezpieczyciela OC przy podwójnym ubezpieczeniu – najczęściej do takiej sytuacji dochodzi w momencie zakupu OC w nowym towarzystwie, bez jednoczesnego wypowiedzenia umowy u poprzedniego ubezpieczyciela, która zostaje przedłużona automatycznie. W takiej sytuacji nową polisę w poprzednim towarzystwie ubezpieczeniowym można zerwać w każdej chwili. Należy to zrobić jak najszybciej, ponieważ ubezpieczyciel naliczy koszt za okres ochrony do dnia wypowiedzenia umowy.
- Zmiana ubezpieczyciela OC po zakupie używanego pojazdu z OC sprzedającego – po zakupie auta na rynku wtórnym nabywca przejmuje ubezpieczenie sprzedającego. Z takiej polisy można korzystać do zakończenia umowy, ponieważ wówczas nie przedłuża się ona automatycznie, natomiast należy liczyć się z rekalkulacją składki. Jeżeli ma to miejsce i rekalkulacja jest niekorzystna dla nowego właściciela, możliwa jest rezygnacja z takiego ubezpieczenia w dowolnym momencie trwania umowy.
Przeczytaj też: “Czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela auta?”
Kiedy warto zmienić ubezpieczyciela OC?
Często zmiana ubezpieczyciela OC jest zasadna każdego roku. Wynika to z dużej konkurencji na rynku ubezpieczycieli. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że po porównaniu ofert polisa OC w innym towarzystwie opłaca się bardziej. Zysk wynikający ze zmiany towarzystwa może sięgać nawet kilkuset złotych. Właśnie dlatego nie zaleca się przedłużania OC z automatu.
Zmiana ubezpieczyciela OC może opłacać się również wówczas, jeżeli w ostatnim roku właściciel pojazdu miał odnotowaną szkodę. To samo dotyczy zakupu ubezpieczeń komunikacyjnych w pakiecie.
Jak wypowiedzieć OC?
Zmiana ubezpieczyciela OC wymaga kontaktu z towarzystwem ubezpieczeniowym. W tym celu należy złożyć wypowiedzenie OC. Wzór dokumentu może być uniwersalny. Ubezpieczyciele umieszczają je również na własnych stronach z możliwością pobrania. Kluczowe znaczenie mają dane znajdujące się w wypowiedzeniu polisy OC:
- data i miejsce;
- dane osobowe i adresowe ubezpieczonego;
- dane pojazdu (m.in. marka, numer rejestracyjny);
- nazwa i adres towarzystwa ubezpieczeniowego;
- numer polisy OC;
- podstawa prawna;
- własnoręczny podpis właściciela lub właścicieli pojazdu.
Przeczytaj też: “Wypowiedzenie OC – Ergo Hestia, Warta, gotowy wzór”
Dokument można złożyć osobiście w siedzibie firmy, jej dowolnym oddziale lub u agenta. Wypowiedzenie OC można też wysłać Pocztą Polską (liczy się data stempla pocztowego) lub kurierem (liczy się data doręczenia), a nawet poprzez formularz online lub adres e-mail – wydrukowany i podpisany skan/zdjęcie lub elektronicznie wypełniony dokument podpisany Profilem Zaufanym.
Jeszcze prościej wypowiedzieć polisę AC, która nie przedłuża się automatycznie. Z ubezpieczenia autocasco wykupionego na okres ponad 6 miesięcy można zrezygnować w ciągu 30 dni od zawarcia umowy. Przy uiszczeniu należności za cały rok z góry, ubezpieczony ma prawo ubiegać się o zwrot środków za niewykorzystany okres ochrony.
Przeczytaj też: “Profil zaufany kierowcy – do czego służy, jak założyć i przedłużyć?“
FAQ
W jakich sytuacjach ubezpieczonemu przysługuje możliwość wypowiedzenia polisy OC?
Jest to możliwe w trzech przypadkach: po zakończeniu umowy, przy tzw. podwójnym ubezpieczeniu oraz po zakupie pojazdu na rynku wtórnym.
Jakie dane muszą znaleźć się na wypowiedzeniu OC?
Na dokumencie muszą znaleźć się następujące dane: data i miejsce, dane osobowe i adresowe ubezpieczonego, dane pojazdu, nazwa i adres ubezpieczyciela, numer umowy OC, podstawa prawna. Dokument należy podpisać własnoręcznie lub Profilem Zaufanym.
Jak złożyć wypowiedzenie polisy OC?
Ubezpieczony ma wiele możliwości na dostarczenie dokumentu do towarzystwa ubezpieczeniowego: w siedzibie lub oddziale, u agenta, wysyłka pocztowa lub kurierska, adres e-mail lub formularz.