Kupno samochodu bez OC – konsekwencje, co zrobić?

Udostępnij
Wasza ocena
Kupno samochodu bez OC
Kupno samochodu bez OC jest poważnym niedopatrzeniem ze strony nabywcy. Jeżeli masz na oku używane auto, ale nie ma ono ważnego ubezpieczenia, musisz wiedzieć, że po jego nabyciu grozi wysoka grzywna finansowa. Dlatego sprzedający powinien przekazać Ci polisę pojazdu. Możesz z niej korzystać aż do momentu wygaśnięcia ubezpieczenia lub z niego zrezygnować i osobiście ubezpieczyć samochód. Sprawdzamy, czym grozi kupno auta bez OC oraz jak zachować się w takiej sytuacji, aby nie narazić się na wysokie grzywny.

W artykule przeczytasz

Jak sprawdzić, czy auto ma ważne ubezpieczenie OC?

Kupno samochodu bez OC jest możliwe, o czym za chwilę, ale warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy pojazd ma ważną polisę. O ile zwykle nabywcy weryfikują stan techniczny pojazdu, sprawdzają także jego historię przez raport VIN, o tyle zdarza się, że nie zwracają uwagi na ubezpieczenie. Tymczasem polisa OC pojazdu powinna być przekazana przez właściciela razem z kluczykami i innymi dokumentami, a więc dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu, jeżeli takowa była wydana.

Przeczytaj też: “Oględziny samochodu przed kupnem. Checklista oględzin (VIDEO)

Jeżeli właściciel nie chce okazać dokumentu ubezpieczenia, na przykład wymiguje się, że zapomniał polisy, ponieważ nie ma obowiązku wożenia jej ze sobą, powinno dać Ci to do myślenia. Oczywiście nie należy wierzyć sprzedawcy nawet wówczas, kiedy okazał ubezpieczenie OC. Ważne, żeby zweryfikować, czy samochód jest ubezpieczony. Szczególnie że obecnie jest to bardzo proste i potrzebujesz do tego wyłącznie smartfona z dostępem do Internetu.

Sprawdzenie OC w bazie UFG

Jeżeli chcesz zweryfikować, czy auto ma ważną polisę OC, skorzystaj z bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Żeby to zrobić, postępuj krok po kroku zgodnie z poniższą instrukcją:

 1. Wejdź na stronę internetową ufg.pl.
 2. Wybierz w górnym menu zakładkę “Baza OC i AC”.
 3. Kliknij pole “Identyfikacja umowy OC na dzień”.
 4. Żeby sprawdzić ważność ubezpieczenia OC pojazdu, podaj jego numer VIN i numer rejestracyjny.
 5. Podaj dzień, na jaki weryfikujesz ważność OC i wybierz “Polska” jako kraj ubezpieczenia samochodu.
 6. Kliknij “Dalej” i wpisz kod z obrazka.

 

Jak widzisz, sprawdzenie, czy auto ma ważną polisę OC, jest bardzo proste. W ten sposób możesz nawet dowiedzieć się, do kiedy ważna jest polisa ubezpieczeniowa. Wystarczy, że będziesz modyfikować miesiąc oraz dzień weryfikacji. Na przykład możesz zacząć sprawdzać OC na 1 dzień każdego miesiąca. Jeżeli znajdziesz miesiąc wygaśnięcia OC, następnie znajdź dzień końca polisy.

Korzystanie z ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela – co warto wiedzieć?

Jeżeli pojazd ma ważne ubezpieczenie OC, możesz z niego korzystać aż do wygaśnięcia umowy. Pamiętaj jednak, że zbywca w ciągu 14 dni ma obowiązek poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o sprzedaży pojazdu. Dlatego ubezpieczyciel może wykonać rekalkulację składki, a więc ponownie przeliczyć jej wysokość. Może to dla Ciebie oznaczać wzrost ceny ubezpieczenia auta. Jest to bardzo prawdopodobne, kiedy poprzedni właściciel miał wiele zniżek, a Ty jesteś młodym kierowcą. Dlatego masz możliwość samodzielnie poszukać nowej i tańszej oferty. Miej na uwadze, że dotychczasową umowę możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie.

Co jest ważniejsze, pamiętaj, że ubezpieczenie zbywcy nie przedłuża się automatycznie. Jeżeli więc kontynuujesz jazdę na ubezpieczeniu poprzedniego właściciela, przed zakończeniem umowy musisz zakupić nową polisę. Jeżeli ją opłacisz, takie ubezpieczenie na kolejny rok przedłuża się już automatycznie.

Jaka kara grozi za brak ubezpieczenia OC pojazdu?

Jeżeli auto nie ma ważnego ubezpieczenia, jazda nim, chociażby po to, żeby wrócić do domu, jest zabroniona i grożą za to wysokie kary. Jeżeli zdecydujesz się na kupno samochodu bez OC, musisz wykupić polisę po zawarciu umowy kupna-sprzedaży. Obecnie zrobisz to online. Auto możesz prowadzić dopiero po potwierdzeniu zakupu ubezpieczenia OC.

Jeżeli będziesz właścicielem samochodu bez ważnej polisy OC, grożą Ci z tego powodu surowe konsekwencje finansowe. Wysokość kar zależy od rodzaju pojazdu i okresu braku ciągłości polisy. Jeżeli jest to samochód osobowy, w 2022 roku UFG może na Ciebie nałożyć kary następującej wysokości:

 • brak OC do 3 dni – 1200 złotych,
 • od 4 do 14 dni – 3010 złotych,
 • powyżej 14 dni – 6020 złotych.

 

Pamiętaj, że kary są zależne od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Ta pensja rokrocznie idzie w górę, a więc i grzywny z powodu braku OC są coraz wyższe.

Kary za brak OC a rodzaj pojazdu:

 • samochód osobowy – maksymalnie równowartość 2-krotności minimalnego wynagrodzenia;
 • samochód ciężarowy, ciągnik samochodowy, autobus – maksymalnie równowartość 3-krotności minimalnego wynagrodzenia;
 • pozostałe pojazdy – maksymalnie równowartość 1/3 minimalnego wynagrodzenia.

Kary za brak OC a okres pozostawania bez ubezpieczenia:

 • do 3 dni bez ubezpieczenia – 20 proc. maksymalnej kary;
 • od 4 do 14 dni – 50 proc. maksymalnej kary;
 • powyżej 14 dni – 100 proc. kary.

 

Przeczytaj też: “Jaka kara za brak OC w 2022 roku?

Należy zauważyć, że UFG jest coraz skuteczniejszy w wykrywaniu pojazdów bez ważnego ubezpieczenia. Pomagają w tym specjalne algorytmy. Co nie jest bez znaczenia, a na co może wskazywać nieuczciwy sprzedawca, ważne ubezpieczenie OC musi mieć również pojazd nieużytkowany, który tylko stoi zaparkowany w garażu i nie jest eksploatowany.

Jednocześnie pamiętaj, że znacznie surowsze konsekwencje finansowe czekają na Ciebie, jeżeli spowodujesz kolizję samochodem bez OC. Poniesiesz koszty nie tylko naprawy auta. Jeżeli będą osoby poszkodowane z poważnymi obrażeniami, pokryjesz koszty ich leczenia i rehabilitacji. W przypadku orzeczenia niepełnosprawności możesz wypłacać im dożywotnią rentę. Nie obejdzie się też bez zadośćuczynienia.

Kupno samochodu bez ubezpieczenia OC – jak się zachować?

Oczywiście możesz zdecydować się na kupno auta bez ubezpieczenia OC. Jeżeli pojazd Ci odpowiada, jest w akceptowalnej cenie i w zadowalającym stanie technicznym, możesz kupić taki pojazd nawet wówczas, kiedy nie ma ważnego OC. Pamiętaj jednak, że wraz z podpisaniem umowy kupna-sprzedaży pojazdu to na Ciebie przechodzi obowiązek jego ubezpieczenia.

Unikniesz ewentualnej kary od UFG, jeżeli kupisz polisę OC w dniu zakupu pojazdu. Za okres bez ubezpieczenia sprzed zakupu odpowiada poprzedni właściciel i to on będzie musiał tłumaczyć się przed UFG.

Jak już zauważyliśmy, ubezpieczenie OC możesz zakupić online przez smartfona. Jeżeli na przykład skorzystasz z porównywarki ubezpieczeń, wystarczy wypełnić prosty formularz, w którym podajesz m.in. dane osobowe, informacje o sobie jako kierowcy i dane pojazdu. Następnie musisz wybrać polisę i ją opłacić. Umowę ubezpieczenia OC otrzymasz na swój adres e-mail. Takim pojazdem możesz legalnie poruszać się po drogach i wrócić do domu zakupionym samochodem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kupno samochodu bez OC

Czy możliwe jest kupno samochodu bez ważnego ubezpieczenia OC?

Tak, jak najbardziej. Możesz kupić auto bez OC, ale musisz ubezpieczyć pojazd w dniu jego zakupu. Natomiast nie ponosisz odpowiedzialności za okres bez ważnej polisy OC przed zakupem. Ewentualne konsekwencje poniesie wówczas sprzedający.

Jak sprawdzić, czy pojazd ma ważne ubezpieczenie OC?

Sprawdzisz to bezpłatnie przez Internet z poziomu telefonu. Najwygodniej zrobić to przez stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (ufg.pl). Potrzebujesz do tego wyłącznie numeru rejestracyjnego pojazdu i numeru nadwozia (VIN).

Ile wynosi kara za brak polisy OC?

Jeżeli jest to samochód osobowy, w 2022 roku maksymalna kara za brak OC wynosi aż 6020 złotych (brak ciągłości polisy przez ponad 14 dni). W przypadku braku OC do 3 dni grzywna to 1200 złotych, a od 4 do 14 dni – 3010 złotych. Rokrocznie grzywny są coraz wyższe, ponieważ są one powiązane z wysokością minimalnego wynagrodzenia, które rośnie każdego roku.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też: