Sprzedaż samochodu a OC – o czym pamiętać?

Udostępnij
Wasza ocena
Sprzedaż samochodu a OC

W artykule przeczytasz

Jeśli zdecydowaliśmy się na sprzedaż samochodu, OC musimy przekazać nowemu właścicielowi, po czym zgłosić ten fakt do towarzystwa ubezpieczeniowego. Sprawdzamy, jak wygląda to w rzeczywistości.

Jak sprawdzić, czy zbywca ma ważne OC?

Jeśli następuje sprzedaż samochodu, OC jest przekazywane wraz z autem. Wynika to z przepisów prawa, a mianowicie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jako że za jazdę bez ważnej polisy OC grożą wysokie kary, o czym więcej piszemy w artykule “Kara za brak OC auta w 2021 roku znowu w górę“, lepiej wcześniej sprawdzić, czy sprzedawane auto ma obowiązkowe ubezpieczenie.

Jest to szybkie i proste. Wystarczy skorzystać z ogólnodostępnej bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeśli skorzystamy z dostępnego na stronie UFG formularza, musimy w nim wpisać tylko numer rejestracyjny oraz numer VIN pojazdu. W wygenerowanym raporcie otrzymamy:

  • numer ubezpieczenia OC (jeśli pojazd jest ubezpieczony),
  • markę i model pojazdu,
  • adres towarzystwa ubezpieczeniowego.

Często zdarza się, że jako kupujący pomijamy ten krok, ponieważ sprzedający wręczył nam odpowiednie dokumenty. To błąd, który może nas dużo kosztować. Może się bowiem okazać, że składka ubezpieczenia nie została opłacona, a samochód nie jest objęty ochroną ubezpieczyciela.

To dość częste zjawisko. Poprzedni właściciel nie musi bowiem opłacać składki, jeśli sprzedał samochód. Raty OC przypadające do zapłaty po zakupie pojazdu powinien już opłacić nowy właściciel, o ile będzie korzystał z tej polisy.

Co zrobić z polisą po zbywcy – wypowiedzieć czy korzystać?

Jeśli kupiliśmy samochód z ważnym ubezpieczeniem OC, mamy dwie możliwości:

  • Wypowiedzenie dotychczasowej umowy – należy to zrobić w formie pisemnej, dostarczając pismo ubezpieczycielowi drogą elektroniczną, pocztą bądź faksem. Zanim zdecydujemy się na ten krok, powinniśmy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym i spytać o jego wymagania w tej kwestii. Najlepiej zrobić to zaraz po zakupie samochodu. W innym wypadku, jeśli wypowiemy umowę po kilku tygodniach czy miesiącach, ubezpieczyciel może przeliczyć składkę i wnioskować o dopłatę.
  • Korzystanie z polisy zbywcy – możemy korzystać z polisy zbywcy do końca trwania umowy. Pamiętajmy jednak, że takie OC nie przedłuża się automatycznie, a więc musimy dopilnować, aby polisa ubezpieczeniowa miała ciągłość. Poza tym towarzystwo ubezpieczeniowe ma w takiej sytuacji prawo do powtórnego oszacowania ryzyka (tzw. rekalkulacja składki). Najczęściej ma to miejsce w sytuacji, kiedy samochód jest nabywany przez młodego i niedoświadczonego kierowcę, który korzysta z wysokich zniżek sprzedawcy. Jednak ubezpieczyciel nie zawsze korzysta z tej opcji, pomijając to zwłaszcza przy krótkim okresie pozostałym do wygaśnięcia umowy. Oczywiście okres ten, jeśli nawet jest to bezszkodowa jazda, nie wpływa na gromadzenie zniżek.

Sprzedaż samochodu a OC – jak zachować się jako zbywca?

Jeśli zdecydowaliśmy się sprzedać samochód, OC przekażmy nabywcy wraz z autem, po czym jak najszybciej (wg prawa w ciągu 14 dni) poinformujmy o tym fakcie ubezpieczyciela. W innym wypadku za ewentualne płatności związane z polisą, za okres od sprzedaży pojazdu do poinformowania ubezpieczyciela będziemy odpowiadać solidarnie z kupującym. Powinniśmy też wyrejestrować pojazd lub zgłosić jego zbycie.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.