Historia Pojazdu z Niemiec – jak ją sprawdzić?

Udostępnij
Wasza ocena
Historia pojazdu z Niemiec – jak ją sprawdzić?
Każdego roku do Polski trafia przynajmniej kilkaset tysięcy aut w procesie importu. Lwia część z nich to samochody z Niemiec. Wbrew temu, co może wydawać się wielu kierowcom, również za zachodnią granicą nie brakuje aut, które nie nadają się do dalszej eksploatacji, a przynajmniej mają mocno zawyżoną cenę i ukryte przykre niespodzianki. Stąd obowiązkowa jest ich dokładna weryfikacja. Obok oględzin, przeglądu i jazdy próbnej pomaga usługa, jaką jest Historia Pojazdu z Niemiec.

W artykule przeczytasz

Samochody używane z Niemiec

Podobnie jak raport VIN w przypadku zakupu aut na rynku w Polsce i importowaniu ich z innych krajów, również Historia Pojazdu z Niemiec pozwala zweryfikować samochód na wielu płaszczyznach. Tymczasem nawet przeszło połowa aut o masie do 3,5 tony jest importowanych właśnie z kraju naszych zachodnich sąsiadów.

Wprawdzie Niemcy jeżdżą młodszymi samochodami niż Polacy, ale nie zwalnia to nas z ich dokładnej weryfikacji. Samochód używany może być pojazdem powypadkowym, który nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Może to być również pojazd uszkodzony z zużytymi elementami. Częstym oszustwem jest też cofanie licznika, mimo iż podobnie jak w Polsce także w Niemczech jest to karane. Sprzedawców, głównie handlarzy zachęca do tego wyższa cena sprzedaży danego egzemplarza. Dlatego koniecznie trzeba sprawdzić przebieg auta. W końcu pojazd sprowadzony z Niemiec może pochodzić z kradzieży. Wówczas grozi nam nie tylko utrata samochodu i wydanej na niego gotówki. Możemy również zostać także oskarżeni o paserstwo.

Jak sprawdzić samochód z Niemiec?

Dokładne sprawdzenie pojazdu sprowadzonego z Niemiec jest obowiązkowe, jeżeli nie chcemy być stratni na tej inwestycji. W innym wypadku doprowadzenie go do stanu używalności może kosztować przynajmniej kilka tysięcy złotych. Zdarza się, że auto jest powypadkowe, a nawet złożone z dwóch czy trzech samochodów, co całkiem dyskwalifikuje je jako pojazd do eksploatacji.

Stąd samochód z Niemiec należy sprawdzić z pomocą dobrego mechanika, najlepiej specjalizującego się w autach danej marki. O tym, jak powinny wyglądać oględziny pojazdu z rynku wtórnego, szerzej mówi artykuł “Oględziny samochodu przed kupnem. Checklista oględzin (VIDEO)“.

Na pewno obowiązkowo trzeba sprawdzić przebieg auta, choć w tym pomoże już Historia Pojazdu sprowadzonego z Niemiec. Natomiast bez wątpienia mechanik zweryfikuje grubość lakieru, gdyż wszelkie nierówności najprawdopodobniej świadczą o wypadkowej historii auta. Niepokojące są również ślady wilgoci, w tym zaparowane lampy, co może wskazywać na samochody popowodziowe. Dokładna weryfikacja pozwala więc uniknąć niepotrzebnych kosztów.

Historia Pojazdu – co to takiego?

Sama Historia Pojazdu to usługa, która jest dedykowana osobom zamierzającym kupić pojazd używany. Jak wskazuje nazwa, służy ona weryfikacji historii danego egzemplarza przed zakupem. Wszystko odbywa się na bazie numeru VIN, który jest charakterystyczny i indywidualny dla każdego pojazdu.

Same informacje, które znajdują się w Raporcie Historii Pojazdu, są różne, zależne od ilości danych dostępnych w każdej części raportu. Zawsze nabywca ma wgląd w podstawowe dane pojazdu, a więc markę, model czy rok produkcji. Oprócz tego w Raporcie VIN możemy znaleźć informacje o szkodach i kolizjach, chronologiczną historię czy informacje o wezwaniach serwisowych. W zależności od raportu samochód może być weryfikowany w międzynarodowych bazach pojazdów kradzionych i być wzbogacony o archiwalne zdjęcia.

Historia Pojazdu z Niemiec za darmo w serwisie GOV

Od kwietnia 2020 roku Historia Pojazdu z Niemiec jest dostępna w serwisie rządowym GOV.pl. Usługę realizuje Ministerstwo Cyfryzacji. Raport jest dostępny do pobrania na stronie historiapojazdu.gov.pl. Żeby sprawdzić historię auta z Niemiec, należy podać następujące dane:

  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • data pierwszej rejestracji,
  • numer VIN.

Dzięki usłudze Historia Pojazdu możemy bezpłatnie sprawdzić m.in. dane techniczne, czy samochód z Niemiec nie był kradziony, złomowany i czy nie ma przekręconego licznika. Cały raport jest podzielony na trzy sekcje: Informacje, Oś czasu i Dane zagraniczne. Jeżeli samochód sprowadzony z Niemiec jest już zarejestrowany w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP), weryfikacja danych auta z Niemiec jest bardzo prosta. Co innego, kiedy nie ma go jeszcze w polskim systemie. Wówczas obowiązkowy będzie tzw. Profil Zaufany. Raport można pobrać w formacie PDF i wydrukować.

Przeczytaj też: “Historia Pojazdu GOV – czy darmowy Raport Historii Pojazdu działa?

Historia Pojazdu z Niemiec na historiapojazdu.gov.pl krok po kroku:

  1. Wchodzimy na stronę historiapojazdu.gov.pl.
  2. Wprowadzamy numer VIN, numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji.
  3. Logujemy się przez Profil Zaufany.
  4. Sprawdzamy Historię Pojazdu z Niemiec.

Inne metody sprawdzenia historii samochodu z Niemiec

Weryfikacji historii auta sprowadzanego z Niemiec można dokonać też przez inne dokumenty. Za zachodnią granicą samochody przechodzą badanie techniczne (tzw. TUV, Technischer Überwachungsverein) co 2 lata. Po nim odnotowuje się przegląd oraz ewentualne usterki, dlatego warto poprosić sprzedającego o ten dokument. To dobry sposób weryfikacji historii, jeżeli oglądamy samochód bezpośrednio w Niemczech.

Oprócz tego pomocne są zewnętrzne serwisy z raportami. Można skorzystać z niemieckich lub polskich dekoderów VIN, które działają na zasadzie podobnej jak serwis historiapojazdu.gov.pl. Raport kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych i zawiera więcej informacji kluczowych dla nabywcy, aniżeli jest to w bezpłatnej wersji rządowego serwisu.

Historię pojazdu sprowadzonego z Niemiec możemy też sprawdzić w stacji obsługi ASO. Należy jednak mieć świadomość, że w systemie widoczne będą wyłącznie te naprawy, które przeprowadzono w autoryzowanych warsztatach. Co może być problematyczne, do ASO trzeba udać się z właścicielem pojazdu. Oprócz tego taka usługa może kosztować nawet ponad 200 złotych.

Jak widzimy, jest co najmniej kilka sposobów na to, aby sprawdzić historię pojazdu z Niemiec. W zależności od wybranej metody auto zza zachodniej granicy uda się sprawdzić za darmo lub odpłatnie, najczęściej przez raporty online dostępne w cenie kilkudziesięciu złotych. Jest to wydatek na tyle niski, że zawsze warto rozważyć taki zakup. Obok oględzin, przeglądu i jazdy próbnej jest to jedna z metod weryfikacji samochodów używanych. Dzięki temu możemy odstąpić od zakupu samochodu, który ma zawyżoną wartość lub mocno ją obniżyć.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 11 Średnio: 3.9]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.