Dlaczego umowa kupna-sprzedaży jest bagatelizowana?
Zakup samochodu używanego to wielokrotnie duży wydatek, a także ryzyko związane z jego złym stanem technicznym. Ten ostatni można jednak w prosty sposób sprawdzić, choćby przez przegląd auta w zakładzie mechanicznym, jazdę próbną, a jeszcze wcześniej przez raport VIN, który zawiera w sobie wiele istotnych danych, a w tym dane techniczne, fabryczne wyposażenie, informacje o szkodach i kolizjach, ogłoszone akcje serwisowe czy zdjęcia z poprzednich akcji sprzedażowych. Jednak ważna jest także sama umowa kupna-sprzedaży samochodu.
To dokument dość prosty, dlatego często bagatelizowany przez kupujących. Tymczasem, jeżeli nieprawidłowo wypełnimy umowę kupna-sprzedaży, nabywca będzie miał problem, aby dochodzić swoich racji przed sądem. Jednak o prawidłowe wypełnienie umowy kupna-sprzedaży samochodu zadbać powinien również sprzedawca. W jego przypadku to ochrona swoich interesów przy kontakcie z nieuczciwym nabywcą.
Jakie dane zawierać musi umowa kupna-sprzedaży samochodu?
Dobrze wypełniona umowa kupna-sprzedaży samochodu to między innymi wszystkie znajdujące się w niej istotne informacje. Te odnoszą się między innymi do stron transakcji, daty zawarcia umowy, danych nabywanego/zbywanego pojazdu czy jego ceny. Jeżeli szukasz wzoru umowy kupna-sprzedaży samochodu, znajdziesz go TUTAJ.
* strony umowy, miejsce i data jej zawarcia
Najważniejsze, aby umowa kupna-sprzedaży auta zawierała w sobie strony transakcji oraz datę i miejsce, a najlepiej nawet godzinę sprzedaży. Dane personalne są tu oczywiste i sprowadzają się do imion, nazwisk, adresów oraz rodzajów i numerów dokumentów tożsamości. Ważne, aby dane takie zostały potwierdzone w co najmniej dwóch różnych dokumentach, a w trosce o swoje interesy dopilnować tego powinny dwie strony — sprzedawca i kupujący.
Wiele nieprawidłowości dotyczy daty. Sprzedawcy chcą wskazać wcześniejszą datę ze względu na szybszą możliwość wyrejestrowania auta i otrzymania większej części pozostałego ubezpieczenia OC. Nabywcy natomiast mogą dążyć do wpisania późniejszej daty ze względu na oddalenie momentu odprowadzenia podatku do urzędu skarbowego. Warto jednak pamiętać o tym, że wcześniejsza data sprzedaży sprawia, że odpowiedzialność za wydarzenia z tego okresu spada na nabywcę, co jest mocno ryzykowne. Podobnie działa to w drugą stronę: wpisanie późniejszej daty sprawia, że ryzyko to spada na sprzedawcę, nie mówiąc już o konsekwencjach, jeżeli sprzedane auto na przykład zostanie użyte w przestępstwie.
* dane pojazdu
Każda umowa sprzedaży samochodu zawierać musi dane pojazdu, który jest obiektem transakcji. W umowie zawsze znajdują się podstawowe informacje, a więc marka, model, rocznik, numer VIN, numer rejestracyjny czy przebieg. Poza tym warto zadbać, aby w umowie kupna-sprzedaży znalazł się opis stanu technicznego pojazdu oraz sposób jego określenia. Sprzedawca może nalegać na oświadczenie kupującego o znajomości stanu technicznego pojazdu, ale swoje prawa ma też kupujący.
Sprzedawcy często przekonują o braku jakichkolwiek wad lub że auto jest bezwypadkowe. Skoro tak warto zawrzeć to w oświadczeniu na umowie. Jeśli jest inaczej, znaleźć się w niej powinny wszystkie zauważone wady i usterki. Oczywiście nie wszystko jest możliwe do wykrycia bez szczegółowych oględzin. Przyda się więc wizyta w neutralnym zakładzie mechanicznym.
Opis usterek ważny jest z punktu widzenia nabywcy, ale też sprzedawcy, przynajmniej tego uczciwego. Pozwala ustrzec się przed zwrotem pieniędzy nabywcy, który wiedział o usterkach. Nabywca korzysta na tym w ten sposób, że będzie to dowód dla urzędu skarbowego na deklarowaną wartość auta określoną w umowie, jeśli jest ona zaniżona w stosunku do średniej ceny rynkowej takiego pojazdu. Nie ulega więc wątpliwości, że warto zawrzeć informację o znajomości stanu technicznego pojazdu w dokumencie. Już sam wniosek o rejestrację pojazdu używanego znajdziecie w wydziale komunikacji, ale możecie go też pobrać TUTAJ. Samochód należy przerejestrować w ciągi 30 dni od daty nabycia auta.
Klauzula wpisana w umowie kupna-sprzedaży samochodu może mieć następująca treść:
“Sprzedający oświadcza, że pojazd nie ma wad technicznych, które nie są mu znane i o których nie powiadomił Kupującego, a Kupujący potwierdza znajomość stanu technicznego pojazdu”.
* cena samochodu
Często w umowie w celu obniżenia podatku PCC podaje się kwotę niższą od faktycznej, która została uiszczona sprzedawcy. Lekkie obniżki mają sens, ale większe już nie. Podatek wyliczyć trzeba bowiem i tak od rynkowej wartości danego pojazdu.
Jeśli w umowie kupna-sprzedaży samochód ma zaniżoną wartość, należy udokumentować usterki podlegające naprawie. Dlatego tak ważne są wszystkie wpisy w umowie dotyczące stanu technicznego samochodu. Zbierać należy też paragony czy FV od zakładów mechanicznych, które zajmują się naprawą auta po zakupie.
Fiskus ma zresztą prawo do powołania biegłego, jeśli uzna, że wartość wskazana w deklaracji PCC jest zbyt niska. Jest to mocno ryzykowne, ponieważ jeżeli wycena biegłego od wartości podanej w umowie będzie różniła się o więcej niż 33%, kupujący zapłaci nie tylko wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych, ale również kolejne kilkaset złotych za pracę biegłego. Należy też pamiętać, że podatek PCC do urzędu skarbowego należy opłacić w ciągu 14 dni od podpisania umowy.
Samochód niezgodny z ogłoszeniem a odszkodowanie
Samochodów najczęściej szukamy przez Internet. Takie ogłoszenia często zawierają w sobie informacje mocno odbiegające od tego, co zastaniemy na miejscu. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, warto pamiętać, że prawo jest po stronie interesanta. Udokumentowanie tego faktu może być powodem do ubiegania się o zwrot kosztów wydanych na paliwo, choć mało kto korzysta z takiej opcji.
Nie jest też prawdą, że jeżeli samochód zostanie przekazany kupującemu, ten nie może ubiegać się o zwrot kosztów naprawy dobrze ukrytych usterek, a nawet rozwiązanie umowy i zwrot pełnej kwoty wydanej na zakup samochodu używanego. W tym przypadku chroni go instytucja rękojmi, szerzej opisana w artykule pt. “Rękojmia na samochód używany“.
Nie ulega więc żadnym wątpliwościom, że umowa kupna-sprzedaży samochodu to bardzo ważny dokument i nie wolno go bagatelizować. Jest to swego rodzaju narzędzie ochronne nie tylko w rękach sprzedawcy, ale przede wszystkim nabywcy. Warto więc dokładnie wypełnić wzór umowy kupna-sprzedaży auta, a przed zakupem zweryfikować, czy osoba sprzedająca samochód ma do tego prawo, w czym pomoże poprzednia faktura lub umowa dotycząca sprzedawanego pojazdu. Obowiązkiem jest też dokładna weryfikacja danych osobowych. Przy nich należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Niezależnie czy jesteś w roli kupującego, czy sprzedającego zweryfikuj dokumenty drugiej strony. Nie wyrzucaj też podpisanej umowy przedwcześnie, ponieważ dokument ten może Ci posłużyć przy sprzedaży pojazdu.
3 odpowiedzi
Gdzieś czytałem, że powinna jeszcze zawierać stwierdzenie, że sprzedający potwierdza oryginalność przebiegu – podobno pomoże w sądzie w razie gdyby jednak przebieg był kręcony.
Tylko, co jeśli ktoś kupił auto od handlarza z cofniętym przebiegiem i o tym NIE wiedział, po jeździł autem 2lata, sprzedał je, i okazało się że nowy nabywca zacznie sapać , że przebieg cofnięty, a nie ty go cofnąłeś? 🙂
Dobrze jest mieć umowę kupna tego auta z wpisanym w niej przebiegiem pojazdu. Wtedy nie powinno być żadnych wątpliwości…