Jak wycenić samochód do sprzedaży?

Udostępnij
Wasza ocena
Wartość rynkowa samochodu

W artykule przeczytasz

Wartość rynkowa samochodu spędza sen z powiek niejednemu właścicielowi auta. Często bywa sporną kwestią. Inaczej ją postrzega właściciel pojazdu, a inaczej nabywca…. Oto kilka faktów, które będą pomocne w jej oszacowaniu.

Niestety wartość rynkowa samochodu zwykle nie odpowiada oczekiwaniom właściciela pojazdu. Dodatkowe inwestycje włożone w ulepszenie, czy naprawę pojazdu często nie znajdują odzwierciedlenia w jego cenie sprzedaży.

Dobrze, jeżeli uda się nam sprzedać samochód osobie prywatnej – wtedy jest szansa, iż uzyskana cena nas usatysfakcjonuje. Jeżeli trafimy na zawodowego handlarza na pewno nie wyjdziemy z transakcji kupna-sprzedaży auta obronną ręką. 

 

Wartość auta a cena sprzedaży

 

Handlarze mają swoje sztuczki służące zbijaniu pierwotnej ceny. Nie kupują oni auta dla własnych potrzeb tylko w celu dalszej odsprzedaży. Mają więc motywację, aby walczyć o jak najniższą cenę. Od tego zależy ich zarobek. To dlatego negocjacje z nimi bywają trudne.

Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest zamieszczenie ogłoszenia w Internecie i czekanie na rozwój wydarzeń. Nie zgłaszaj się od razu do komisu czy innego punktu skupu samochodów używanych. Poczekaj – być może trafi się indywidualny nabywca.

Jednak zanim dasz ogłoszenie, postaraj się ustalić wartość rynkową pojazdu we własnym zakresie. Możesz to zrobić przy pomocy systemu info ekspert dostępnym na autobaza.pl.

Za pośrednictwem opcji wyceny wartości dostępnej dla użytkowników serwisu, wycenisz samochód nie wychodząc z domu.

Pamiętaj, że wszelkie nawet drobne uszkodzenia karoserii, felg czy data badania technicznego mają wpływ na wycenę pojazdu. Zadbaj, aby miał on odpowiedni wygląd, był umyty i wysprzątany w środku. 

Nie stanowi to głównego punktu odniesienia dla wyceny auta, jednak bywa pomocne w uzyskaniu korzystnej ceny. Dotyczy to również stanu technicznego, wszelkich udokumentowanych napraw i prac serwisowych. Im więcej jesteś w stanie udowodnić dokumentacją auta, tym lepiej.

Zostaw sobie margines cenowy po jakim chcesz się poruszać w negocjacjach z nabywcą. Ustal minimalny poziom ceny dla twojego auta, abyś znał swój próg opłacalności.

Obstawiaj przy swoim, jednak weź pod uwagę również wyniki badań ekspertów autobaza, którzy przyjrzeli się cenom samochodów w 2019 i 2020 roku.

 

Różnice w cenach sprzedaży samochodów rok do roku sięgają dziesiątek tys. PLN!

 

Eksperci autobaza.pl zbadali rzeczywistą utratę wartości cen pojazdów wystawionych na sprzedaż w 2019 i 2020 roku.

Okazuje się, że najbardziej ucierpieli właściciele luksusowych aut, których nie udało się sprzedać jeszcze w 2019 roku. Te, które zostały wystawione na sprzedaż ponownie w 2020 roku, straciły średnio ponad 90 tys. PLN z ceny, za którą próbowano je sprzedać w 2019 roku. Mowa tu o autach wystawionych na sprzedaż w 2019 roku, w cenie powyżej 200 tys. PLN.

Nieco mniej na wartości ceny straciły auta z przedziału cen 100 – 200 tys. PLN. Tutaj auta nie sprzedane w 2019 roku, w 2020 kosztowały średnio o 37 tys. mniej.

Natomiast samochody z przedziału cen 50 – 100 tys. PLN, wystawione na sprzedaż w 2019 lecz nie sprzedane, obecnie kosztują średnio 19 tys. PLN mniej niż 2019 roku.

Na autach z przedziału cen 25 – 50 tys. PLN niesprzedanych w 2019 roku, w 2020 roku można zaoszczędzić średnio 10 tys. PLN. Tyle bowiem wynosi różnica w ich cenie rok do roku.

Tymczasem auta z najniższego przedziału cen tj., do 25 tys. PLN straciły średnio 4,3 tys. PLN z ceny porównując próbę ich sprzedaży w 2019 i 2020 roku. 

wartość rynkowa samochodu w 2019 r i 2020 r

Z powyższych danych autobaza.pl wynika, że im droższe auto tym więcej traciło na wartości ceny, porównując próbę sprzedaży w 2019 roku i 2020 roku. 

Jeżeli więc masz do sprzedania droższe auto, sprawdź ile możesz stracić, jeżeli go nie sprzedasz jeszcze w tym roku. Gdy już się dowiesz, ustal jeszcze raz próg opłacalności sprzedaży, biorąc pod uwagę powyższe różnice w cenach ofert sprzedaży z 2019 roku i 2020 roku.

Wartość samochodu zależy od wielu czynników. Do najważniejszych należy przebieg i wiek. Są jednak jeszcze inne elementy składające się na wycenę pojazdu. Należą do nich np. bezwypadkowość, ogólny stan techniczny, przeprowadzone (lub nie) prace serwisowe…

Do każdego auta należy więc podejść indywidualnie. 

Pamiętaj, cena rynkowa samochodu kształtowana jest przez chętnych na niego nabywców. 

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.