Nawet autocasco Ci nie pomoże! Za te szkody zapłacisz z własnej kieszeni

Udostępnij
Wasza ocena

W artykule przeczytasz

Ubezpieczenia komunikacyjne to skomplikowana materia. Warto jednak poznać zasady ich działania, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Poniższy artykuł wyjaśnia, kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z polisy AC.

Szkody spowodowane umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa

Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za szkody, które zostały wyrządzone umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Oznacza to, że jeśli z premedytacją zniszczysz własne auto lub uszkodzisz cudze mienie, nie możesz liczyć na wypłatę odszkodowania. Podobnie, gdy prowadzisz auto pod wpływem alkoholu i spowodujesz wypadek. W takiej sytuacji ubezpieczenie AC nic Ci nie da, bo towarzystwo odmówi wypłaty odszkodowania z uwagi na rażące niedbalstwo.

Dzieje się tak, ponieważ ubezpieczenie ma na celu chronić przed skutkami zdarzeń losowych, a nie nagradzać celowe działania prowadzące do zniszczeń. Dlatego też warunki polisy autocasco jednoznacznie wykluczają pokrycie szkód wynikających z umyślnego działania ubezpieczonego lub rażącego niedbalstwa z jego strony. Jeśli zatem świadomie doprowadzisz do uszkodzenia własnego auta lub cudzego mienia, musisz liczyć się z koniecznością pokrycia strat z własnej kieszeni, bez pomocy ubezpieczyciela.

Uszkodzenia wynikające z eksploatacji pojazdu

Podczas normalnej eksploatacji pojazdu dochodzi do stopniowego zużywania się podzespołów. Dotyczy to zwłaszcza takich części jak opony, klocki i tarcze hamulcowe, elementy układu wydechowego czy zawieszenia. Tego rodzaju uszkodzenia i zużycie nie są objęte ochroną w ramach żadnego ubezpieczenia – ani autocasco, ani OC, o którym poczytasz więcej pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-oc/.

Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za wymianę zużytych opon czy klocków hamulcowych, ponieważ są to typowe koszty eksploatacji samochodu. Tak samo będzie w przypadku wycieków oleju czy płynów eksploatacyjnych spowodowanych zużyciem uszczelek i przewodów. Tego typu naprawy i wymiany części są obowiązkiem właściciela pojazdu.

Dlatego warto pamiętać o regularnych przeglądach i dbać o stan techniczny auta. Pozwoli to uniknąć kosztownych awarii oraz zapobiec szkodom, które nie będą objęte polisą ubezpieczeniową. Warto też rozważyć dodatkowe ubezpieczenie, które pokryje koszty naprawy zużytych elementów pojazdu, np. w razie pęknięcia szyb czy przebicia opony.

Awarie pojazdu niezwiązane z wypadkiem

Ubezpieczenie AC nie obejmuje wszystkich możliwych awarii w pojeździe. Ochrona ubezpieczeniowa dotyczy jedynie szkód powstałych w wyniku zdarzenia losowego, np. wypadku drogowego. Jeśli dojdzie do awarii silnika, skrzyni biegów lub innego podzespołu z przyczyn niepowiązanych z wypadkiem, koszty naprawy musi ponieść właściciel pojazdu.

Przykładowo, gdy podczas jazdy autostradą nagle zepsuje się turbosprężarka i auto stanie, naprawa nie będzie objęta AC. Podobnie, jeśli na skutek zużycia uszczelnień zacznie cieknąć olej silnikowy – również będzie to koszt po stronie właściciela samochodu. Tego typu awarie wynikają z eksploatacji i ubezpieczyciel ich nie pokryje. Nie zmienia to oczywiście faktu, że jak najbardziej warto wykupić polisę autocasco, szczególnie dla nowszego i droższego auta. W przypadku tańszych samochodów przeważnie wystarczające jest samo OC, którego znalezienie ułatwi Ci porównywarka ubezpieczeń samochodowych.

 

Materiał zewnętrzny

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.