Zmiana ubezpieczyciela OC – kiedy jest możliwa i jak to zrobić?

Udostępnij
Wasza ocena
Zmiana ubezpieczyciela OC
Zmiana ubezpieczyciela OC to prawo przysługujące ubezpieczonemu. Nie zawsze jest to zasadne, natomiast wybór innego towarzystwa ubezpieczeniowego może oznaczać duże oszczędności. Niektórzy kierowcy nie decydują się na zmianę z powodu niezbędnych formalności, tymczasem rezygnacja z ubezpieczenia OC jest szybka i prosta. Podpowiadamy, jak wyglądają procedury formalne, jakie są terminy oraz jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC krok po kroku.

W artykule przeczytasz

Kiedy można zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe?

Polisa ubezpieczeniowa OC dla pojazdów jest zawierana na okres 12 miesięcy. Z zasady OC przedłuża się automatycznie. Dlatego przy wyborze innego towarzystwa konieczna jest zmiana ubezpieczyciela OC. Nie dotyczy to umów z płatnościami rozłożonymi na raty, jeżeli do końca trwania polisy nie wpłynęły wszystkie należności. Umowa nie przedłuża się też po zakupie auta i korzystaniu z OC poprzedniego właściciela, a także po wypowiedzeniu umowy.

Zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa w trzech przypadkach:

  • Zmiana ubezpieczyciela OC po zakończeniu umowy – przy znalezieniu lepszej oferty na kolejnych 12 miesięcy ochrony ubezpieczeniowej, na wypowiedzenie OC najlepiej zdecydować się przynajmniej dzień przed końcem obowiązywania polisy.
  • Zmiana ubezpieczyciela OC przy podwójnym ubezpieczeniu – najczęściej do takiej sytuacji dochodzi w momencie zakupu OC w nowym towarzystwie, bez jednoczesnego wypowiedzenia umowy u poprzedniego ubezpieczyciela, która zostaje przedłużona automatycznie. W takiej sytuacji nową polisę w poprzednim towarzystwie ubezpieczeniowym można zerwać w każdej chwili. Należy to zrobić jak najszybciej, ponieważ ubezpieczyciel naliczy koszt za okres ochrony do dnia wypowiedzenia umowy.
  • Zmiana ubezpieczyciela OC po zakupie używanego pojazdu z OC sprzedającego – po zakupie auta na rynku wtórnym nabywca przejmuje ubezpieczenie sprzedającego. Z takiej polisy można korzystać do zakończenia umowy, ponieważ wówczas nie przedłuża się ona automatycznie, natomiast należy liczyć się z rekalkulacją składki. Jeżeli ma to miejsce i rekalkulacja jest niekorzystna dla nowego właściciela, możliwa jest rezygnacja z takiego ubezpieczenia w dowolnym momencie trwania umowy.

 

Przeczytaj też: “Czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela auta?

Kiedy warto zmienić ubezpieczyciela OC?

Często zmiana ubezpieczyciela OC jest zasadna każdego roku. Wynika to z dużej konkurencji na rynku ubezpieczycieli. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że po porównaniu ofert polisa OC w innym towarzystwie opłaca się bardziej. Zysk wynikający ze zmiany towarzystwa może sięgać nawet kilkuset złotych. Właśnie dlatego nie zaleca się przedłużania OC z automatu.

Zmiana ubezpieczyciela OC może opłacać się również wówczas, jeżeli w ostatnim roku właściciel pojazdu miał odnotowaną szkodę. To samo dotyczy zakupu ubezpieczeń komunikacyjnych w pakiecie.

Jak wypowiedzieć OC?

Zmiana ubezpieczyciela OC wymaga kontaktu z towarzystwem ubezpieczeniowym. W tym celu należy złożyć wypowiedzenie OC. Wzór dokumentu może być uniwersalny. Ubezpieczyciele umieszczają je również na własnych stronach z możliwością pobrania. Kluczowe znaczenie mają dane znajdujące się w wypowiedzeniu polisy OC:

  • data i miejsce;
  • dane osobowe i adresowe ubezpieczonego;
  • dane pojazdu (m.in. marka, numer rejestracyjny);
  • nazwa i adres towarzystwa ubezpieczeniowego;
  • numer polisy OC;
  • podstawa prawna;
  • własnoręczny podpis właściciela lub właścicieli pojazdu.

 

Przeczytaj też: “Wypowiedzenie OC – Ergo Hestia, Warta, gotowy wzór

Dokument można złożyć osobiście w siedzibie firmy, jej dowolnym oddziale lub u agenta. Wypowiedzenie OC można też wysłać Pocztą Polską (liczy się data stempla pocztowego) lub kurierem (liczy się data doręczenia), a nawet poprzez formularz online lub adres e-mail – wydrukowany i podpisany skan/zdjęcie lub elektronicznie wypełniony dokument podpisany Profilem Zaufanym.

Jeszcze prościej wypowiedzieć polisę AC, która nie przedłuża się automatycznie. Z ubezpieczenia autocasco wykupionego na okres ponad 6 miesięcy można zrezygnować w ciągu 30 dni od zawarcia umowy. Przy uiszczeniu należności za cały rok z góry, ubezpieczony ma prawo ubiegać się o zwrot środków za niewykorzystany okres ochrony.

Przeczytaj też: “Profil zaufany kierowcy – do czego służy, jak założyć i przedłużyć?

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

W jakich sytuacjach ubezpieczonemu przysługuje możliwość wypowiedzenia polisy OC?

Jest to możliwe w trzech przypadkach: po zakończeniu umowy, przy tzw. podwójnym ubezpieczeniu oraz po zakupie pojazdu na rynku wtórnym.

Jakie dane muszą znaleźć się na wypowiedzeniu OC?

Na dokumencie muszą znaleźć się następujące dane: data i miejsce, dane osobowe i adresowe ubezpieczonego, dane pojazdu, nazwa i adres ubezpieczyciela, numer umowy OC, podstawa prawna. Dokument należy podpisać własnoręcznie lub Profilem Zaufanym.

Jak złożyć wypowiedzenie polisy OC?

Ubezpieczony ma wiele możliwości na dostarczenie dokumentu do towarzystwa ubezpieczeniowego: w siedzibie lub oddziale, u agenta, wysyłka pocztowa lub kurierska, adres e-mail lub formularz.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też: