Strefa zamieszkania – co to jest, gdzie obowiązuje, przepisy

Udostępnij
Wasza ocena
Strefa zamieszkania – co to jest, gdzie obowiązuje, przepisy
Strefa zamieszkania to obszar, w którym obowiązują szczególne przepisy ruchu drogowego. Większą swobodę mają tam piesi, z kolei prawa kierowców są mocno ograniczone. Sprawdzamy, czym jest strefa zamieszkania, gdzie ustanawia się takie obszary, jak są one oznaczone, jakie przepisy tam obowiązują oraz co grozi za ich nieprzestrzeganie.

W artykule przeczytasz

Czym jest strefa zamieszkania?

Strefa zamieszkania to specjalny obszar, który jest ustanawiany m.in. na dużych osiedlach mieszkaniowych i w obszarach gęstej zabudowy domów jednorodzinnych. Rzadziej ma to miejsce w centrach miast, ale nie jest to wykluczone. To obszary, na których obowiązują inne zasady poruszania niż na drogach publicznych.

Co jest najważniejsze, szczególne prawa mają tam piesi. Z kolei kierowcy muszą podporządkować się wielu przepisom, które ograniczają poruszanie się w tym obszarze. Przede wszystkim obowiązuje bezwzględne pierwszeństwo pieszych w strefie zamieszkania. Wszystko po to, żeby zapewnić mieszkańcom takich obszarów wyższy poziom bezpieczeństwa.

Jeżeli posłużyć się literą prawa, obszar zamieszkania definiuje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z definicją jest to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, gdzie obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego. Oprócz tego wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami.

Strefa zamieszkania – znak D-40 i D-41

Wjazd do obszaru zamieszkania jest oznaczony znakiem D-40, wyjazd – znakiem D-41, tj.:

 • Znak D-40 “strefa zamieszkania” – przedstawia dom, pojazd i dwie osoby grające w piłkę. Znak ma niebieskie tło i białą grafikę.
 • Znak D-42 “koniec strefy zamieszkania” – znak D-40 przekreślony czerwoną kreską.

Strefa zamieszkania – przepisy dla pieszych

Jak zauważyliśmy wyżej, w strefie zamieszkania panują specjalne zasady ruchu. Szczególnej ochronie podlegają piesi. Najważniejsze zasady dotyczące pieszych w obszarze zamieszkania są następujące:

 • możliwość poruszania się po całej szerokości drogi;
 • brak obowiązku korzystania z chodnika;
 • bezwzględne pierwszeństwo przed samochodem w każdej sytuacji;
 • możliwość poruszania się przez dzieci i młodzież bez opieki dorosłych.

 

Przeczytaj też: “Droga wewnętrzna – co to jest, przepisy, jak się poruszać?

Strefa zamieszkania – przepisy dla kierowców

Jako że piesi mają w obszarze zamieszkania specjalne przywileje, wiele ograniczeń dotyczy zmotoryzowanych. Kierowcy przede wszystkim powinni pamiętać o następujących przepisach obowiązujących w takiej strefie:

 • maksymalna dozwolona prędkość to 20 km/h;
 • wszystkie skrzyżowania są równorzędne (obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony);
 • parkowanie możliwe wyłącznie w wyznaczonych miejscach;
 • brak obowiązku oznaczania progów zwalniających znakiem ostrzegawczym A-11a;
 • brak obowiązku malowania przejść dla pieszych;
 • obowiązek ustąpienia pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu przy wyjeździe ze strefy na drogę publiczną.

Jaki mandat za nieprzestrzeganie przepisów w terenie zamieszkania?

Poruszanie się w obszarze zamieszkania niezgodnie z przepisami grozi mandatem, np.:

 • 100 złotych i 1 punkt karny – parkowanie w strefie zamieszkania w nieodpowiednim miejscu;
 • 300 złotych i 5 punktów karnych – nieustąpienie pierwszeństwa podczas opuszczania obszaru zamieszkania;
 • 1500 złotych i 0 punktów karnych – nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w strefie zamieszkania.

 

W zależności od tego, w jakim stopniu złamano przepisy, mandat różnej wysokości grozi za przekroczenie dozwolonej prędkości. O karach z tego tytułu, jakie wprowadziła aktualizacja taryfikatora mandatów, piszemy w artykule pt. “Nowy taryfikator mandatów 2022. Mandaty mocno w górę!“. Co więcej, od 17 września 2022 roku w życie wejdą tzw. przepisy recydywy. Wówczas mandaty za najcięższe wykroczenia popełnione po raz drugi w ciągu 2 lat będą dwukrotnie wyższe.

Przeczytaj też: “Mandaty drogowe – recydywa od 17 września 2022

Obszar zamieszkania vs. strefa ruchu

Warto wiedzieć, czym różni się taki obszar od strefy ruchu. Jak wyjaśniliśmy w tym artykule, na obszarze oznaczonym znakiem D-40 piesi są uprzywilejowani. Inaczej wygląda to w przypadku strefy ruchu. Jest ona oznaczana znakami D-52 “strefa ruchu” oraz D-53 “koniec strefy ruchu”. Panujące tam zasady są takie, jak na drogach publicznych.

Podsumowując, strefa zamieszkania jest specjalnym obszarem, na którym uprzywilejowanymi uczestnikami ruchu są piesi. Zmotoryzowani muszą im ustąpić pierwszeństwa w każdej sytuacji i poruszać się z maksymalną prędkością 20 km/h.

FAQ – najczęstsze pytania o strefę zamieszkania

Co to jest teren zamieszkania?

Strefy zamieszkania to obszary ustanawiane m.in. na osiedlach mieszkaniowych. Oznacza się je znakami D-40 oraz D-41. To obszary dające większe przywileje pieszym i nakładające ograniczenia na kierowców.

Jak szybko można poruszać się w strefie zamieszkania?

Maksymalna prędkość na obszarze oznaczonym znakami D-40 wynosi 20 km/h.

Jakich przepisów muszą przestrzegać kierowcy w obszarze zamieszkania?

Poruszając się w obszarze zamieszkania, należy pilnować maksymalnej dopuszczanej prędkości. Oprócz tego kierowcy muszą ustępować pierwszeństwa pieszym w każdej sytuacji, parkować tylko w wyznaczonych miejscach, ustępować na skrzyżowaniach pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony (skrzyżowania równorzędne) oraz ustępować go innym uczestnikom ruchu przy opuszczaniu strefy.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.