Oględziny samochodu przed kupnem. Checklista oględzin (VIDEO)

Udostępnij
Wasza ocena
Oględziny samochodu przed kupnem - checklista
Dokładne oględziny samochodu są niezbędne, jeśli kupujesz auto na rynku wtórnym. Niestety, często towarzyszą nam przy tym emocje. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas oględzin pojazdu i jak wykorzystać informacje pozyskane z raportów – Historii Pojazdu i Wyceny wartości rynkowej.

W artykule przeczytasz

Projekt Zimna głowa”. Oględziny samochodu w praktyce

Oględziny samochodu przed zakupem to nie tylko weryfikacja jego nadwozia. Dokładnie obejrzeć musisz również wnętrze, komorę silnika i sprawdzić najważniejsze wyposażenie pojazdu.

Jeśli podczas zakupu auta towarzyszą Ci emocje, często pomijasz sprawdzenie wielu elementów, skupiając się tylko na walorach estetycznych. Dlatego wystartowaliśmy z projektem Zimna głowa, który przeprowadzi Cię krok po kroku przez zakup pojazdu, w tym przez etapy oględzin auta i jazdy próbnej.

Dla każdego etapu nagraliśmy materiał wideo i przygotowaliśmy tzw. checklistę, która pomoże dokładnie sprawdzić auto pomimo potencjalnych ograniczeń ludzkiej pamięci i uwagi. Pierwszy artykuł z serii dotyczy oględzin samochodu przed kupnem.

Renault Scenic z 2008 roku – co ukazał Raport Historii Pojazdu?

Jak dowiecie się z załączonego materiału wideo, Przemka, jednego z pracowników redakcji serwisu Autobaza, zainteresował Renault Scenic II generacji. To model, który spełniał jego potrzeby i wymagania pod kątem samochodu rodzinnego – jest komfortowy, przestronny (m.in. miejsce na trzy foteliki na tylnej kanapie) i ma wiele schowków (m.in. pod podłogą z tyłu, pod tylną kanapą, pod siedzeniem pasażera, pod podłogą na miejscu kierowcy).

Jak wynikało z ogłoszenia, samochód użytkowała przede wszystkim żona sprzedającego, która używała auta do dojazdów do pracy i dowożenia dzieci do szkoły. Co ważniejsze, samochód nie pochodzi z polskiego salonu, a został sprowadzony z Belgii, gdzie po raz pierwszy został zarejestrowany w lutym 2009 roku.

Potwierdził to Raport historii pojazdu z Belgii: samochód pochodzi z 2008 roku, z pierwszą rejestracją na terenie Belgii w lutym 2009 r. Wedle raportu, auto nie miało odnotowanych stłuczek i kolizji, ma prawidłowy przebieg i jest wolne od wad fabrycznych, gdyż nie zgłoszono go do akcji serwisowej.

To jedne z najważniejszych informacji dla decyzji o zakupie samochodu, którymi większość sprzedawców niechętnie chwali się w ogłoszeniu lub podczas oględzin.

Dlatego raport VIN pojazdu to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy, gdyż już na etapie weryfikacji samochodu podczas przeglądania ogłoszenia możesz odrzucić egzemplarze wypadkowe czy z cofniętym licznikiem.

 

Szczegółowy raport dla omawianego pojazdu: Raport Historii Pojazdu z Belgii – Renault Scenic II

Raport ukazuje więc, co działo się z samochodem w Belgii i po sprowadzeniu go do Polski. Jedynym znakiem zapytania, na co również wskazał Raport pojazdu z Belgii, jest status auta jako niekompletny.

Sprzedawca nie potrafił wyjaśnić tego faktu. Najprawdopodobniej wynika to z braku jednego z elementów wyposażenia, które nie wpływa negatywnie na poziom bezpieczeństwa. Szczególnie że auto ma stosunkowo bogate wyposażenie (m.in. tempomat, automatyczna klimatyzacja, elektrycznie sterowane szyby).

Ekspercka Wycena Wartości Rynkowej Pojazdu

Raport historii pojazdu to wiele informacji o samochodzie, które mogą go dyskwalifikować w oczach nabywcy lub być narzędziem do negocjacji jego ceny przy rozmowie ze sprzedawcą.

Innym raportem, który zamówisz jedynie za dodatkowe 5,00 zł, jest Ekspercka Wycena Wartości Rynkowej Pojazdu Info-Ekspert.

Wycena jest sporządzona na podstawie specjalistycznych analiz rzeczoznawców samochodowych i aktualnych informacji z największych giełd i komisów samochodowych, salonów sprzedaży oraz ogłoszeń prasowych. Do jej zamówienia w serwisie Autobaza potrzebujesz jedynie kilku danych, tj.:

 • przebieg pojazdu,
 • data pierwszej rejestracji,
 • data pierwszej rejestracji w kraju.

Cena omawianego Renault Scenic II była zdecydowanie wyższa, niż przeciętna w serwisie ogłoszeniowym, w którym wystawiono anons o sprzedaży auta. Sprzedawca wystawił samochód za 18 900 zł.

Jeszcze przed etapem oględzin samochodu, w negocjacji ceny pomogła Ekspercka Wycena Wartości Rynkowej Pojazdu. Wskazała ona, że wedle ogólnych informacji prezentowane auto warte jest 12 792 zł brutto. Ostatecznie jeszcze przed oględzinami udało się utargować 1,5 tys. zł. Wyższa cena to w tym przypadku wynik bogatego wyposażenia i dobrego stanu technicznego.

Ekspercka wycena wartości: Ekspercka Wycena Wartości Pojazdu – Renault Scenic II

Oględziny samochodu przed kupnem: checklista

Samochód zweryfikowany przez raport historii pojazdu, do którego nie ma większych zastrzeżeń, jest wart bliższych oględzin. Jeśli nie ma on wad fabrycznych i jest bezwypadkowy, umów się ze sprzedawcą na oględziny samochodu.

Pomoże Ci w tym checklista. Dzięki liście kontrolnej przygotowanej przez serwis Autobaza nie pominiesz żadnego z elementów, które musisz poddać weryfikacji.

Jeszcze przed jej rozpoczęciem porównaj numer VIN na elementach konstrukcyjnych auta z tym, co widnieje w dokumentach pojazdu (m.in. dowód rejestracyjny, polisa OC). Numer VIN musi być identyczny. Informację o lokalizacji numeru identyfikacyjnego na samochodzie znajdziesz w raporcie historii pojazdu (np. słupek po prawej stronie w Renault Scenic II).

Zewnętrzne oględziny pojazdu

Poszukaj śladów na karoserii świadczących o ingerencji lakiernika

Dokładnie obejrzyj karoserię, szukając odbarwień, zacieków, innych odcieni (przy uszczelkach) czy zgrubień na lakierze, które świadczą o ingerencji lakiernika. O ile taka była wydana, sprawdź książkę serwisową pojazdu. Dopytaj sprzedawcy o szczegóły, jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości (np. zacieki, odbarwienia, drobne wgniecenia, różnice w odstępach między elementami karoserii).

Sprawdź, czy samochód ma ślady korozji

Szukaj śladów korozji, sprawdzając układ wydechowy, podwozie, zakola, progi czy drzwi. Sprawdź też okolice akumulatora, szyberdachu i zajrzyj pod uszczelki. Pamiętaj, że korozja może mieć wpływ na bezpieczeństwo (np. korozja podwozia). Dlatego małe ogniska korozji należy usunąć jak najszybciej. Przy większych może zaistnieć konieczność wycięcia elementu pojazdu.

Szukaj zadrapań lub innych uszkodzeń szyb

Obejrzyj dokładnie wszystkie szyby w samochodzie. Jeśli są one zadrapane, pęknięte, czy mają odprysk, zapytaj sprzedawcę, co jest tego powodem.

Sprawdź, czy szyby mają jednakowy rok produkcji

Porównaj rok produkcji wszystkich szyb. Pamiętaj, że jeśli nie są one identyczne, oznacza to, że były wymieniane. Zapytaj sprzedawcę o powód wymiany szyby, której data produkcji nie zgadza się ze wskazaniami pozostałych szyb.

Zweryfikuj stan opon

Przyjrzyj się każdej oponie, sprawdzając producenta, a przede wszystkim głębokość bieżnika i datę produkcji. W zależności od stanu oon masz kilka opcji:

 • opony zdecydowanie do wymiany (bieżnik poniżej 3 mm, data produkcji powyżej 5 lat);
 • opony, które będą wymagały wymiany w najbliższym czasie (mocno wytarty bieżnik bliski granicy poniżej 3 mm, opony sparciałe, data produkcji opon bliska powyżej 5 lat);
 • dobry stan opon;
 • praktycznie nowe opony.

Sprawdź, czy każda oś ma takie same opony

Zweryfikuj oznaczenia na oponach. Najlepiej, kiedy wszystkie cztery opony są identyczne pod kątem producenta, daty produkcji i głębokości bieżnika. Opony powinny być zużyte w jednakowym stopniu przynajmniej na tej samej osi (przednia prawa i przednia lewa oraz tylna prawa i tylna lewa).

Sprawdź, czy samochód ma koło zapasowe pasujące do pozostałych kół

Zajrzyj do bagażnika i podnieś wykładzinę. Koło zapasowe powinno być w rozmiarze pozostałych kół samochodu.

Sprawdź, czy wszystkie światła działają prawidłowo

Jeśli nie wiesz, gdzie szukać włączników świateł, poproś sprzedawcę o ich wskazanie, skorzystaj z jego pomocy i sprawdź, czy wszystkie światła działają prawidłowo (mijania, kierunkowskazy, STOP, awaryjne, postojowe, przeciwmgielne).

UWAGA! Zgodnie z polskim prawem auto musi być wyposażone w przynajmniej jedno tylne światło przeciwmgielne!

Wyposażenie pojazdu

Kolejnym punktem na liście kontrolnej przy oględzinach auta jest jego wyposażenie. W tym kontekście sprawdź, czy pojazd jest wyposażony w następujące elementy:

 • koło zapasowe /dojazdowe – sprawdź, czy pasuje do samochodu pod kątem liczby śrub i ich rozmiaru
 • zestaw naprawczy
 • trójkąt ostrzegawczy – wyposażenie OBOWIĄZKOWE
 • ważna gaśnica – wyposażenie OBOWIĄZKOWE
 • apteczka
 • kamizelka odblaskowa
 • lewarek
 • klucz do kół

Wszystkie powyższe elementy powinny znajdować się na wyposażeniu pojazdu. Jednak zazwyczaj musimy zadbać o nie sami. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapytać o nie sprzedawcę i poprosić o wskazanie tego co się znajduje na wyposażeniu (o ile coś w ogóle będzie).

Sprawdź też, czy sprzedawca posiada:

 • kluczyki zapasowe do pojazdu
 • kluczyk awaryjny do otwierania pojazdu

Wnętrze samochodu

Przeprowadzając oględziny samochodu przed kupnem, obowiązkowo musisz sprawdzić wnętrze pojazdu.

Sprawdź, czy w kabinie nie ma śladów wilgoci

Sprawdź szczelność szyb i uszczelek. Śladów wilgoci szukaj pod dywanikami i w bagażniku, a więc dotknij ręką miejsc pod dywanikami i na podłodze w bagażniku, sprawdzając, czy są wilgotne. Pamiętaj, że wszelkie nieszczelności mogą przyczynić się do powstawania zgnilizny lub korozji. Zakup takiego samochodu wymaga dodatkowych nakładów finansowych.

Sprawdź, czy wnętrze samochodu jest mocno zużyte

Oceń stan tapicerki, dywaników, podsufitki, sprawdź też stan gałki zmiany biegów czy kierownicy. Mocno zużyte elementy i mały przebieg mogą oznaczać cofnięty licznik.

Sprawdź mechanizm zamykania i otwierania szyb

Zamknij i otwórz wszystkie szyby, zwracając uwagę na płynność tej czynności. Sprawdź przyciski lub gałki regulujące szyby: powinny dociskać szyby do końca, opuszczać się do samego dołu i działać płynnie bez zacinania.

Sprawdź, czy mechanizm lusterek bocznych działa prawidłowo

Spróbuj wyregulować lusterka. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, poproś o pomoc sprzedawcę. Regulacja lusterek powinna być płynna.

Sprawdź, czy działa klakson

Sprawdź przyciski lub miejsca na kierownicy odpowiadające za sygnał dźwiękowy. Klakson zazwyczaj znajduje się środku kierownicy.

Sprawdź, jak działa klimatyzacja

Uruchom nawiew lub klimatyzację, zwracając uwagę na zapach wydobywający się z kratek wentylacyjnych. Sprawdź, czy wszystkie kratki wentylacyjne są drożne. Prawidłowo działać powinien nawiew ciepłego i zimnego powietrza. Pamiętaj, że informacja o tzw. “nie nabitej klimatyzacji” może mieć na celu ukrycie jej nieszczelności, co jest kosztowne w naprawie.

Komora silnika

Ostatnim etapem w trakcie oględzin auta u sprzedawcy jest sprawdzenie komory silnika. Również ta sekcja zawiera w sobie kilka punktów kontrolnych.

Sprawdź, czy poziom oleju mieści się we właściwym zakresie

Sprawdź poziom oleju przeznaczonym do tego bagnetem. Jeśli masz problem ze zlokalizowaniem pojemnika z olejem – poproś o pomoc sprzedawcę. Pamiętaj, że właściwy zakres to poziom oznaczony na bagnecie pomiędzy wartością maksymalną a minimalną. Zbyt mała ilość oleju może świadczyć o usterce lub złym użytkowaniu pojazdu. Dodatkowo zapytaj sprzedawcę, kiedy olej był wymieniany i jaki jest jego rodzaj. Niech pokaże ci pokwitowanie czy wpis z warsztatu. Paragon ze sklepu dokumentuje zakup oleju, a nie jego wymianę.

Sprawdź, czy poziom płynu hamulcowego jest w normie

Ustaw samochód na równej nawierzchni i zbadaj poziom płynu w zbiorniczku bez odkręcania jego nakrętki. W tym celu zlokalizuj zbiornik z płynem hamulcowym, a następnie sprawdź, czy jego zawartość znajduje się pomiędzy wartością maksymalną a minimalną. Nieodpowiedni poziom płynu hamulcowego prowadzi do awarii silnika i świadczy o niedbałym użytkowaniu pojazdu.

POBIERZ: Oględziny samochodu przed kupnem – checklista (PDF)

Jak więc widzisz, auto zaczynasz weryfikować już na etapie przeglądania ogłoszenia, w czym pomogą odpowiednie raporty:

 • raport VIN,
 • Ekspercka wycena wartości.

Z kolei same oględziny samochodu to nie tylko weryfikacja stanu jego nadwozia. Równie ważne jest, aby zajrzeć pod maskę, ocenić stan wnętrza pojazdu i sprawdzić jego wyposażenie.

Później możesz wspomóc się usługami specjalisty: diagnosty ze stacji kontroli pojazdów lub niezależnego mechanika. Sprawdzi on samochód pod kątem technicznym (m.in. ewentualne luzy na kierownicy, zbieżność kół, działanie i siła hamulców, zawieszenie, stan oświetlenia).

Na wizytę w warsztacie możesz się jednak zdecydować dopiero po jeździe próbnej. Dzięki temu unikniesz straty pieniędzy za przegląd, jeśli samochód skreślisz na etapie jazdy próbnej. Jednak o tym, co sprawdzić podczas jazdy próbnej – również z pomocną checklistą – napiszemy w kolejnym artykule serii Zimna głowa, oczywiście dodając do tego materiał wideo.

Tymczasem więcej filmów naszego autorstwa znajdziesz na kanale Autobaza Videoblog w serwisie YouTube.

Jeżeli zdecydujesz się na zakup pojazdu, będzie potrzebna umowa kupna-sprzedaży auta, którą pobierzesz tutaj:

Umowa-kupna-sprzedazy-auta-wzor-od-autobaza

Wzór do edycji umowy kupna-sprzedaży:

Umowa-kupna-sprzedaży-wzór-od-autobaza

Więcej o tym, co powinno znaleźć się w umowie, przeczytasz również w naszym wpisie:

Umowa kupna sprzedaży samochodu, rejestracja auta i PCC3

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 4.7]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.